Łamiący się lód - jak to przebiega?

/ 32 odpowiedzi
Sniper64


Nie da się tak na 100% powiedzieć w którym momencie zarwie się pod nogami nam lód!!!lepiej tego nie doświadczać bo ciężko potem wyjść z opresji!!! Najgorsza jest panika...to załatwia sprawę i człowiek tonie,do końca trzeba mieć zimną krew i myśleć co i jak zrobić by wyjść z tego całym..to jest natura a z nią się nie wygra! trzeba ją szanować i nie kusić!Jest coś takiego jak instynkt..! Kiedy mówi nie wchodź to nie wchodzi się...często to ratuje człowieka..A lód pęka i załamuję się bardzo szybko...! człowiek musi zachować się z największą ostrożnością..często można wpaść przy samym wejściu na lód..!Trzeba dobrze odczytać lód i sprawdzić za nim się postawi nogę na niem ,,,,i nie wchodzi się też całą bandą! kiedy ktoś podchodzi,a mamy świadomość ze Lodzio jest słaby i nie pewny warto ostrzec by się zbytnio nie zbliżał!Na koniec powiem że niema reguł jak i gdzie pęknie lód to człowiek musi zaufać sobie..ma w sobie to coś co podpowiada nie wchodź!!! 
(2013/01/21 19:42)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik32263


wypowiadają się tu koledzy którzy mieli tą nieprzyjemność zarwania lodu.
Mam pytanko. Jakiej grubości był lód, i w którym momencie się załamał? tzn. podczas przechodzenia, wiercenia, kucia, siedzenia i łowienia. z góry dzięki za odpowiedź

Za pierwszym razem jak wpadłem był on gruby, ok 25 cm, ale byłem dość blisko wpadającego mikrostrumyka. W drugim przypadku miał ok 10-12 cm ale było to na moim stawie, max głębokość to 1,3m więc całkowicie bezstresowo:) Tylko zimno w dupsko:))) (2013/01/21 19:52)

Kara Mustafa


właśnie, trzeba jeszcze uwzględnić własną masę. W internecie są dostępne różne obrazki opisujące wytrzymałość lodu. Tylko trzeba dodać że dotyczą one "użytkowników" o przeciętnej masie 70-80kg, a jak powszechnie wiadomo wędkarz lubi pojeść i wódeczka czasem ;-) i nie zawsze ma sylwetkę atlety. (2013/01/21 21:18)

rawciu


ej, a co wtedy jak lód trzeszczy/strzela, gdy ma, no powiedzmy dobre 20-kilka cm. o co chodzi z tym procesem, jakieś przeciążenia czy co ?



Lód trzeszczy lub pęka bo sie odpowietrza. Lód zamarzając pochłania trochę wody ze zbiornika co jest oczywiste i między lodem a wodą powstaje pusta przestrzeń.Jeżeli lód pęka tzn. że sie układa na wodzie xd tyle mi wiadomo na ten temat.xd (2013/01/21 21:32)

Roxola


Można się z tego filmiku dowiedzieć, czego nie robić jak się lód zarwie ....

(2013/01/22 15:41)

Roxola


Uważajcie .....

Mężczyzna utonął w jeziorze w Szczecinie



http://wiadomosci.wp.pl/gid,15321213,kat,7631,title,Mezczyzna-utonal-w-jeziorze-w-Szczecinie,galeria.html?ticaid=110083 (2013/02/09 02:40)

Joseph72


witam,
dzisiaj po raz pierwszy na własne uszy słyszałem :odgłosy: wydawane przez pękający lód, grubość lodu od 10-20 cm, niby gruby, ale musiałem się wycować, bo zjadł mnie strach, nie miało znaczenia czy wiercisz otwór, chodzisz czy siedzisz, huk pękającego lodu był niesamowity (2013/02/10 15:44)