Łowienie szczupaków na stawie - spinning

/ 15 odpowiedzi
Witam! Jestem świeżo upieczonym wędkarzem, wędkuje około 3 miesiące, na początku przygody wędkowałem na spławik lecz ostatnimi czasy przerzuciłem się na spining, niedaleko mojej miejscowości znajduje się stawek, w którym jest mnóstwo szczupaków, inni wędkarze wyciągają ich bardzo dużo, kiedy ja nie mam nawet brania, próbowałem już wszystkiego, na początku zaczynałem od wędki teleskopowej, teraz zakupiłem wędkę spiningową, założyłem plecionkę, próbowałem na gumy, blachy wirówki, wahadłówki i nic... Powoli zaczyna mi brakować chęci, chodzę na łowisko codziennie ok godziny 17 do 20-21. Proszę o pomoc, co może być przyczyną braku szczupaka na moim koncie?
saviano


Przede wszystkim nie zrażaj się! Szczupak lubi ziele, więc obieraj stanowiska wzdłuż trzcin, penetruj różne partie wody oraz potrenuj prowadzenie przynęty (wolniej lub szybciej, podrywki szczytówką lub kołowrotkiem, czasami zatrzymuj). Musisz pokombinować generalnie... (2013/08/28 14:50)

Szary123


Dziękuje za radę, a co do przynęty to jaka? Guma, wobler czy może blacha a jeśli to jaka? Zawsze chodzę dookoła, zawsze niedaleko ziela i tak nic... (2013/08/28 16:28)

amadeusz


Jeśli łowisz tak krótko to nie radziłbym używać plecionki , załóż żyłke + stalówke . Obejrzyk kilka filmów na YT dotyczących prowadzenia przynęt i ogólnie tematu spinningu . Skoro inni wyciągają to podpatrz , albo zapytaj jak prowadzą przynęte , jaka będzie najlepsza itd . Powodzenia (2013/08/28 16:31)

Szary123


Dlaczego nie używać plecionki? (2013/08/28 16:34)

amadeusz


Plecionka nie wybacza błędów , nie jest elastyczna jak żyłka . Przydało by się również odpowiednio dobrane wędzisko pozwalające swobodnie używać plecionek . (2013/08/28 16:46)

Szary123


Bardzo dziękuje za rady, będe dalej się uczył, może akurat dam radę i coś z tego będzie :) (2013/08/28 16:48)

pastuchXXX


Nie martw sie, kazdy wedkarz ma na swoim koncie nie jedną i pewnie nie kilkanaście pustych wypraw :D takie hobby... Sprobuj sie nastawic jak najbardziej profesjonalnie, wybierz sie na lowisko bez wedki pare razy, poczytaj o typowych miejscach zerowania szczupaka i postaraj sie odnalezc takie w "swoim" stawie. Tak jak koledzy Ci juz radzili zrob rozeznanie wsrod wedkarzy lowiacych tam regularnie, podpatrz na co lowia jak prowadza przynety i o ktorej przewaznie probuja dorwac szczuplego. Postaraj sie wyobrazic sobie jak pracuje przyneta podczas podbijania, regularnego zwijania lub podczas zatrzymania jej prowadzenia. Zagraj mu przyneta a nawet nie zauwazysz jak poczujesz przyjemny opor na plecionce lub zylce i zaliczysz swojego piewszego kaczodziobego :) 
Polamania! (2013/08/28 19:55)

silent86


Szary123, ja zacząłem łowić na początku poprzedniego sezonu i też uparłem się, że będę łowił od początku na spinning. Byłem na rybach przynajmniej ze 20 razy, spędziłem nad wodą kilkaset godzin - w rzekach, stawach, jeziorach - i za cały sezon złowiłem słownie JEDNEGO klenia 22cm - a i to przypadkiem :). Przez zimę postanowiłem zmienić podejście - w tym roku zacząłem ze spławiczkiem, feederkiem, klasyczną gruntówką i znacznie mniej zniechęcającymi wynikami. Ze złowieniem białej ryby "z marszu" nie mam już żadnego problemu. Przy okazji, raz na kilka wyjść z wędką zabieram też spinning i ten rok jest już lepszy - wyłowiłem kilka ładnych okoni i kilka szczupaków. Mimo to wciąż głównie "uczę się" na metodzie spławikowo-gruntowej, która jest po prostu łatwiejsza i uczy wędkowania. Dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać się - w końcu zacznie powoli wychodzić.
Rada od niewiele bardziej doświadczonego kolegi :)
Pozdrawiam (2013/08/28 20:12)

markus76


Jak masz możliwość spróbuj zapolować z rana. (2013/08/28 20:21)

Artur z Ketrzyna


Szary123 tak jak koledzy Ci piszą, nie od razu można liczyć na dobre wyniki. Jedni maja to coś i z marszu łowią szczupaki, inni muszą się tego nauczyć.
Na portali, nasz wiele wpisów (artykułów) i wątków na forum, temu poświęconych. Wystarczy skorzystać w wyszukiwarki na głównej stronie forum i czerpać wiedzę. Sa też filmy Wędkarstwo Moje Hobby i inne czasopisma czy książki. Warto troszkę poczytać i wiedzę zaczerpniętą z tego wykorzystać nad wodą.
Ja sam na swoje wyniki musiałem sporo popracować. Może nie łowię dziś kolosów, ale szczupaki łowię.
Napewno w spinningu pomogą ci klasyczne przynęty; Alga 2, kopyto relaksa czy mansa lub mikado - perłowe z niebieskim grzbietem.
Szukaj szczupaków przy zawadach czy stokach, wzdłuż; brzegu, trzcin czy innych zarośli. (2013/08/28 22:34)

Szary123


Jeszcze raz koledzy dziękuje za rady, na pewno skorzystam, ciesze się, że są ludzie, którzy chcą pomóc, będę próbował i może akurat coś wyjdzie, dziękuje jeszcze raz! I może silent86 serio ma racje, że trzeba zacząć od łowienia białej ryby? Wszystkiego trzeba popróbować i na pewno coś wypali. Dzięki za dodanie mi trochę chęci! Pozdrawiam (2013/08/28 22:43)

okiem_sandacza


Wejdź na mojego bloga i poszukaj sobie jak prowadzić przynętę.. Myślę ,że sporo Ci wyjaśni ;)
Co do spiningu na początek najlepiej obrotówka-, dużo wybacza a i szczupaka i okonia złowisz;)
Nie potrzebujesz tu wcale wyrafinowanej techniki rzut i zwijasz..
Następnie boczny trok zajarzysz jak okonie skubią gumki i następnie paprochy z główką 4gr
stukasz dno i uczysz się opadu bo 2-3wyjazdach zależy czy szybko się uczysz zacznie Ci się włączać automat  w głowie i ręka zrobi sama wszystko w tempo.. Poźniej woblery koguty, gumy itp Cały spiningowy świat otwiera przed Tobą wrota:) Ps. Ja nie uważam żeby zaczynać tylko od spławika.. zupełnie inne ,metody i zbyt dyzo sie nie nauczysz w spławiku rzeczy ,które wykorzystasz w spiningu.. Czekasz na branie spławik tańczy Ty obserwujesz kiedy zaciąć.. W spiningu jak bierze to nie masz tyle czasu i to w tym jest najlepsze...;) (2013/08/28 23:17)

Hunt eR


Jeśli szukasz informacji o łowieniu szczupaków, to zapraszam na portal poświęcony tej rybie.

www.pikefinder.pl
_____________________________________________________________________________ (2013/08/29 17:02)

salmo 01


Jeśli jesteś z Kępic to możemy się umówić to może coś ci doradzę. (2013/08/31 14:18)

kolejorz16


ja szczupaka praktycznie cały czas łowie na zlota alge 1 lub 2 przynete prowadzę jednostajnie i powoli praktycznie co wyjazd lowie 1 lub 2 szczupaki. (2013/08/31 20:10)