Nadmiar karasia w stawie

/ 36 odpowiedzi
Witam.
Mam problem (tak mi się wydaje).Mam stawik o szer. 10m  i dł. 15m i głębokości około 2.2 m do okoła porośnięty jest tatarakiem i jest jedna mała wierzba która lekko wpada do wody. W lipcu ubiegłego roku wpuściłem 40 szt. karpia ( 3-5 cm ) i 5 szt. małej tołpygi (ok 1,5 cm) bo do tego czasu był tam tylko i wyłącznie karaś którego było dość sporo i żeby złowić większą sztukę trzeba było trochę czasu, cierpliwości i szczęścia. Ostatnio wpadł mi do głowy pomysł żeby powiększyć ten stawik albo wpuścić 1 szczupaczka bo zauważyłem że karaś chyba zaczął karłowacieć. I właśnie nie wiem co robić. Proszę o pomoc. Czy po powiększeniu długo bym czekał na to bym mógł zarybić i łowić większe okazy? Pozdrawiam i czekam na pomoc.
2006steryd


wpuść szczupaka i kilka sandaczy i nie długo będzie gitara :) (2014/03/18 17:29)

marciin 2424


Nie radzę wpuszczać sandacza do takiego małego stawu nie przeżyje. Jeśli chodzi o powiększenie stawu to jak najbardziej zawsze to rybki mają więcej miejsca i tlenu, a porządek z karasiami zrobi  z trzy cztery szczupaki i z dwa sumy . Pozdrawiam i powodzenia:) (2014/03/18 17:40)

Tobek


Może sumy niekoniecznie ;D na początku ładnie by zjadały karasie lecz w miarę wzrostu mogłyby się przerzucić na inne rybki i siać spustoszenie :D (2014/03/18 18:17)

limakryba


w tak małym stawie jeden szczupak w zupełności wystarczy (2014/03/18 19:28)

karateka994


Ja bym wpuścił jednego szczupaka, ale jeszcze lepszą opcją byłoby z 5 okoni.  (2014/03/18 19:33)

wodniczeek


tu trzeba drapieznika: szczupak i okon, musza ganiac bialoryb aby zachowac rownowage (2014/03/18 19:49)

Karpik21


Dziękuje bardzo za pomoc. Odnośnie tego szczupaka to jaki duży powinien on być i czy nie będzie atakował tych karpików które wpuściłem ubiegłego lata? Jeszcze jedno pytanko, co sądzicie o tym gdybym wpuścił jeszcze lina? Jeżeli tak to ile szt. Polubiłem ten mój stawik ale chciałbym żeby przynosił mi więcej przyjemności z wędkowania. Co byście zrobili na moim miejscu? Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc. :) (2014/03/19 10:03)

lynx


Ja bym wpuścił jednego szczupaka, ale jeszcze lepszą opcją byłoby z 5 okoni. 


Co ty radzisz. Jeden szczupak będzie selekcjonował a pięć okoni  wytrze się i po dwóch latach albo trzech będą same okonie, kanibale i trochę dużych karasi a z małych nie będzie już nic. okoń w stawie i sum to plaga i niczym tego nie odłowisz. Ktoś doradzał szczupaka i tego się trzymaj.
Powiększenie zawsze jest wskazane. (2014/03/19 10:34)

lynx


Lina powinieneś tak samo. Możesz wpuścic płotki i wzdręgi. Bardzo dobrze się utrzymują w stawiku. Kilkanaście słonecznic to bedą ladnie pływać stadkiem. Karaś popularny czyli złocisty to bardzo ładna ryba i dobrze trzyma się w stawie. Trochę dennych, troche powierzchniowych one nie zajmują sobie nawzajem terenu. Tylko nie słuchaj nikogo kto doradza ci wpuścić okonie i sumy. .Zniszczą ci staw. Już nie jeden tak zrobił a potem przeklinał
Powodzenia. (2014/03/19 10:42)

lynx


Jeszcze. Szczupak jak nie będzie miał co jeść to będzie sie czepiał i karpi i może je poranić. Jak powpuszczasz to co ci napisałem i jak się powyciera to powinien karpie zostawić w spokoju. Nie musi być duży, taki ze 30 cm. Na tym wikcie bedzie szybko rósł. Czy będzies miał tam japonce? (2014/03/19 10:49)

TheMechOne


wpuść szczupaka i kilka sandaczy i nie długo będzie gitara :)

Zapros mnie nad ten staw, bo karasie zawsze ze mna wspolpracuja... ;> (2014/03/19 11:01)

Karpik21


japońce wpuszczałem jakoś na początku kwietnia ubiegłego roku i to takie większe. o ile dobrze pamiętam to chyba 12 szt. wielkości takiej jak na zdjęciu bo to akurat jedna z nich. tego lina ile szt najlepiej? przypominam że stawik nie jest za duży.  (2014/03/19 11:38)

Karpik21


Japońce wpuszczałem na początku kwietnia ubiegłego roku o ile dobrze pamiętam. dokładnie 12 szt. takich jak na zdjęciu bo to akurat jedna z nich. Odnośnie tego lina to ile szt. byście radzili? przypominam że staw nie jest duży. (2014/03/19 11:41)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

marciin 2424


Lina powinieneś tak samo. Możesz wpuścic płotki i wzdręgi. Bardzo dobrze się utrzymują w stawiku. Kilkanaście słonecznic to bedą ladnie pływać stadkiem. Karaś popularny czyli złocisty to bardzo ładna ryba i dobrze trzyma się w stawie. Trochę dennych, troche powierzchniowych one nie zajmują sobie nawzajem terenu. Tylko nie słuchaj nikogo kto doradza ci wpuścić okonie i sumy. .Zniszczą ci staw. Już nie jeden tak zrobił a potem przeklinał
Powodzenia.

Z wszystkim się zgadzam , lecz jeśli chodzi o suma to mam podobny staw i wpuściłem tam dwa. Jak wiadomo ta ryba sprząta padlinę w danym zbiorniku co jest bardzo ważne ,żeby taki staw był w dobrej kondycji, czego sam szczupak niestety nie zrobi . Gdyby urósł do dużych rozmiarów z łatwością można go wyłowić i zamienić na mniejsze egzemplarze , aby nie siał zbyt dużego zagrożenia dla innych ryb. Dodatkowo mam kilka amurów ,żeby roślinność za mocno nie rozprzestrzeniała się. (2014/03/19 12:00)

kamil11269


Moim zdaniem najlepiej poradzi sobie z nimi szczupak. (2014/03/19 16:06)

limakryba


ktoś wyżej pisał żeby wpuścić słonecznicę. Nie radzę bo rozmnaża się szybko i uniemożliwią ci łowienie innych rybek gdyż po zarzuceniu wędki od razu będą skubać przynętę. Znajomy raz wpuścił parę okoni do sporego stawu. Po jakichś dwóch latach tak się one rozmnożyły że nie było żadnych małych rybek tylko same wygłodniałe okonki wielkości 15cm (2014/03/19 17:04)

TomekM


przez dwa lata okoń napewno nie urósł do 15 cm (2014/03/19 17:08)

lynx


japońce wpuszczałem jakoś na początku kwietnia ubiegłego roku i to takie większe. o ile dobrze pamiętam to chyba 12 szt. wielkości takiej jak na zdjęciu bo to akurat jedna z nich. tego lina ile szt najlepiej? przypominam że stawik nie jest za duży. 



Wpuść po kilka lub kilkanascie szt. Potem sie wytrą i stan sie ureguluje. japonczyki powinny Ci sie wytrzeć w tym roku to szczupak bedzie miał zagryzkę. (2014/03/19 22:55)

lynx


Lina powinieneś tak samo. Możesz wpuścic płotki i wzdręgi. Bardzo dobrze się utrzymują w stawiku. Kilkanaście słonecznic to bedą ladnie pływać stadkiem. Karaś popularny czyli złocisty to bardzo ładna ryba i dobrze trzyma się w stawie. Trochę dennych, troche powierzchniowych one nie zajmują sobie nawzajem terenu. Tylko nie słuchaj nikogo kto doradza ci wpuścić okonie i sumy. .Zniszczą ci staw. Już nie jeden tak zrobił a potem przeklinał
Powodzenia.

Z wszystkim się zgadzam , lecz jeśli chodzi o suma to mam podobny staw i wpuściłem tam dwa. Jak wiadomo ta ryba sprząta padlinę w danym zbiorniku co jest bardzo ważne ,żeby taki staw był w dobrej kondycji, czego sam szczupak niestety nie zrobi . Gdyby urósł do dużych rozmiarów z łatwością można go wyłowić i zamienić na mniejsze egzemplarze , aby nie siał zbyt dużego zagrożenia dla innych ryb. Dodatkowo mam kilka amurów ,żeby roślinność za mocno nie rozprzestrzeniała się.

Z tym sumem to bym sie zgodzil ale jednego aby sie nie wytarł. Padline posprzątają rózne robaczki. (2014/03/19 22:57)

baits


4 szczupaki takie koło 50 cm zrobia porządek w jeden sezon,zawsze jezeli sytuacja wyrywa sie z pod kontroli mozesz odłowic ryby,pogadaj może ktoś weżmie od Ciebie te karasie,na takim małym stawiku odłowienie ryb to zaden problem,jezeli tych karasi jest naprawde duzo to zapytaj w kole czy zdecydowaliby sie je przebadac i "przygarnąć":) (2014/03/19 23:23)

daro22


Wpusc szczupaka,moze nawet dwa czy trzy..Trzymaj reke na pulsie i obserwuj co będzie się działo..Jesli karpiki sa małe wpuść małe szczupaczki,jest szansa że wytną karasie a karpiką się upiecze...Szczupak rosnie dość szybko,ale naprawdę jest zbawienny w takim stawiku...Będzie i karas który zacznie rosnąc,bedzie i karpik i będzie szczupak.....Co do lina,jak masz możliwość to wpuszczaj smiało,piekna ryba.......Sum w tym oczku to nieporozumienie,jedna zima i po zawodach,sandacz......zdechnie w pare tyg..okoń hmmmm....zrobi porządek,ale na korzyść samego okonia,w jednej chwili ze stawu z karasiami zrobi się staw z okonikami,wytną prawie wszystko a urosną o centymetr a jak się jeszcze wytrą to masz problem...Szczupak to taki prawdziwy pan doktor co w ''łape nie bierze za usługi''.....Okoń,sandacz czy sum to gatunki piękne,ale nie do życia w takich warunkach....Pozdrawiam;-) (2014/03/20 00:19)

grzesiu92


Nie za duzo tych szczupaków. Ja do takeigo 15 x 20 wpuscilem 4. Po dwoch latach same sczupaki zostaly do tego sie wytarly.... Nawet zaby charataly a porosly zaj***scie szybko. Najlepszym rozwiazaniem do tego stawu bedzie wpuszczenie po 1 osobniku suma, szczupaka, nie wytra sie a bedzie miało co ganiac z sandaczem jest roznei zalezy od natlenienia wody. Raz sie utrzyma w tkaim stawiku a raz nei ale mozesz smialo sprobowac. Okoni nie polecam bo będą ikre wcinac po calosci.  (2014/03/20 07:56)

adeac


A ja mam staw wielkości 20x50m o głębokości od 2 do 3 m. miałem tam na początku bardzo dużo karasia, wpuściłem 3 szczupłe, w rezultacie nie było widać zmian w ilości karasia. Rok później wpuściłem prawie 20 szczupaków o wielkości od 20 do 40 cm. Kilka niestety padło niedługo po wpuszczeniu. Teraz szczupaki podrosły już do sporych rozmiarów, ponad 80 cm, ale karasia nadal jest zatrzęsienie... o złowieniu szczupaka na spining można tylko pomarzyć. Więc to, że szczupak wytnie wszystko, jest moim zdaniem jest raczej przesadzone... Ktoś kto się nie zna powiedział, a cała reszta powtarza (bez urazy). Może ktoś zna dobry sposób aby pozbyć się nadmiaru karasia? oddam go za darmo. W stawie nie ma możliwości spuszczenia wody. (2014/03/24 00:00)

adeac


Nie karasia miałem na myśli tylko japońca rzecz jasna. (2014/03/24 00:02)