Leśne zbiorniki

/ 26 odpowiedzi
Mam do was pytanko. Znalazlem w lesie pae zbiornikow przeciwpozarowych. Tych uzywanych i tycch calkowicie zarosnietych. Czy na takich zbiornikach mozna lowic bez karty ?
Sniper64


Cześć..Pytasz czy wolno wędkować bez karty!Może zacznę od tego ,że niema zbiorników niczyich!!! Zawsze jest właściciel,czy to prywatna osoba ,lasy państwowe czy urząd gminny!Jeżeli są to zbiorniki państwowe to karta jest niezbędna,prywatny - zgoda pisemna właściciela,Gminne -zezwolenie z urzędu!Dokładnie dowiedz się czyje to wody najlepiej w miejskim urzędzie w dziale geodezji,tam powinni mieć mapki i wykaz wszystkich zbiorników na swoim terenie i do kogo należą! Pozdrawiam:) (2015/03/09 20:11)

wirefree


Nie mozna w polsce lowic bez karty na wodach panstwowych. (2015/03/09 20:12)

KAINabel


Ale zbiorniki nalezace do lasow panstwowych, nie sa własnością PZW, więc jezeli leśnictwo przymknie na to oko ? (2015/03/09 20:47)

KAINabel


Z tego co wiem to zbiorniki nalezace do lasow panstwowych. Sa to stare stawy przeciwpozarowe, jak i zwykle lesne bagniska. Wiec wydaje mi sie ze jezeli straz lesna czy lesnictwo wyraziloby zgode to pzw nie ma nic do tego. (2015/03/09 20:50)

wirefree


No PZW pewnie nie , ale co ma karta wedkarska do PZW oprocz tego ze trzeba u nich zdac egzamin?  Zeby lowic na wodach panstwowych wymagana jest karta nie przynaleznosc do PZW a to zaje   bista roznica. (2015/03/09 20:54)

xxxksanderxxx


Nie wiem jak to wygląda ze strony LP (Lasy Państwowe) ale jeśli zbiornik nie jest wpisany w rejestr PZW to spokojnie możesz łapać tam ryby,sam niejednokrotnie chodzę w kilka takich miejsc naturalnie zalanych (nie są to zbiorniki przeciw pożarowe) i nikt się nie czepiał a widać było że ludzie tam tez łapią.Oczywiście kartę wędkarska posiadam,ale co mi po niej nad zalewiskiem które nie jest objęte kuratelą PZW. (2015/03/09 21:08)

KAINabel


no to moze inaczej. Karte wedkarska posiadam ale skladek nie oplacam. chodzi mi tu o wypady  survivalowe (2015/03/09 21:09)

Legion Etrangere 3 REI


Zależy ile drzew byś wyciął, jaki porządek zostawił :) A tak poważnie, oko się przymyka w zależności od delikwenta. Spotykam się często z takimi amatorami survivalu, że zostawiają las w stanie jak po desancie i powiem szczerze, że nie mam dla nich litości. Są oczywiście też ludzie, którzy potrafią dniami koczować  i nie czynią żadnej szkody dla ekosystemu, są też dla Nas pomocni, z takimi ludźmi można zawsze się dogadać i przymknąć oko.
W stawach przecipożarowych, praktycznie ryb nie powinno być, więc wyłowienie ich jest też na rękę. (2015/03/09 21:27)

KAINabel


w sumie nikt nie udzielil konkretnej odpowiedzi (2015/03/09 22:39)

wirefree


W sumie dostales konkretna odpowiedz ale chyba jej nie zrozumiales, na wodach panstwowych czyli miedzy innymi LWP mozna lowic tylko posiadajac karte wedkarska. (2015/03/10 07:10)

rafalwedkuje


w sumie nikt nie udzielil konkretnej odpowiedzi 



Karta wędkarska to nic innego jak pozwolenie na wykonywanie połowu amatorskiego i wiedzy z tym związanej. To jak prawo jazdy musisz mieć aby wyjechać z podwórka i nie ma tłumaczenia że to droga mało uczęszczana czy nie utwardzona. Masz mieć i koniec. Osobna sprawa to składki członkowskie i etc;
(2015/03/10 08:56)

Haryyy5


Oto co potrzeba żeby łowić.
Najprościej jak się da :

Wody państwowe nie należące do PZW - karta wędkarska (nie ma znaczenia czy to użytkuje straż pożarna, miasto czy cokolwiek innego) czasem wymagane są jakieś dodatkowe opłaty za łowienie.

wody PZW - karta wędkarska + legitymacja PZW z opłaconymi składkami na dany okręg.

wody prywatne - tu potrzeba tylko to czego zażyczy sobie właściciel. Może być flaszka na początku sezonu a może być karta wędkarska + legit PZW + opłaty za łowienie. (2015/03/10 09:43)

marmota


To krótko i na temat
Wody (zbiorniki ppoż, leśne bagienka) znajdujące się w lasach, należą administracyjnie do LP, oczywiście może się zdarzyć że są dzierżawione, ale to nie zmienia faktu właściciela, czyli Państwa.
Więc jeżeli Straż Leśna, czy leśniczy, który ma takie same uprawnienia jak Straż Leśna przyuważy wędkowanie na takim zbiorniku bez zgody Nadleśniczego, to kończy się to mandatem zwykle jest to 200 zł.
Czasem zdarza się jak u mnie, że na dużym zbiorniku ppoż, (wyrobisko po kopalniane) Nadleśnictwo za opłata udostępnia wedkowanie na podstawie własnego regulaminu  + RAPR.
Przypominam, że wjazd do lasu samochodem jeżeli droga jest stricte leśna też grozi mandatem. (2015/03/10 14:03)

osa12


Lasy Państwowe to Spółka Skarbu Państwa.
Wszystkie wody należące do Skarbu Państwa to wody publiczne.Na wodach publicznych można uprawiać Amatorski Połów Ryb jeżeli:
- obywatel posiada kartę wędkarską i jest to woda publiczna poza obwodem rybackim

-Obywatel posiada kartę wędkarską i zezwolenie uprawnionego do rybactwa jeżeli łowi na wodach w obwodach rybackich.
Tylko na wodach publicznych obowiązuje karta wędkarska, a zezwolenie tylko w obwodach rybackich. (2015/03/10 14:11)

marmota


ale zbiorniki leśne ppoż to nie wody publiczne (2015/03/10 14:13)

JKarp


No a jakie ?JK (2015/03/10 14:39)

osa12


Nie jestem pewien, to urządzenia wodne i chyba są wodami publicznymi i nic nie zakazuje w takich urządzeniach uprawiać Amatorskiego Połowu Ryb (jeżeli są tam ryby ). (2015/03/10 14:41)

JKarp


"Urządzenia wodne to urządzenia służące kształtowaniu zasobów wodnych oraz korzystaniu z nich, a w szczególności:a) budowle: piętrzące, upustowe, przeciwpowodziowe i regulacyjne, a także poldery przeciwpowodziowe, kanały i rowy,b) zbiorniki, obiekty zbiorników i stopni wodnych,c) stawy rybne oraz stawy przeznaczone do oczyszczania ścieków, rekreacji lub innych celów,d) obiekty służące do ujmowania wód powierzchniowych oraz podziemnych,e) obiekty energetyki wodnej,f) wyloty urządzeń kanalizacyjnych służące do wprowadzania ścieków do wód lub urządzeń wodnych oraz wyloty urządzeń służące do wprowadzania wody do wód lub urządzeń wodnych,g) stałe urządzenia służące do połowu ryb lub do pozyskiwania innych organizmów wodnych,h) mury oporowe, bulwary, nabrzeża, pomosty, przystanie, kąpieliska,i) stałe urządzenia służące do dokonywania przewozów międzybrzegowychPodstawa prawnaArt. 9. ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tj. Dz.U. z 2005 r. nr 239 poz. 2019 z poźn. zm.)"
JK
 
(2015/03/10 17:14)

Shapekk


 Wg. RAPRu aby łowić na dowolnym akwenie powinieneś mieć kartę wędkarską oraz pozwolenie użytkownika wody. Czyli łowiąc na wodach PZW musisz posiadać kartę oraz aktualne opłaty. Na wodach nie-PZW, takich jak zbiorniki leśne musisz posiadać kartę i ewentualne pozwolenie użytkownika. Najlepiej gdybyś wybrał się do najbliższego Leśniczego lub miejscowego Nadleśnictwa z zapytaniem. Może wypiszą świstek z podpisem i unikniesz nieprzyjemności przy ewentualnej kontroli straży leśnej. W mojej okolicy jest zbiornik p-poż z tablicą jasno mówiącą, że wędkowanie jest dozwolone.
 Prawo dot. zbiorników przeciwpożarowych zakazuje zarybiania ich, gdyż ryby mogą uszkodzić pompę przy pobieraniu z akwenu wody. Żaden pracownik Lasów nie powinien powiedzieć więc złego słowa komuś, kto chce z niego parę rybek odłowić. Zakazane jest jednak poruszanie się po drogach leśnych pojazdami innymi niż rower. Zresztą sam szacunek do środowiska powinien nam wybić z głowy takie pomysły. (2015/03/10 19:26)

Legion Etrangere 3 REI


Z urzędnikami leśnymi nie radzę zaczynać tematu połowu ryb, na stawach leśnych, chyba, że masz dobrego znajomego. Z doświadczenia wiem, że jeżeli zachowasz odpowiednią kulturę, nie będziesz palił 3 metrowego ogniska, nie walał się po wódce po ziemi, nie zostawiał kontenera śmieci i oczywiście nie wytniesz wszystkiego dookoła, to leśniczy przymknie oko.
Nie mniej jednak karta wędkarska jest Ci potrzebna, może spowodować, że całkiem inaczej spojrzy na Ciebie leśnik :) (2015/03/10 22:54)

osa12


RAPR to regulamin PZW i nie ma tu nic do gadania.
Co wy z tym RAPR-em? jakiś tam regulamin, jakiegoś tam stowarzyszenia, i ma być źródłem prawa?
To nie PZW a Lasy Państwowe, spółka Skarbu Państwa. Wszystkie wody Lasów Państwowych to wody publiczne. (2015/03/11 07:23)

rafalwedkuje


RAPR to regulamin PZW i nie ma tu nic do gadania.
Co wy z tym RAPR-em? jakiś tam regulamin, jakiegoś tam stowarzyszenia, i ma być źródłem prawa?
To nie PZW a Lasy Państwowe, spółka Skarbu Państwa. Wszystkie wody Lasów Państwowych to wody publiczne.




Nie znajomość prawa nie zwalnia z przestrzegania.Wszelkie próby naciągania i ''wydaje mi się'' kończą się  karą zgodnie z popełnionym wykroczeniem itd. 

Haryyy5
Oto co potrzeba żeby łowić.
Najprościej jak się da :

Wody państwowe nie należące do PZW - karta wędkarska (nie ma znaczenia czy to użytkuje straż pożarna, miasto czy cokolwiek innego) czasem wymagane są jakieś dodatkowe opłaty za łowienie.

wody PZW - karta wędkarska + legitymacja PZW z opłaconymi składkami na dany okręg.

wody prywatne - tu potrzeba tylko to czego zażyczy sobie właściciel. Może być flaszka na początku sezonu a może być karta wędkarska + legit PZW + opłaty za łowienie. (2015/03/11 08:24)

osa12


To niepełny wykaz: ustawa nie mówi o wodach prywatnych mówi o wodach osób fizycznych.
Wody  osób fizycznych i niepubliczne wody osób prawnych - tu decyduje właściciel.
Na stojących wodach publicznych (nie ma w ustawie sformułowania - wód państwowych) i publicznych wodach płynących poza obwodami rybackimi brak jest zapisów prawnych pozwalających na pobranie opłat za uprawianie Amatorskiego Połowu Ryb.
To łamanie prawa. (2015/03/11 08:37)

rafalwedkuje


To niepełny wykaz: ustawa nie mówi o wodach prywatnych mówi o wodach osób fizycznych.
Wody  osób fizycznych i niepubliczne wody osób prawnych - tu decyduje właściciel.
Na stojących wodach publicznych (nie ma w ustawie sformułowania - wód państwowych) i publicznych wodach płynących poza obwodami rybackimi brak jest zapisów prawnych pozwalających na pobranie opłat za uprawianie Amatorskiego Połowu Ryb.
To łamanie prawa.





Premierze i jak tu żyć ????? (2015/03/11 08:56)

marmota


Jeżeli zbiornik znajduje się na terenie Lasów państwowych i jest to las, to obowiązuje Ustawa o lasach. w której mowa:
Art. 30. 1. W lasach zabrania się:

(...)

12) płoszenia, ścigania, chwytania i zabijania dziko żyjących zwierząt;

(...)


2. Przepisy ust. 1 pkt 3 i 5 nie dotyczą czynności związanych z gospodarką leśną, a pkt 12-14 nie dotyczą polowań.

Jak wiemy ryby to też zwierzę.
W przypadku zgrzytu ze Strażą Leśną ta ustawa będzie wyznacznikiem mandatu. Więc przestańcie pieprzyc o wodach publicznych i łowieniu bez pozwoleń na kartę. W tym kraju każda woda ma swojego właściciela.
(2015/03/12 23:30)