» » » Grupy » ★  Obserwuj★  Obserwujesz✕  Nie obserwuj

Odczytywanie obrazu , działanie echosondy.

Przeczytałem sporo informacji dot. działania echa, nigdy nie płynąłem ani nie widziałem echa w pracy, a ponieważ mam możliwość wypożyczenia echa w nowym sezonie staram się zrozumieć jej działanie. Praktyki zero, staram sie pojąć odczytywanie otrzymanych informacji.(nie ukrywam nie kumam)

Teraz najbardziej nurtujące pytanie. Czysto teoretyczne.

Jeśli płynę łodzią 3 metrową, mam przetwornik jednego zakresu i kąt stożka 90stopni.
Znajduję się na głębokości 3 metrów i widzę jak na ekranie pojawiła  się górka podwodna, hamuję łódź, przesunąłem się o 1 metr dalej od momentu jej zobaczenia na ekranie i załóżmy, że widzę ją jeszcze na wyświetlaczu. Skąd mam wiedzieć gdzie ona jest tzn. gdzie wzgledem niej się znajduję tzn. czy jestem centralnie nad nią czy ją minąłem czy jest gdzieś z boku z prawej czy lewej strony.

Jak poznać pozycję obiektów które mnie interesują, jeśli płynę i widzę na ekranie, abstrahuje ale pytanie jest czysto teoretyczne olbrzymiego suma który sie nie rusza, i chciałbym wrzucic mu kąsek pod nos, czy jest to możliwe, skąd mam wiedzieć z której strony i gdzie obiekt sie znajduje.

Mam nadzieje, że pytanie nie jest głupie, nurtuje mnie to dość mocno a kto pyta nie błądzi.

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/02/04 21:35
Tu masz świetny artykuł:
http://www.echosonda.pl/ciekawostki.php?art_id=15

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/02/05 16:36
Witaj Zbyszku, dzięki za odpowiedź, czytałem ten artykuł wcześniej, teraz przeczytałem raz jeszcze. Niestety artykuł ten nie wyjaśnia mi dokładnie, jak interpretować obraz i jak dokładnie zlokalizować to co echo mi pokazuje. W dalszym ciągu nie wiem gdzie z której strony "owa górka podwodna" z mojego powyższego pytania się znajduje. Widząc obraz echa nie wiem w którym miejscu dany obiekt jest, za łodzią, pod łodzią czy z boku, z prawej czy z lewej. A może to jest kwestia wyczucia i nie ma tak jednoznacznej i dokładnej odpowiedzi.

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/02/05 18:34
Obraz ,który widzisz na sondzie w trakcie płynięcia nie jest obrazem rzeczywistym .Znaczy to ,że dociera on z niewielkim opóźnieniem + prędkość łodzi.Im wolniej płyniesz tym aktualny obraz jest bardziej prawdziwy.Żeby nauczyć się dokładnego ustawiania np. do górki musisz na początku konfrontować obraz z eha z ustawionym gruntem na spławiku.Po nabraniu doświadczenia będziesz wiedział w jakiej odległości od łodzi jest górka czy inna wodna przeszkoda.Zazwyczaj pływając po nieznanym akwenie po zauważeniu(na ekranie) ciekawego miejsca lub ryb, zawracasz żeby dokładniej przyjrzeć się konfiguracji dna w celu właściwego ustawienia się.Trudno to wszystko opisać słowami dużo łatwiej w praktyce z kimś kto umie dobrze czytać sondę.Dobre zrozumienie wyświetlanych obrazów jak i umiejętność ustawienia się na łowisku nie jest takie łatwe i wymaga dużej praktyki.

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/02/05 22:15
Kilka spraw:
-Nie szukaj ryb, ja wyłączam opcję "ryba" (chyba że masz wysokiej klasy), echo służy do czytania dna, na podstawie ukształtowania i składu wyciągasz wnioski.
-Przygotuj sobie linkę z ciężarkiem, na której umieść co pół metra znaczniki do określenia głębokości wody.
-Powierzchnię dna jaką widzi echo możesz wyliczyć geometrycznie. Masz w instrukcji kąt "patrzenia" przetwornika, zmierz głębokość od przetwornika do dna i dalej prawo Pitagorasa.
Reszta tak jak Irek napisał, kilka prób i poznasz działanie.

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/02/06 10:41
O taką odpowiedź właśnie chodziło, dziękuję koledzy. Jeśli chodzi o szukanie ryb to absolutnie ich nie szukam, wiem że echo nie jest do tego, tej klasy jaką dysponuję. Bardziej chodzi o ustawienia się względem np górki. Teraz wiem co robić. Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. Pozdrawiam.

zgłoś naruszenie

Reklama

wysłano: 2012/02/08 13:03
Jeśli potrzebujesz informacji to w tej bazie wiedzy znajdziesz wszystko o echosnda i nie tylko.
http://www.e-sonar.pl/webpage/baza-wiedzy.html

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/02/08 13:05
a tu znajdziesz dokładnie to o co pytałeś
http://www.e-sonar.pl/webpage/treningowy-kwiecien.html

zgłoś naruszenie
wysłano: 2012/02/09 19:38
Dzięki za lekturę. Konkretna i pomocna. Pozdrawiam.

zgłoś naruszenie
wysłano: 2013/02/16 17:23
Przeczytałem sporo informacji dot. działania echa, nigdy nie płynąłem ani nie widziałem echa w pracy, a ponieważ mam możliwość wypożyczenia echa w nowym sezonie staram się zrozumieć jej działanie. Praktyki zero, staram sie pojąć odczytywanie otrzymanych informacji.(nie ukrywam nie kumam)

Teraz najbardziej nurtujące pytanie. Czysto teoretyczne.

Jeśli płynę łodzią 3 metrową, mam przetwornik jednego zakresu i kąt stożka 90stopni.
Znajduję się na głębokości 3 metrów i widzę jak na ekranie pojawiła  się górka podwodna, hamuję łódź, przesunąłem się o 1 metr dalej od momentu jej zobaczenia na ekranie i załóżmy, że widzę ją jeszcze na wyświetlaczu. Skąd mam wiedzieć gdzie ona jest tzn. gdzie wzgledem niej się znajduję tzn. czy jestem centralnie nad nią czy ją minąłem czy jest gdzieś z boku z prawej czy lewej strony.

Jak poznać pozycję obiektów które mnie interesują, jeśli płynę i widzę na ekranie, abstrahuje ale pytanie jest czysto teoretyczne olbrzymiego suma który sie nie rusza, i chciałbym wrzucic mu kąsek pod nos, czy jest to możliwe, skąd mam wiedzieć z której strony i gdzie obiekt sie znajduje.

Mam nadzieje, że pytanie nie jest głupie, nurtuje mnie to dość mocno a kto pyta nie błądzi.

DO userandy
Z pomoca przyjdzie Ci matematyka, a dokladniej sinus i cosinus kata w trojkatach.

Akurat w tym przypadku sprawa jest jeszcze prostsza! Masz kat 90 stopni i glebokosc 3 metrow. Stozek ten wyobraz sobie "na plasko". Czyli jako rownoramienny trojkat. Poniewaz kat stozka ,a zarazem tego rownoramiennego trojkata ma 90 stopni , to przy wysokosci trojkata  3 metrow(a tym samym  wskazywanej glebokosci) jego podstawa ma 6 metrow.
Czyli przetwornik produkuje stozek o glebokosci 3 metrow i omiatajacy dno o promieniu 3 metrow. Jesli w tym obszarze napatoczy sie gorka , to masz ja wlasnie w obrebie 3 metrow naokolo siebie.  Dlugosc lodzi nie ma znaczenia. Przez jej dno lowic nie musisz:-))
Pozdrawiam i polamania:-)

zgłoś naruszenie

Reklama

wysłano: 2013/09/15 23:02

zgłoś naruszenie

strona główna forum

Google