Łowienie szczupaka w okresie ochronnym

/ 94 odpowiedzi
mateuszwos


Witam,wiem ze szczupak ma okres ochronny do 30 kwietnia, ale przypuscimy ze chciał bym wyprać się na spining i "popróbować łowić szczupaki"(poniewaz jestem początkujący) oczywiscie nie będę zabierał ich z łowiska. czy mozna tak robić czy grozi za to jakaś kara?



Takie zachowanie jest niedopuszczalne i na tyle nie etyczne, że nie powinno być takich pytań. Lepiej jednak, że pytasz niż jak miałbyś pójść łowić bez pytania. Okres tarłowy to czas kiedy powinniśmy dać rybom absolutny spokój. Powiem więcej. Ja odpuszczam łowienie ryb gatunków nie chronionych jeśli istnieje ryzyko, że przeszkadzam w tym czasie rybom odbywającym tarło. (2014/03/12 12:06)

Haryyy5


W okresie ochronnym nie można łowić a jeśli złowisz masz obowiązek wypuścić w jak najlepszej kondycji, także nie wytłumaczysz się że trzymasz w siatce i czekasz na aparat :P. No ludzie, przecież to są podstawy nie załamujcie mnie. Oczywiście jeśli będziesz łapał na 3 cm obrotówkę a w planach masz złowienie szczupaka to nikt nic Ci nie może zrobić (pomijam kwestie etyki wędkarskiej, mówimy tylko o przepisach) ale jak będziesz rzucał np 15cm woblerem, to nikt Ci nie uwierzy że łowisz okonki. Jest to śliski temat bo teoretycznie można kombinować jak tu oszukać kontrolującego ale tu absolutnie nie podpowiadam. Okres ochronny to okres ochronny i tego się trzymajmy. (2014/03/12 14:00)

Romuald55


Przeczytaj Kolego przepis,który zacytowałeś.Ze zrozumieniem.
On dotyczy miejsc OZNAKOWANYCH i WSZYSTKICH ryb w obrębie oznakowanym. (2014/03/12 16:06)

pawelz


Bez komentarza !!!. (2014/03/12 16:23)

Haryyy5


Zgodzę się z kolegą wyżej - BEZ KOMENTARZA.


"Wędkarstwem pasjonuję się od wczesnych lat dziecięcych. Jestem sekretarzem koła,członkiem Społecznej Straży Rybackiej,sędzią wędkarskim. Odznaczony srebrną odznaka PZW. Były spławikowy Mistrz Koła I V-ce Mistrz Koła .Zwycięzca klasyfikacji Wędkarz Roku i zawsze w czołówce tej klasyfikacji. Głównie łowię na spławik/bat i tyczka/oraz karpiarstwo i wędkarstwo sumowe."

Młodym początkującym wędkarzom można wybaczyć ale kolega powinien akurat znać regulamin jak mało kto. (2014/03/12 16:44)

Romuald55


W niedzielę na szkoleniu SSR zadałem pytanie Komendantowi PSR z Jeleniej Góry na temat łowienia ryb w okresie ich ochronnym,ponieważ znałem wcześniejsze wypowiedzi Kolegów w tym temacie.
Odpowiedż była jednoznaczna:-nie ma przepisów zabraniających łowienia ryb w okresie ich ochrony.Jest natomiast przepis zabraniający ich zabieranie z łowiska.Tyle w tym temacie.

Oczywiście Kolega Haryyy5 zna lepiej przepisy od Komendanta Państwowej Straży Rybackiej więc nie dyskutuję więcej. (2014/03/12 18:33)

Maciek Szczuka


To jest niedopuszczalne łowienie ryb w okresie ochronnym, ale przyłowy się zdarzają sam miałem w tym roku 2 sztuki miały cienkie 2kg z uwagi na ich agresywność przy łowieniu okoni lepiej stosować wolframy:) (2014/03/12 18:48)

Artur z Ketrzyna


W niedzielę na szkoleniu SSR zadałem pytanie Komendantowi PSR z Jeleniej Góry na temat łowienia ryb w okresie ich ochronnym,ponieważ znałem wcześniejsze wypowiedzi Kolegów w tym temacie.
Odpowiedż była jednoznaczna:-nie ma przepisów zabraniających łowienia ryb w okresie ich ochrony.Jest natomiast przepis zabraniający ich zabieranie z łowiska.Tyle w tym temacie.

Oczywiście Kolega Haryyy5 zna lepiej przepisy od Komendanta Państwowej Straży Rybackiej więc nie dyskutuję więcej.

Art. 8.
1. Zabrania się połowu ryb:

1) w wypadkach określonych przepisami o ochronie przyrody;
2) o wymiarach ochronnych;
3) w okresie ochronnym;

3a) z naruszeniem limitu połowu określonego w przepisach wydanych na pod-
stawie art. 21;
4) w odległości mniejszej niż 50 m od budowli i urządzeń hydrotechnicznych
piętrzących wodę;
5) sieciami, wędkami lub kuszami innymi niż określone w przepisach wyda-
nych na podstawie art. 21;
6) przez wytwarzanie w wodzie pola elektrycznego charakterystycznego dla
prądu zmiennego;

Bez komentarza....
(2014/03/12 22:03)

u?ytkownik168824


W niedzielę na szkoleniu SSR zadałem pytanie Komendantowi PSR z Jeleniej Góry na temat łowienia ryb w okresie ich ochronnym,ponieważ znałem wcześniejsze wypowiedzi Kolegów w tym temacie.
Odpowiedż była jednoznaczna:-nie ma przepisów zabraniających łowienia ryb w okresie ich ochrony.Jest natomiast przepis zabraniający ich zabieranie z łowiska.Tyle w tym temacie.

Oczywiście Kolega Haryyy5 zna lepiej przepisy od Komendanta Państwowej Straży Rybackiej więc nie dyskutuję więcej.

W takim razie dlaczego strażnik widząc wędkarza powiedzmy w marcu,ze spinningiem rzucającym do wody dużą wahadłówka, niezwłocznie wypisuje jemu mandat?Odpowiedź jest jedna-W okresie ochronnym nie wolno ani nastawiać się na ryby nim objęte,ani ich zabierać.Reasumują ani nie wolno próbować łowić tych ryb ani zabierać proste!

(2014/03/12 22:31)

Diablo


W niedzielę na szkoleniu SSR zadałem pytanie Komendantowi PSR z Jeleniej Góry na temat łowienia ryb w okresie ich ochronnym,ponieważ znałem wcześniejsze wypowiedzi Kolegów w tym temacie.
Odpowiedż była jednoznaczna:-nie ma przepisów zabraniających łowienia ryb w okresie ich ochrony.Jest natomiast przepis zabraniający ich zabieranie z łowiska.Tyle w tym temacie.

Oczywiście Kolega Haryyy5 zna lepiej przepisy od Komendanta Państwowej Straży Rybackiej więc nie dyskutuję więcej.


Dzień w dzień czytam coś głupiego na tym forum z myślą że gorzej już być nie może. A jednak są ludzie którzy potrafią mi pokazać jak bardzo się myliłem (2014/03/12 22:41)

Iras1975


W niedzielę na szkoleniu SSR zadałem pytanie Komendantowi PSR z Jeleniej Góry na temat łowienia ryb w okresie ich ochronnym,ponieważ znałem wcześniejsze wypowiedzi Kolegów w tym temacie.
Odpowiedż była jednoznaczna:-nie ma przepisów zabraniających łowienia ryb w okresie ich ochrony.Jest natomiast przepis zabraniający ich zabieranie z łowiska.Tyle w tym temacie.

Oczywiście Kolega Haryyy5 zna lepiej przepisy od Komendanta Państwowej Straży Rybackiej więc nie dyskutuję więcej.

W takim razie dlaczego strażnik widząc wędkarza powiedzmy w marcu,ze spinningiem rzucającym do wody dużą wahadłówka, niezwłocznie wypisuje jemu mandat?Odpowiedź jest jedna-W okresie ochronnym nie wolno ani nastawiać się na ryby nim objęte,ani ich zabierać.Reasumują ani nie wolno próbować łowić tych ryb ani zabierać proste!




Tutaj bym uważał.. a na co łowić trocie i łososie w rzekach?

Pisz trochę mniej i wolniej/precyzyjniej. ;)

Dobranoc

(2014/03/12 22:49)

u?ytkownik168824


W niedzielę na szkoleniu SSR zadałem pytanie Komendantowi PSR z Jeleniej Góry na temat łowienia ryb w okresie ich ochronnym,ponieważ znałem wcześniejsze wypowiedzi Kolegów w tym temacie.
Odpowiedż była jednoznaczna:-nie ma przepisów zabraniających łowienia ryb w okresie ich ochrony.Jest natomiast przepis zabraniający ich zabieranie z łowiska.Tyle w tym temacie.

Oczywiście Kolega Haryyy5 zna lepiej przepisy od Komendanta Państwowej Straży Rybackiej więc nie dyskutuję więcej.

W takim razie dlaczego strażnik widząc wędkarza powiedzmy w marcu,ze spinningiem rzucającym do wody dużą wahadłówka, niezwłocznie wypisuje jemu mandat?Odpowiedź jest jedna-W okresie ochronnym nie wolno ani nastawiać się na ryby nim objęte,ani ich zabierać.Reasumują ani nie wolno próbować łowić tych ryb ani zabierać proste!




Tutaj bym uważał.. a na co łowić trocie i łososie w rzekach?

Pisz trochę mniej i wolniej/precyzyjniej. ;)

Dobranoc

Chodziło mi raczej w swoim stwierdzeniu o akwen np.jezioro,gdzie nie ma innych ryb drapieżnych jak Szczupak,Sandacz i Sum.Trocie to już inna bajka.

(2014/03/12 22:56)

Kowal73


W niedzielę na szkoleniu SSR zadałem pytanie Komendantowi PSR z Jeleniej Góry na temat łowienia ryb w okresie ich ochronnym,ponieważ znałem wcześniejsze wypowiedzi Kolegów w tym temacie.
Odpowiedż była jednoznaczna:-nie ma przepisów zabraniających łowienia ryb w okresie ich ochrony.Jest natomiast przepis zabraniający ich zabieranie z łowiska.Tyle w tym temacie.

Oczywiście Kolega Haryyy5 zna lepiej przepisy od Komendanta Państwowej Straży Rybackiej więc nie dyskutuję więcej.


Dzień w dzień czytam coś głupiego na tym forum z myślą że gorzej już być nie może. A jednak są ludzie którzy potrafią mi pokazać jak bardzo się myliłem


Chmmm,no to ja se myślę, jest okres ochronny na szczupaka, a ja se na blachę połowie ,,- 4 na szczupaka, ale go nie wezmę do domu ?, chmmmmmmmmm, teraz to już zgupłem:) (2014/03/12 22:59)

mateuszwos


To po co okresy ochronne jak już wszyscy prawie C&R ?:):):) (2014/03/12 23:04)

Romuald55


Jaki przepis zabrania łowienia okoni czy np kleni wahadłówką o długości 15 cm?Proszę podać. (2014/03/13 08:33)

Romuald55


Na jakiej podstawie można określić,że łowi się szczupaka a nie bolenia?Niech ktoś mądry powie?
I który sąd to stwierdzi? (2014/03/13 08:38)

Tedi2


A rybacy to  niełowia w okreszch ochronnych ,nie ma dla nich wymiarów ochronnych i okresów ochronnych (2014/03/13 09:01)

Tedi2


A rybacy to  nie  łowia w okreszch ochronnych ,nie ma dla nich wymiarów ochronnych i okresów ochronnych
(2014/03/13 09:02)

u?ytkownik221


Na jakiej podstawie można określić,że łowi się szczupaka a nie bolenia?Niech ktoś mądry powie?
I który sąd to stwierdzi?


Co za różnica skoro szczupak i boleń mają ten sam okres ochronny. (2014/03/13 09:33)

u?ytkownik168824


Jaki przepis zabrania łowienia okoni czy np kleni wahadłówką o długości 15 cm?Proszę podać.


To może inaczej.Jeżeli autor posta napisałby,że w celu edukacyjnym w marcu chce połowić na żywca szczupaki w jeziorze (gdzie jako drapieżnik tylko takowy występuje),oczywiście będzie je wypuszczał,ale zaznaczam-celowo się na nie nastawi. Romualdzie,to według Ciebie też to nie jest zabronione?

(2014/03/13 10:05)

Haryyy5


Romuald jestem osobą raczej skromną także nie powiem że znam przepisy o wędkarstwie lepiej niż komendanta PSR ale akurat ten jeden przepis znam chyba lepiej a przynajmniej lepiej go rozumiem. Nie rozumiem nawet o co tu się sprzeczać, przepis jest według mnie tak jednoznaczny że nie można go inaczej interpretować.

Uprzedzając pytania : Kończyłem kierunek pokrewny z prawem, egzaminy z legislacji niemniej miałem i zdałem także jakieś tam pojęcie o interpretacji aktów prawnych mam.

3.2. Zabrania się łowić ryb w ustalonych dla nich okresach i miejscach ochronnych,
takich jak: tarliska, w tym krześliska, zimowiska, mateczniki oraz w obrębach
ochronnych i hodowlanych.
Kluczowe jest tutaj zastosowanie spójnika "i" który w tym wypadku pełni funkcję enumeracyjną. Także przepis należałoby interpretować w następujący sposób :

Zabrania się
1.łowienia ryb w ustalonych dla nich okresach ochronnych
2. łowienia ryb w miejscach ochronnych takich jak :
a)tarliska, w tym
-krześliska
-zimowiska
- mateczniki
b)w obrębach ochronnych
c)w obrębach hodowlanych


Oczywiście można też interpretować "i" w znaczeniu koniunkcyjnym w którym dla prawdziwości danego stwierdzenia konieczna jest prawdziwość wszystkich zdań składowych.
Wywczas aby ten przepis był prawdziwy i miał zastosowanie prawdziwe muszą być zdania o okresie ochronnym i o miejscu ochronnym. Bez spełnienia obu warunków przepis nie miałby zastosowania. Tak więc w takim rozumieniu nie można łowić ryb tylko w okresie ochronnym w tych konkretnych miejscach. Natomiast można łowić ryby podczas okresu ochronnego o ile nie robisz tego w miejscu ochronnym. Podobnie można łowić w miejscu ochronnym takim jak tarlisko pod warunkiem że nie obowiązuje okres ochronny. Czyli na przykładzie szczupaka - możesz w w marcu łowić wszędzie poza np. obrębem ochronnym, analogicznie możesz w czerwcu łowić w obrębie ochronnym, hodowlanym itd. Jak widać taka interpretacja nie ma sensu i w tym wypadku należy spójnikowi "i" nadać znaczenie enumeracyjne. Inne punkty regulaminu nie precyzują już tej kwestii także jeśli "i" będziemy rozumieli koniunkcyjnie to tak jak opisałem wyżej możemy ryby łowić praktycznie gdzie i kiedy mamy ochotę.
Jak widać takie rozumienie które jak widzę Ty i komendant PSR reprezentujecie pozbawione jest logiki i prowadzi to bardzo niebezpiecznej wykładni tego przepisu.


(2014/03/13 10:41)

Haryyy5


Aha a co do tego kto zabroni łowić okonie na 15cm wahadłówkę ? Nikt. Strażnik wlepi mandat którego możesz oczywiście nie przyjąć. Wówczas sąd zadecyduje czy łowiąc na 15 cm wahadłówkę chciałeś złapać okonia czy raczej udajesz głupiego żeby uniknąć mandatu. W tym wypadku szanse byłyby raczej nikłe na wybronienie się bo to trochę tak jakby ktoś chciał przekonać sąd że waląc kilkanaście razy teściową młotkiem w głowę nie chciał jej zabić a jedynie nastraszyć. Tak jak pisałem wcześniej można kombinować bo o ile mikro przynęty są przeznaczone tylko na okonki ( nie mówię o przyłowach) a 15 cm blachy na większe ryby, to coś pośredniego na 6 cm woblerka możesz złapać tak okonia jak i szczupaka także trudno będzie udowodnić winę i zamiar łowienia szczupaków. Ale to już całkiem inna kwestia omijania przepisów o których lepiej tutaj nawet nie rozmawiać żeby nie podsuwać nikomu głupich pomysłów. (2014/03/13 11:03)

kaban


Wymiana poglądów znowu czasami mija meritum tematu i zaczyna się " wymiana doświadczeń". Proponuję niezadowolonym wstąpienie do SSR i zdrowia życzę... . (2014/03/13 16:40)

z@mela


Co do łowienia w okresie ochronnym to często spotykam spinningistów jak i żywcowników łowiących szczupaki (zabierających)  w okresie ochronnym ale  na wodach niczyich , prywatnych , dzikich opuszczonych nie  wchodzących w sklad PZW i tam czasami wdaje się w rozmowę   zadając pytanie czy nie mogą odpuścić  pwoiedzmy do 1 maja  na  to wędkujący odpowiadają  że jeśli jest po tarle szczupak np w kwietniu to nic nie stoi na przeszkodzie by  go normalnie łowić   bo  w końcu po to jest okres ochronny by pozwolić  się  tej rybie wytrzeć  a skoro to robi w lutym/marcu   to w kwietniu spokojnie można je łowić  i  wg mnie jest w tym dużo prawdy  bo co innego  jest z sandaczem czy sumem. (2014/03/13 17:02)

Iras1975


Na jakiej podstawie można określić,że łowi się szczupaka a nie bolenia?Niech ktoś mądry powie?
I który sąd to stwierdzi?


Co za różnica skoro szczupak i boleń mają ten sam okres ochronny.



Takich rzeczy nie ma na szkoleniach SSR, tam uczą judo i powalania groźnych wędkarzy na glebę. ;))) (2014/03/13 18:41)