Od kiedy jest okres ochronny szczupaka?

/ 35 odpowiedzi
całe życie, aż do wczoraj myślałem że okres ochronny szczupaka zaczyna się 1 stycznia, a tu co ? skucha, okazuje się że można łowić szczupłego aż do 15 marca, a wiem to od komendanta psr, trochę mnie uświadomił. powiedział tak " jeżeli jakiś baran będzie chciał zrobić ci mandat za taki połów z pod lodu,czy w ogóle między 1 01-15-03, to ja osobiście cię z tego wybronię " koniec blockquoteu. za bardzo nie mogłem się wielu rzeczy dowiedzieć, bo chłop jest na urlopie, i o pracy rozmawiać mu się nie chcę. prawdopodobnie chodzi tu o regulamin sportowy pzw . panowie wędkarze, po tej rozmowie z owym człowiekiem, coś mi w głowie zaczęło świtać że jednak jak kiedyś, zdawałem na kartę wędkarską to faktycznie, okres ochronny zaczyna się od 15-03 do 30-04. koledzy co wy na to? czy zna się ktoś na tym? co jest grane?
u?ytkownik5494


9. OCHRONA RYB
§ 8
(...)3. Ustala się następujące okresy ochronne ryb:
(...)- szczupak od 1 stycznia do 30 kwietnia

No więc nie wiem kogo słuchać. No ale skoro mówił to komendant psr to jest dużo do myślenia. Trzeba pogłębić ten temat.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Bo jutro 1 maj i wiadomo... (2009/04/30 21:11)

u?ytkownik2569


Różnie to podają, ale racja to jest prawda, a raczej była w moim przypadku bo nie jestem na bieżąco z przepisami od 5 lat, interesuje mnie czy dalej nie obowiązuje limit na wodach górskich bo kiedyś taki przepis istniał. A po za tym ja i tak daje im wolne od 1 stycznia do 1 maja. (2009/04/30 21:14)

Zdzichu


Obecnie w moim okręgu również na wodach górskich ma zastosowanie okres ochronny szczupłego, kiedyś ten przepis nie obowiązywał. Pozdro ... (2009/04/30 21:23)

margor1976


B. OKRESY OCHRONNE RYB I RAKÓW Przepisy ww. rozporządzenia stanowią, że niedozwolony jest połów ryb i raków w okresach ochronnych ustanowionych dla: 1. brzany Barbus barbus - od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca, 2. brzany karpackiej Barbus cyclolepis - od dnia 15 marca do dnia 15 lipca, 3. certy Vimba vimba : a) w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia - od dnia 1 września do dnia 30 listopada, b) w rzece Wiśle powyżej zapory we Włocławku i w pozostałych rzekach - od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca, 4. głowacicy Hucho hucho, lipienia Thymallus thymallus - od dnia 1 marca do dnia 31 maja, 5. łososia Salmo salar: a) w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku - od dnia 1 października do dnia 31 grudnia, w pozostałym okresie obowiązuje zakaz połowu w czwartki, piątki, soboty, niedziele, b) na odcinku rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia - od dnia 1 grudnia do końca lutego; w okresie od dnia 1 marca do dnia 31 sierpnia obowiązuje zakaz połowu w piątki, soboty i niedziele, c) w pozostałych rzekach – od dnia 1 października do dnia 31 grudnia, 6. miętusa Lota lota – z wyjątkiem rzeki Odry od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi - od dnia 1 grudnia do końca lutego, 7. pstrąga potokowego Salmo trutta m. fario: a) w rzece Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia rzeki San, w rzece San i jej dopływach - od dnia 1 września do dnia 31 stycznia, b) w rzece Odrze i jej dopływach od granicy państwowej z Republiką c) Czeską do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w rzece Bystrzycy i jej dopływach - od dnia 1 września do dnia 31 stycznia, w pozostałych wodach - od dnia 1 wrzesnia do dnia 31 grudnia, 8. siei Coregonus lavaretus i sielawy Coregonus albula - od dnia 15 października do dnia 31 grudnia, 9. sandacza Stizodestion lucioperca - od dnia 1 marca do dnia 31 maja, 10. sapy Abramis sapa - od dnia 1 kwietnia do dnia 31 maja, 11. suma Silurus glanis: a) w rzece Odrze od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi - od dnia 1 marca do dnia 30 maja, b) w pozostałych wodach - od dnia 1 listopada do dnia 30 czerwca, 12. szczupaka Esox lucius: a) w rzekach i zbiornikach zaporowych - od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia, b) w pozostałych wodach - od dnia 1 marca do dnia 30 kwietnia, 13. świnki Chondrostoma nasus - od dnia 1 stycznia do dnia 15 maja, 14. troci Salmo trutta m. trutta: a) w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku - od dnia 1 października do dnia 31 grudnia; w pozostałym okresie obowiązuje zakaz połowu w czwartki, piątki, soboty i niedziele, b) na odcinku rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia - od dnia 1 grudnia do końca lutego; w okresie od dnia 1 marca do dnia 31 sierpnia obowiązuje zakaz połowu w piątki, soboty i niedziele, c) w pozostałych rzekach - od dnia 1 października do dnia 31 grudnia, 15. troci jeziorowej Salmo trutta m. lacustris - od dnia 1 września do dnia 31 stycznia, 16. raka szlachetnego Astacus astacus Esch. i raka błotnego Pontastacus leptodactylus Esch. - od dnia 15 października do dnia 15 marca dla samców i od dnia 15 października do dnia 31 lipca dla samic. Ostatnia aktualizacja ( wtorek, 24 kwiecień 2007 ) (2009/04/30 21:27)

margor1976


ale zaj... łem sorry, czytaj punkt 12 (2009/04/30 21:28)

margor1976


Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb, napisany z chciwości betonu, tyle warte co papier toaletowy, człowiek który mi to mówił to wie co mówi. (2009/04/30 21:32)

margor1976


http://www.rybactwo.info/index.php?option=com_content&task=view&id=33&Itemid=44 (2009/04/30 21:38)

u?ytkownik3921


Przypominam, że wedkarzy obowiązuje nadal Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb, czyli ten do którego wcześniej pdałem link, a powyższe przepisy odnoszą sie do rybaków, wraz z innymi dla nich wytycznymi. (2009/04/30 21:44)

margor1976


niby tak ale jak komendant psr mówi to chyba nie po to by wprowadzić kogoś w błąd. (2009/04/30 21:46)

u?ytkownik3921


Wiem, że jest wiele niejasności, jednak w razie kontroli każdy strażnik wyciągnie regulamin i ma juz podstawę do ukarania, bo wędkarz przede wszystkim ma się na nim opierać. Zresztą uczestniczyłem w sprawie w sądzie grodzkim na podobny temet i również sędzia oparł wyrok na podstawowym dokumencie obowiązującym wędkarzy. A tak nawiasem już mówiąc, to przecież każdy z nas wie kiedy szczupak ma w sobie ikrę... (2009/04/30 21:53)

margor1976


ikrę ma już w sierpniu, ale łowimy do końca roku, a tarło ma właśnie w połowie marca, i o czym to świadczy?, nie zrozumcie mnie źle, ja porostu jestem zaintrygowany wczorajszą rozmową, ja i tak łowię tylko na spinning i tylko do końca roku, ale za prawdą jestem. (2009/04/30 22:04)

aarecki


Panowie, po rozmowie z PSR dzisiaj potwierdzilo sie. Mozemy łowic szczupaki do 15 marca. Wedka oczywiscie musi miec conajmniej 30cm. Jezeli zastosujemy krotsza to wtedy jest traktowana jako sprzet rybacki. Z lodu mozemy lowic na 2 wedki z czego jedna moze byc żywcówką. Przykre ale prawdziwe.

Pozdrawiam
Arek
Kiss and Realase !!! (2009/05/04 10:56)

margor1976


a chodzi oto, że ustawowo szczupak chroniony jest właśnie od 15 03 do 30 04, tak właśnie jest , dowiedziałem się więcej,PDK. (2009/05/04 17:45)

slawomir66


Szanowni koledzy czy tym kolegom, którzy tak ostro domagają się połowu szczupaka do 15 marca nie szkoda tej ryby. Wszyscy śledzący sytuację wiedzą, że szczupaków jest coraz mniej. Zgadzam się, że &7 pkt. 12 ppkt. b ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI mówi o okresie ochronnym " w pozostałych wodach - od dnia 1 marca do dnia 30 kwietnia". Jesteśmy członkami PZW i obowiązują nas przepisy PZW a więc Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb - okres ochronny od 1 stycznia do 30 kwietnia. Ten okres nie szkodzi szczupakowi a wręcz pozwala mu dłużej być pod ochroną i swobodnie odbyć tarło. Jestem strażnikiem SSR i ja jako strażnik a przede wszystkim wędkarz za obowiązujący uważam okres z RAPRyb. Od 1 maja do końca roku i tak można złowić dość dużo szczupaków. Pozdrawiam. (2009/05/05 17:01)

u?ytkownik11976


Okres ochronny szczupaka zaczyna się od 1 stycznia do 30 czerca ,miesiąc temu robiłem kartę wędkarską, jak jużcoś to by od nowego roku wprowadzili zasadeę (2009/05/05 17:12)

krisskowron


Zacznijmy od tego, że czym innym są normy prawa powszechnie obowiązującego, a czym innym normy organizacji wędkarskiej, jaką jest PZW. Rozporządzenie wykonawcze do ustawy z dn. 18.04.1985 r. o rybactwie śródlądowym regulujące szczegółowo kwestie ochronne ichtiofauny, w związku z wykonywaniem połowu - w tym amatorskiego - na wodach śródlądowych (tj. rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 12.11.2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie) wyraźnie wskazuje, ze okres ochronny dla szczupaka w rzekach i zbiornikach zaporowych trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia, a w pozostałych wodach (jeziora, stawy, glinianki, etc.) od 1 marca do 30 kwietnia. Tymczasem w regulaminie amatorskiego połowu ryb, obowiązującym wszystkich wędkujących na wodach PZW - tak członków tego stowarzyszenia, jak i nie zrzeszonych - przewidziano jeden "ogólny"okres ochornny dla tego gatunku, trwający od 1 stycznia do 30 kwietnia. Pojawia się pytanie, jak kwalifikować zachowanie wędkarza łowiącego na wodach PZW, innych niż rzeki i zbiorniki zaporowe, szczupaki w okresie pomiędzy 1 stycznia a końcem lutego? Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna. Osoba taka w żadnym wypadku nie popełnia wykroczenia z artykułu 8 ust. 1 pkt 2 (połów amatorski ryb w okresie ochronnym), ustawy o rybactwie śrólądowym, gdyż wydane z upoważnienia ustawowego przepisy wykonawcze (wyżej przywołane) okres ten statuują poza czasokresem 1 stycznia - 28(29) lutego. Nałożenie mandatu karnego, jak również (tym bardziej) skierowanie postępowania przed sąd grodzki nie wchodzi w rachubę - jest niedopuszczalne, z uwagi na niewyczerpanie znamion czynu zabronionego. Natomiast mając na względzie, że wędkarz taki narusza surowsze obostrzenia wynikające z "wewnętrznych" uregulowań (wspomniany regulamin amatorskiego połowu) połowowych uprawnionego do rybactwa, tj. PZW, naraża się on na cofnięcie zezwolenia do połowu amatorskiego na jego wodach (co odnosi się wyłącznie do niezrzeszonych, łowiących na wodach Związku), względnie nadto na poniesienie określonych konsekwencji wynikających ze Statutu Związku i szczegółowych uchwał jego statutowych organów, zwłaszcza ZG PZW (postępowanie przed sądami koleżeńskimi PZW), co dotyczy właśnie członków PZW, a w skrajnym wypadku może prowadzić do wykluczenia ze Związku (pozbawienia członkowstwa). Pamiętajmy - mandat karny wchodzi w rachubę tylko wtedy, gdy naruszmy przepisy prawa powszechnie obowiązującego. Naruszając wewnętrzne normy PZW, nie mające swego "pokrycia" w przepisach powszechnie obowiązujących , narażamy się na sankcje wyłącznie "organizacyjne", co rzecz jasna w żadnym wypadku nie może oznaczać zachęty do łamania przepisów Regulaminu PZW. Skoro bowiem ktoś zdecydował się być członkiem PZW (albo przynajmniej łowi na jego wodach) winien przestrzegać norm obowiązujących na jego wodach, choćby nie wynikały z norm prawnych (powszechnie obowiązujących) i nie były zagrożone sankcją karną w ścisłym tego słowa znaczeniu. Wymaga tego zwykła ludzka uczciwość, rzetelność i świadomość przynależności do określonej wspólnoty, jaką bez wątpienia jest PZW. (2009/05/05 21:43)

krisskowron


tinca - albo spałeś na tej rozprawie albo byłeś świadkiem ewidentnego naruszenia prawa przez sędziego orzekającego. Sąd grodzki orzekając w sprawie o wykroczenie z ustawy o rybactwie śródlądowym (tudzież z innej ustawy) ma możność oparcia się (powołania w kwalifikacji prawnej) wyłącznie na przepisach prawa powszechnie obowiązujących. Powołanie Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb PZW wchodzi w rachubę tylko subsydiarnie, co najwyżej jako dodatkowy argument np. przy wyborze określonej kary, po urzednim przypisaniu sprawcy wykroczenia. Ale wykroczeniem jest tylko czyn "o znamionach określonych w ustawie" (vide art. 1 par. 1 Kodeksu Wykroczeń w zw. z art. 27. ust. 1 ustawy o rybactwie śródlądowym) (2009/05/05 22:13)

krisskowron


Sławomir66!!! - "Jako strażnik a przede wszystkim wędkarz za obowiązujący uważam okres z RAPRyb" - przyznam, że takie ujęcie rozwiązania poruszonego tu problemu trąci - zwłaszcza, iż Kolega sam przyznaje, że jest funkcjonariuszem SSR - pewną arbitralnością. Mam nadzieję wszak, że dokonując czynności kontrolnych jako strażnik SSR, Kolega potrafi ocenić, czy ma do czynienia z naruszeniem wyłącznie Regulaminu Amatorskiego Połowu PZW, czy nadto z naruszeniem przepisów prawa powszechnie obowiązującego - zwłaszcza ustawy o rybactwie śródlądowym i aktów wykonawczych do niej. Jeśli bowiem miałoby być tak, że Kolega za naruszenie normy Regulaminu, nie będące zarazem naruszeniem normy ustawowej, usiłowałby np. dokonać czynności, o której mowa w art. 23 ust. 1 pkt 4 lit. b (w związku z art. 25 ust.1) ustawy o rybactwie śródlądowym, tj. odebrania za pokwitowaniem ryb i przedmiotów służących do ich połowu, to mając na względzie zrównanie Jego statusu prawnego ze statusem funkcjonariusza publicznego (vide art. 25 ust.2 pkt 1 powołanej ustawy), należałoby dojść do konkluzji, że naraża się Kolega na odpowiedzialność karną "co najmniej" z art. 231 par. 1 Kodeksu Karnego. a tak poza wszystkim, to Kolega powinien pamiętać (wiedzieć?), że zadaniem Społecznej Straży Rybackiej - zgodnie z art. 24. ust. 2 ustawy o rybactwie śródlądowym - jeast "współdziałanie z Państwową Strażą Rybacką w zakresie kontroli ustawy oraz przepisów wydanych na jej podstawie". Jako wędkarz - uprawiający połów amatorski na wodach PZW - ma Kolega obowiązek przestrzegania Regulaminu, tu się zgadzam, ale właśnie jako wędkarz. Pozdrawiam (2009/05/05 22:30)

krisskowron


"Przypominam, że wedkarzy obowiązuje nadal Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb, czyli ten do którego wcześniej pdałem link, a powyższe przepisy odnoszą sie do rybaków, wraz z innymi dla nich wytycznymi" - wybacz sczerość tinca; choć nie zarzucam Ci złej woli, to jeśli masz pisać głupstwa - lepiej nie pisz wcale. Owe "powyższe przepisy" to swoisty wyciąg z rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie, gdzie jak byk stoi w par. 1 pkt 1, że rozporządzenie określa "szczegółowe warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb", a w pkt 4 tegoż par. mowa o tym, że rozporządzenie to określa nadto "szczegółowe warunki ochrony i połowu ryb". Skoro ogólnie mowa o warunkach połowu, to stąd wniosek, że odnoszą się one do połowu tak amatorskiego jak i innego niż amatorski - tj. rybackiego (vide tezy komentarza W. Radeckiego do ustawy o rybactwie śródlądowym). Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb PZW - raz jeszcze powtarzam - obowiązują członków tego stowarzyszenia, nadto osoby niestowarzyszone ale tylko o tyle o ile dokonują one amatorskiego połowu ryb na mocy wydanego zezwolenia w wodach PZW. Naruszenie regulaminu nie pociąga za sobą sankcji prawnokarnych (ściślej - sankcji przewidzianych na gruncie prawa wykroczeń), jeżeli przewinienie takie nie stanowi zarazem czynu zabronionego przez ustawę pod groźbą kary (w przypadku wędkarzy chodzi głównie o czyny z art. 27 ustawy o rybactwie śródlądowym). W takim wypadku (naruszenie "tylko" Regulaminu) aktualizują się jedynie sankcje organizacyjne nakładane przez sąd koleżeński, względnie dochodzi do cofnięcia zezwolenia na amatorski połów ryb w wodach PZW. Osoba np. nie będąca członkiem PZW, dokonująca połowu amatorskiego na wodach innego uprawnionego do rybactwa niż PZW (NP. PGRyb.), nie jest w żadnym wypadku wiązana przepisami PZW (bo niby z jakiej racji); wiążą ją natomiast przepisy wspomnianej wyżej ustawy i rozporządzenia; względnie nadto szczegółne obostrzenia ochronne ustanowione dodatkowo przez tegoż uprawnionego do rybactwa. Ale reasumując - stwierdzenie że przepisy ochronne rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 12.11.2001 r. odnoszą się tylko do rybaków (a nie do wędkarzy uprawiających połów amatorski) oględnie rzecz ujmując mija się z prawdą i niepotrzebnie może prowadzić do dezinformacji Użytkowników tego forum, wywołując niepotrzebne zamieszanie. (2009/05/05 23:11)

u?ytkownik3378


pamiętam ,że był taki nie szczęśliwy zapis ,ale obowiązywał jeśli dobrze pamiętam tylko rok. (2009/05/06 13:15)

szczupi


Panowie jesteśmy wędkarzami a nie rybakami i obowiązuje nas regulamin amatorskiego połowu ryb !!! i to co jest w nim zapisane !!! . Wiec stosujmy się do RAPR. bo po to on jest. (2009/05/06 14:02)

slawomir66


Do krisskowron. Drogi kolego zgadzam się z twoimi sugestiami odnośnie wyższości przepisów prawa ( patrz ustawa) a przepisów wewnątrz związkowych (patrz regulamin). Jako strażnik potrafię stwierdzić i rozpoznać złamanie przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym. Poza tym jak kolega zauważył strażnicy SSR w takich przypadkach powinni współdziałać z PSR. W chwili obecnej kompetencje SSR ograniczają się do sprawdzenia dokumentów wędkarskich oraz w powiadamianiu PSR czy Policji o zaistniałych incydentach. W mojej wypowiedzi sugerowałem aby przestrzegać okresu z RAPRYB i dać szczupakowi więcej swobody. Moją intencją było i jest aby prawdziwi wędkarze a nie mięsiarze ( bo im to wszystko jedno kiedy i ile) stosowali okres od 1 stycznia do 30 kwietnia. I nie mówię tu o karaniach czy odbieraniu sprzętu ale o rozsądnym podchodzeniu do kwestii ochrony ryb. Zawsze twierdziłem, że z ludźmi należy rozmawiać, tłumaczyć i przekonywać do słusznej sprawy. (2009/05/06 16:59)

rysiek38


a co powiecie na fakt ze straznicy ssr upominaja wedkarzy za trzymanie zywca np w sadzyku bo podobno trzeba trzym ac w regulaminowej siatce ??? (2009/05/06 17:23)