Łowienie na pontonie i łodzi - samo zezwolenie czy

/ 102 odpowiedzi / 4 zdjęć
szkarlupnia3


Kolego szkarłupnia, masz wiele racji w tym co piszesz, ale przy założeniu, ze nie szanujemy w naszym kraju prawa własności. Jeżeli właściciel wody napisze w regulaminie, to co proponowałeś

- zakaz łowienia w czerwonych majtkach

- zakaz łowienia sprzętwm firmy Z

- zakaz połowu określoną metodą

- połowu z łodzi pontonowych itd.

masz prawo się z tym nie zgadzać i na to łowiskio nie zaglądać. Jeżeli chcesz tam łowić, Twoim obowiązkiem jest przestrzeganie takiego regulaminu.

Tobie nikt nie zabroni w mieszkaniu podejmować kogo chcesz i na jakich warunkach. Nikt Ci nie zabroni malować ścian na czarno. Tak i właściciel wody może ustalać regulamin jaki chce.

A czy nam się to podoba czy nie to inna sprawa. A rozważania czy łódź to ponton, a ponton to łódź, to przelewanie z pustego w próżne.

  Pozdrawiam


Z ciekawości ... których konkretnie wód PZW jest WŁAŚCICIELEM? Wie ktoś? :) (2012/01/26 16:31)

mikser


Zgadzam się z kolegą Romkiem , trzeba koniecznie czytać zasady połowu na każdym akwenie .

Po co się kłócicie i niepotrzebnie szukacie ekspertów , proponuję by następnym razem iść do jakiegoś prawnika i zapłacić mu parę 100-wek , to wyjaśni niektórym niezrozumiale przepisy .

Ludzie z dobrego serca piszą Wam swe pomocne dane , a niektórzy dążą tylko do sporów i waśni , a tego nie potrzeba tu na tym portalu .



KUŹWA MOŻE JESZCZE BĘDZIE POTRZEBA ZEZWOLENIA NA ŁOWIENIE W WODERACH LUB OSOBNO W SPODNIOBUTACH TEŻ SĄ Z GUMY  (2012/01/26 16:35)

kaziks403


włąściciel = dzierżawca na określony czas i określonych warunkach.

W umowie dzierżawy, nikt nie zabrania dzierżawcy tworzenia regulaminu zasad połowu ryb.

Pozdrawiam.

(2012/01/26 16:41)

mikser


To może jeszcze łowiącego KUSZĄ zaliczyć i oznakować jako łódź podwodną (2012/01/26 16:41)

MASTINO


To może jeszcze łowiącego KUSZĄ zaliczyć i oznakować jako łódź podwodną
No i widzisz Rysiu. Nie jesteś daleki od błędu, bo płetwonurek powinien mieć bojkę sygnalizacyjną w miejscu nurkowania czy z kuszą, czy bez, żeby nie dostać po łbie śrubą motorówki, kilem jachtu, albo wiosłem czy silniczkiem elektrycznym łodzi, a nawet żeby nie zaczepić go przynętą spinningową. 
(2012/01/26 16:52)

Iras1975


U mnie na jez. Lusowskim zabrania się wędkowania z pontonu, zakupiłem więc Kolibri K 260 i zarejestrowałem jako łódź pneumatyczną. Dla mnie jest bez różnicy czy to łódź drewniana, metalowa, z tworzywa sztucznego czy pneumatyczna. Na fakturze jest wyraźnie napisane łódź pneumatyczna i tak samo mam na dokumencie rejestracyjnym. (2012/01/28 09:39)

u?ytkownik32263


U mnie na jez. Lusowskim zabrania się wędkowania z pontonu, zakupiłem więc Kolibri K 260 i zarejestrowałem jako łódź pneumatyczną. Dla mnie jest bez różnicy czy to łódź drewniana, metalowa, z tworzywa sztucznego czy pneumatyczna. Na fakturze jest wyraźnie napisane łódź pneumatyczna i tak samo mam na dokumencie rejestracyjnym.

Dobrze mi podpowiedziałeś Irku bo też niedługo nabędę Kolibri do połowów. Przynajmniej będę mieć spokój na innych wodach mających tak durnych właścicieli. (2012/01/28 14:57)

Iras1975


Trochę jednak trwało zanim wytłumaczyłem paniom w urzędzie, że to nie jest "ponton" tylko łódź z komorami wypełnionymi powietrzem czyli łódź pneumatyczna. (2012/01/28 17:04)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Romuald55


Okręg jeleniogórski jest właścicielem a nie dzierżawcą m.in.żwirowni Wojanów,Żarka nad Nysą,Trzebień Mały. (2012/01/28 17:12)

jarekk


Myślałem, że już żaden idiotyzm mnie nie jest w stanie zaskoczyć, a tutaj proszę :)

Nie ma żadnego sensu dyskusja o wyższości pontonu nad łodzią wędkarską prowadzona w taki sposób. Jeżeli mamy porównywać, to rozmawiajmy wyłącznie o sprzęcie sprawnym i odpowiednim dla jego przeznaczenia. Nie o zabawkach z ceraty lub łódkach z miski. Utopić się można nawet w łyżce wody :) A jeśli tak dla odmiany i tylko na chwilkę sprowadzić niniejszą dyskusję na poziom logiki ;), to bez obaw stwierdzić, że ponton jest równie bezpieczny, a w pewnych warunkach pewniejszy od łodzi wędkarskiej. Pływam na łódkach i dmuchańcach od nastu lat. Ilość sytuacji niebezpiecznych jest zbliżona i zależy wyłącznie od użytkownika pływadła :)

(2012/01/28 22:22)

szkarlupnia3


Myślałem, że już żaden idiotyzm mnie nie jest w stanie zaskoczyć, a tutaj proszę :)

Nie ma żadnego sensu dyskusja o wyższości pontonu nad łodzią wędkarską prowadzona w taki sposób. Jeżeli mamy porównywać, to rozmawiajmy wyłącznie o sprzęcie sprawnym i odpowiednim dla jego przeznaczenia. Nie o zabawkach z ceraty lub łódkach z miski. Utopić się można nawet w łyżce wody :) A jeśli tak dla odmiany i tylko na chwilkę sprowadzić niniejszą dyskusję na poziom logiki ;), to bez obaw stwierdzić, że ponton jest równie bezpieczny, a w pewnych warunkach pewniejszy od łodzi wędkarskiej. Pływam na łódkach i dmuchańcach od nastu lat. Ilość sytuacji niebezpiecznych jest zbliżona i zależy wyłącznie od użytkownika pływadła :)


 

Zgadzam się z tym co napisałeś kolego.

PONTONY WĘDKARSKIE (nie zabawki z ceraty!) są równie bezpieczne co łodzie "niegumowe"!

Co do praw właścicieli/dzierżawców wód, na których wędkujemy ...

Nikt nie podważa praw im należnych, ale powinni oni cechować się zdrowym rozsądkiem. Jaki jest sens w tym, żeby zakazywać czegoś dla samego zakazu. Jeszcze zrozumiałbym ten zakaz na jakimś małym 1, 2 czy choćby 5 ha jeziorku/stawiku (ponton jako tarcza strzelnicza dla wędkujących z brzegu), ale już na jeziorze 20 ha czy 50 ha zakaz taki jest dla mnie czystym absurdem. 

Załóżmy, że jestem właścicielem/dzierżawcą jakiegoś jeziora i np. wprowadzę zakaz łowienia w woderach. Bo mam takie prawo! To co mogą sobie pomyśleć o mnie wędkarze, szczególnie spinningiści? Pewnie nic innego tylko ... "Ma nas w d****" :/ 

(2012/01/31 15:19)

gruby32


 W boleslawcu tez kosztuje 17 zeta.Oplacalem w sierpniu (2013/01/31 12:54)

MASTINO


Łódź pneumatyczna czyli ponton. Ponton, czyli łódź- pne u ma ty czna. Słowo "pneumatyczna" niestety, albo stety (?) wszystko "psuje" :) Jest zakaz wędkowania z czego? Z pontonów. Czyli z czego? Czyli z łodzi pneumatycznych. Już teraz gwarantuję (potwierdzone :)))), że Policja czy PSR wlepia mandat za wędkowanie z pontonu/łodzi pneumatycznych, bo łódź pneumatyczna i ponton to JEDNO. Łódź plastikowa czy drewniana, czy aluminiowa NIGDY nie będzie łodzą pneumatyczną, ponton ZAWSZE i na odwrót. Kalosze to wodery, a wodery to już nie kalosze? Jak jest zakaz włażenia w kałużę w kaloszach, to znaczy że w woderach już można, bo na opisie produktu i fakturze mają wpisane- "buty gumowe" a nie "kalosze",  tak? Buahahahahahahaaha.............  (2013/01/31 16:53)

pawlak


Bzdura (2013/05/21 13:44)

JKarp


Łódź pneumatyczna czyli ponton. Ponton, czyli łódź- pne u ma ty czna. Słowo "pneumatyczna" niestety, albo stety (?) wszystko "psuje" :) Jest zakaz wędkowania z czego? Z pontonów. Czyli z czego? Czyli z łodzi pneumatycznych. Już teraz gwarantuję (potwierdzone :)))), że Policja czy PSR wlepia mandat za wędkowanie z pontonu/łodzi pneumatycznych, bo łódź pneumatyczna i ponton to JEDNO. Łódź plastikowa czy drewniana, czy aluminiowa NIGDY nie będzie łodzą pneumatyczną, ponton ZAWSZE i na odwrót. Kalosze to wodery, a wodery to już nie kalosze? Jak jest zakaz włażenia w kałużę w kaloszach, to znaczy że w woderach już można, bo na opisie produktu i fakturze mają wpisane- "buty gumowe" a nie "kalosze",  tak? Buahahahahahahaaha............. "

Powiedz to Irasowi - on ma zarejestrowaną łódź pneumatyczną i z tego co wiem już miał styczność ze strażnikami...
O Iras już tu jest:
Trochę jednak trwało zanim wytłumaczyłem paniom w urzędzie, że to nie jest "ponton" tylko łódź z komorami wypełnionymi powietrzem czyli łódź pneumatyczna."

Czyli jak co policjant czy inny podważy to co napisał urzędnik ... Dobre, dobre... Nadaje się do nawet do kabaretu.
(2013/05/21 15:18)

Jack14


Janusz jaki został złożony wniosek o rejestrację?

Ja też mogłem napisać, że posiadam łódz z brązu długość, liczba osób itp.

I na taki właśnie "środek" można otrzymać rejestrację.

Na dole wniosku jest tylko pouczenie, że dane zawarte we wniosku są prawdziwe itp itd.

Jeśli są nie prawdziwe to przy pierwszej kontroli wodnej ktoś się zdziwi?

Tak czy nie?

 

(2013/05/21 17:18)

MASTINO


Łódź pneumatyczna czyli ponton. Ponton, czyli łódź- pne u ma ty czna. Słowo "pneumatyczna" niestety, albo stety (?) wszystko "psuje" :) Jest zakaz wędkowania z czego? Z pontonów. Czyli z czego? Czyli z łodzi pneumatycznych. Już teraz gwarantuję (potwierdzone :)))), że Policja czy PSR wlepia mandat za wędkowanie z pontonu/łodzi pneumatycznych, bo łódź pneumatyczna i ponton to JEDNO. Łódź plastikowa czy drewniana, czy aluminiowa NIGDY nie będzie łodzą pneumatyczną, ponton ZAWSZE i na odwrót. Kalosze to wodery, a wodery to już nie kalosze? Jak jest zakaz włażenia w kałużę w kaloszach, to znaczy że w woderach już można, bo na opisie produktu i fakturze mają wpisane- "buty gumowe" a nie "kalosze",  tak? Buahahahahahahaaha............. "

Powiedz to Irasowi - on ma zarejestrowaną łódź pneumatyczną i z tego co wiem już miał styczność ze strażnikami...
O Iras już tu jest:
Trochę jednak trwało zanim wytłumaczyłem paniom w urzędzie, że to nie jest "ponton" tylko łódź z komorami wypełnionymi powietrzem czyli łódź pneumatyczna."

Czyli jak co policjant czy inny podważy to co napisał urzędnik ... Dobre, dobre... Nadaje się do nawet do kabaretu.

Więc wytłumacz mi co to jest PONTON. Czego w takim razie dotyczy zakaz?! Do kogo w takim razie jest kierowany "Zakaz wędkowania z PONTONÓW"? Do kogoś, kto cwaniacko wykorzystał niewiedzę urzędniczek i kazał sobie wpisać Łódź pneumatyczna, co zapewne nie wprowadzi już w błąd np. Policjantów czy PSR, czy SSR? Bo każdy normalny mężczyzna wie co to za cudo ten PONTON i gdyby mi ktoś dał taki dokument jako Policjantowi, naz zakazie wędkowania z PONTONÓW, to bym go zakwestionował. Nazewnictwo wielu rzeczy, czynności, zawodów, funkcji, przedmiotów etc, ma wiele "mądrych" określeń. Mały przykład wszystkim znany- Konserwator Powierzchni Płaskich- Sprzątaczka. Kierownik ds. Personalnych -HR Manager- Kadrowa, która wbrew nazwie nie kończyła studiów menadżerskich. A tu mamy do czynienia z dokumentem, na który została wpisana nazwa z faktury, zamiast zwykłej i prostej nazwy PONTON, z którego wędkowanie jest zabronione na wspomnianym zbiorniku. Jak już @Jack14 wspomniał, urzędniczka wpisała to co petent zasugerował. Ale funkcjonariusze służb mają oczy i czytać zakaz dotyczący PONTONÓW potrafią i nazwać coś co widzą, również. (2013/05/21 17:56)

JKarp


Cześć
Zapytaj Irka ;-)
Jak do tej pory jeszcze się nie zdziwił a wiem, że ktoś go już kontrolował na tej łodzi. Poza tym raczej nikt nie może zakwestionować sposobu rejestracji i nazewnictwa skoro urzędnik się pod tym podpisał.
A już w ogóle żaden ponton, łódź czy inna balia a wg ustawy " statek" i wtedy czy to Policjant ani nikt nie będzie mógł mieć wątpliwości związanych z nazwą.
Rejestrujesz i nazywasz " statek " -" W polskim prawodawstwie nie jest znane pojęcie środka pływającego . Jedynym miejscem w którym zostały sklasyfikowane jednostki pływające jest ustawa o żegludze śródlądowej gdzie czytamy :
Art. 5. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:1) statek - urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego, w tym również prom, wodolot i poduszkowiec, przeznaczone lub używane na śródlądowych drogach wodnych do:a) przewozu osób lub rzeczy,b) pchania lub holowania,c) inspekcji, nadzoru nad bezpieczeństwem ruchu żeglugowego lub szkolenia,d) ratowania życia lub mienia,e) połowu ryb,f) wykonywania prac technicznych, utrzymania szlaków żeglugowych lub eksploatacji złóż kruszyw,g) uprawiania sportu lub rekreacji,h) celów mieszkalnych, biurowych, gastronomicznych, hotelowych lub warsztatowych, a także jako przystanie pływające, doki lub zakłady kąpielowe;"
JK
(2013/05/21 18:06)

JKarp


Powyższy post mam nadzieje rozwieje wątpliwości - został popełniony błąd.Mając na uwadze cały wątek ja rejestrując następny ponton nazwę go " statek " - wtedy nikt, żadna służba nie zakwestionuje nazwy. I zapisy o tym, że z pontonu czegoś nie wolno można będzie sobie .... wiesz co zrobić.
Jaka nazwa z jakiej faktury - od kiedy to potrzebna jest faktura do rejestracji pływadła ?
Zaraz się dowiem, że umowa kupna-sprzedaży też jest potrzebna.Jak chciał tak nazwał - http://www.extr.pl/oferta,66,wielka_30_os_i_ekskluzywna_lodz_pneumatyczna.htmlhttp://www.ppoz.sklep.pl/lodz-pneumatyczna-orka-p-545.htmlhttp://sprzedajemy.pl/lodka-pneumatyczna-motorowa-wioslowa-krab,544487Mam dalej wyklikać łódki pneumatyczne?JK (2013/05/21 18:15)

mariusz2657


Kocham ten kraj zakazy nakazy (2013/05/21 18:25)

MASTINO


Cześć
Zapytaj Irka ;-)
Jak do tej pory jeszcze się nie zdziwił a wiem, że ktoś go już kontrolował na tej łodzi. Poza tym raczej nikt nie może zakwestionować sposobu rejestracji i nazewnictwa skoro urzędnik się pod tym podpisał.
A już w ogóle żaden ponton, łódź czy inna balia a wg ustawy " statek" i wtedy czy to Policjant ani nikt nie będzie mógł mieć wątpliwości związanych z nazwą.
Rejestrujesz i nazywasz " statek " -" W polskim prawodawstwie nie jest znane pojęcie środka pływającego . Jedynym miejscem w którym zostały sklasyfikowane jednostki pływające jest ustawa o żegludze śródlądowej gdzie czytamy :
Art. 5. 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:1) statek - urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego, w tym również prom, wodolot i poduszkowiec, przeznaczone lub używane na śródlądowych drogach wodnych do:a) przewozu osób lub rzeczy,b) pchania lub holowania,c) inspekcji, nadzoru nad bezpieczeństwem ruchu żeglugowego lub szkolenia,d) ratowania życia lub mienia,e) połowu ryb,f) wykonywania prac technicznych, utrzymania szlaków żeglugowych lub eksploatacji złóż kruszyw,g) uprawiania sportu lub rekreacji,h) celów mieszkalnych, biurowych, gastronomicznych, hotelowych lub warsztatowych, a także jako przystanie pływające, doki lub zakłady kąpielowe;"
JK



Zapytaj irka.........hahahahahahahahaha......juz się rozpedzam, hahahahahha....
Odpowiesz mi na pytanie czy nie? Czego dotyczy zakaz wędkowania z PONTONÓW?

(2013/05/21 18:37)

Jack14


Janusz jak napisałem wyżej.

(może groteskowo)

Możesz mieć nawet okręt podwodny (uwaga bo tylko do określonej długości i szerokości) i odpowiednio oznakować i już na amatorski połów rybek możesz??

Gratuluję i naprawdę życzę tyle samych zanurzeń co i wynurzeń :-)

Ja dalej nie wiem dlaczego i jak nazywać łódz, łodzią wiosłową, łodzią motorową , pontonem lub jak proponujesz  łódzią pnełmatyczną.

Bardzo to ciekawe jak daleko zabrniesz w tym "szambie" :-)

(2013/05/21 18:38)

JKarp


Kończąc jakże przemiłą dyskusję na temat łodzi pontonów tudzież innych papranych pływadeł informuję, że całość zaczyna się od błędnego zakazu mówiącego o pontonie.
Nie ma czegoś takiego w nazewnictwie jak ponton - jakiś nawiedzony właściciel wody jeśli już chce coś pisać i zakazywać powinien zapytać prawnika jak to zrobić." Zakaz wędkowania ze statków, które wykonane są z materiałów gumowych, PVC,  Hypalon`u utrzymujących się na wodzie dzięki komorom wypełnionym powietrzem z podłogą nie montowaną na stałe lub składaną " - tylko trzeba chcieć a nie traktować wędkarzy jak stado baranów. Czasy " rybaka " w brudnej koszuli, spodniach, fają w zębach, niedouczonego dawno się skończyły.

Radzę zapamiętać zacytowany akt prawny mówiący o statkach. Większość karpiarzy a i wędkarze zaczynają czytać i wertować różne Ustawy. Wiem, że już w tej chwili dużo moich kolegów rejestruje swoje pływadła nazywając je " statkami do amatorskiego połowu ryb " zgodnie z nazewnictwem ustawy. A to czy ktoś na ponton powie ponton czy aeropływadło jest bez znaczenia bo prawo takiej nazwy nie wymienia więc o czym mowa?
STATEK - tylko ta nazwa jest wymieniona w ustawie i tego należy się trzymać. A domysły lub nazwy zwyczajowe, handlowe lub marketingowe pozostają bez znaczenia.
A z czystej ciekawości - nazwę STATEK też zakwestionujesz?

Jacek przeczytaj jeszcze raz zacytowany fragment ustawy - nie ma czegoś takiego jak łódź wiosłowa, motorowa i nawet łódź pneumatyczna.Ja sprawę traktuję dość poważnie ( znaczy nazewnictwa ) ponieważ nieprecyzyjne prawo dotyczące zasad wędkowania na danej wodzie nie może działać w razie czego na moją niekorzyść. A tylko znając odpowiednie zapisy jesteśmy w stanie udowodnić, że np użycie słowa " łódka " jest również złe. Bo łódkę to możesz mieć Ty lub ja ale Pan Strażnik, właściciel wody i inne służby powinny używać nazw zawartych w ustawach a nie jak pisałem zwyczajowych, gwarowych np marchwianka .
JK




(2013/05/21 19:35)

MASTINO


" Zakaz wędkowania ze statków, które wykonane są z materiałów gumowych, PVC, Hypalon`u utrzymujących się na wodzie dzięki komorom wypełnionym powietrzem z podłogą nie montowaną na stałe lub składaną "

Buahahahhahahaahahahahahaha.............osmarkałem sie po pachy wyobrażając sobie 80-letniego wędkarza-emeryta czytającego taka tablicę. Zapłakany, ze słownikiem, paznokcie poobgryzane, kalosze pocięte, wędka połamana na kolanie :)))))))) Ty Janusz czytasz co piszesz nieraz? Zamiast "samochód" piszesz i mówisz "pojazd czterokołowy"?????? A jak nazwiesz "fachowo" grzebień, musztardę albo czopek? Hahahahahahaha.......... PONTON to dla ciebie jedynie potoczna nazwa, tak? I strażnicy, policjanci etc, tak nie powinni tego nazywać, tak? A żołnierze wariaci, szałaputy jedne :))))))), mają np. mosty pontonowe, a nie mosty pneumatyczne, nie ma przeprawy pontonowej tylko przeprawa pneumatyczna, nie mają pontonów desantowych, tylko łodzie pneumatyczne do desantu......itd itd itd, a to gupki nie wiedzą że nie istnieje takie coś jak ponton:)

(2013/05/21 20:49)

JKarp


A ja nie wyobrażam sobie również wędkarza 80 lat mozolnie czytającego RAPR bo on ma to w nosie :-)Nie wyobrażam sobie również tego samego wędkarza studiującego Ustawy czy inne podobne akty prawne. Wiesz dlaczego oni tego nie robią - bo oni mają w d... RAPR i inne takie tam. Ich nie interesuje zupełnie prawo a cieszą się każdą chwilą nad wodą.Każda chwila spędzona nad wodą a nie u lekarza jest mozolnie skradziona losowi...Więc jakby nie naśmiewaj się z ludzi starszych, często niedołężnych, chorych...Dyrektora LO żona przywoziła na ryby jak rak już go prawie całego wpier....- miał w dupie, że łowi tam gdzie nie wolno... On łowił, każdego starał się zaczepić i przywitać bo nie wiedział, czy jutro też przyjedzie na ryby czy gdzieś indziej...(*)
Żołnierze niech sobie mówią jak chcą bo ich RAPR nie obowiązuje, ani Ustawa o żegludze śródlądowej. Nie są służbą ( oczywiście są wyjątki ) upoważnioną do kontroli wędkarzy.Na samochód mów nawet popierdołek benzynowy, na musztardę mazia pikantna ale...Ciebie obowiązuje Ustawa i to nie jedna i RAPR.I tam są użyte takie a nie inne nazwy - owszem czas najwyższy żeby PSR, SSR lub inne służby nie mówiły zwyczajowo a przede wszystkim w protokołach z kontroli nie pisały nazw zwyczajowych bo to jest sprzeczne z prawem. Tak - ja mam ponton a dla służb w protokole powinno być " statek do amatorskiego połowu ryb " .Policjant nie pisze, że o trzydziechę przekroczono szybkość, że wjechałeś na późnym zielonym, że w balonach masz za niskie bieżniki, że jakby coś się golnęło...Chyba coś w tym jest - czy dla Ciebie to obojętne jak napisze policjant, jak sędzia w sądzie mówi -mówi siata czy narzędzie do połowu ryb typu drygawica, kłusol czy nie uprawniony do amatorskiego połowu ryb, łowił na robale czy na przynętę niezgodną z regulaminem łowiska itd .

JK (2013/05/21 21:29)