Kołowrotek z wolnym biegiem do 100zł

/ 20 odpowiedzi
Witam.Jestem początkującym wędkarzem i bardzo lubię łowić karpie na kulkę proteinową.Złowiłem w życiu nie jednego karpia na kulkę.Zamiast karpiówki używam feedera który ma 120 g wyrzutu ale nie mam do tego kołowrotka z wolnym biegiem mam normalny kołowrotek do spławika i do gruntu ale wolny bieg przydaje się jak karp robi odjazd w tedy jest dużo trudniej.Więc jaki mi polecacie kołowrotek w granicach 100 złDziękuje i życzę połamania kija ;)
sebaworoch


Jak łowisz feederm to wolny bieg jest zbędny, podstawa to odpowiednio wyregulowany hamulec.  (2014/08/21 12:14)

toster


http://allegro.pl/jaxon-top-carp-frlx-kj-tca400-kolowrotek-karpiowy-i4455216554.html 
Mam ten kołowrotek i spisuje się bardzo bobrze jak dla początkującego jest idealny ma dobra cenę nie psuje się (mam go już 1 sezon )
A co do wędki to może być ten feeder :D
Polecam i połamania kija:D
(2014/08/21 12:35)

u?ytkownik165777


Witam . Nie wiem czy dobrze zrozumiałem , ale wolnego biegu od momentu kiedy trzymamy już wędkę w ręku nie używamy , zabezpiecza tylko żeby w trakcie mocnego brania kiedy nie ma nas przy wędce , ryba nie wciągnęła jej do wody . W trakcie holu stosuje się hamulec walki ale to taki ,,drag'' raczej mało spotykany- jest tylko w niektórych kołowrotkach . Tak jak kolega wyżej napisał dobrze wyregulować hamulec zasadniczy w kołowrotku. (2014/08/21 12:56)

u?ytkownik142033


Wolny bieg to dobra rzecz zwłaszcza gdy łowimy na dwie wędki nawet spławikowe, gdy idę choćby za potrzebą :D to wole mieć tą pewność że wrócę a wędki będą dwie :) chociaż i bez tego też da sie obyć odkręcając po prostu hamulec. Ja za stówkę polecam York Tontor 8BB https://www.tamaj.pl/kacik-karpiowy/3293-york-ko-owrotek-tontor-8bb.html  jest na prawde mega mocny a jakością dorównuje o wiele droższym kręciołom. (2014/08/21 13:07)

jakub5375


Polecam kołowrotek Jaxon Red Carp ok. 120 zł ale dużo mocniejszy niż '' Top Carp '' .. Dasz sobie z nim rade z ładnym Karpiem czy jakbyś chciał nada się też na mniejsze sumy.
Pozdrawiam. (2014/08/21 13:51)

saviano


Ze swojej strony dodam, iż też chyba wybrałbym też młynek red carp z powodu łożyska oporowego. Miałem tylko jeden młynek bez tego łożyska i oddałem go chrześniakowi - on jest zadowolony, bo na to nie zwraca uwagę a ja pozbyłem się irytującego problemu. przy karpiowaniu może to nie jest tak odczuwalne, ale przy spinningu... podczas postoju w kręceniu korbką nic nie lata/stuka w kołowrotku.

Wracając do tematu - wolny bieg jest bardzo pomocny. Regulujesz go tylnym pokrętłem (tj. opór wysuwania żyłki/plecionki przy uruchomionym wolnym biegu) a przedni hamulec to ten właściwy. Ustaw go na początek tak, aby jak wygniesz dość znacznie wędkę (tutaj musisz się zdać na wyczucie) to aby hamulec popuszczał żyłkę/plecionkę.

Też używam feederów do połowu karpi. Jak wybieram się na karpie to zakładam najsztywniejsze szczytówki z mojego feedera (Golden Bay 3,9 c.w.140g). Nawet karpik który ma niecały kilogram potrafi nieźle szarpnąć wędką a gdy odejdziemy na chwilę to możemy usłyszeć plusk i pozamiatane... Na łowisku komercyjnym na którym od czasu do czasu łowię mają karpie maksymalnie około 7-9 kg. Gdy przed zimą spuszczają wodę ze zbiorników aby odłowić największe sztuki, to co roku wydobywają kilkadziesiąt wędek...

Pozdro

(2014/08/22 08:13)

u?ytkownik27096


Łowiłem ponad dwa lata z wolnym biegiem i też myślałem, że jest potrzebny ale jak od tego roku zacząłem łowić na młynki bez wolnego biegu uważam, że jest on zbędny, jak boisz się o wciągniecie wędki do wody to pierwsza przelotka przy samym sygnalizatorze tak żeby przy braniu wędka oparła się o sygnałek dodatkowo hamulec właściwy wystarczy wyregulować tak żeby przy braniu wędka nie przesuwała się po podpórkach i problem z głowy.  (2014/08/22 09:07)

u?ytkownik158065


Również uważam że wolny bieg jest zbędny, mimo ze wcześniej posiadałem w swoich kołowrotkach ten system to go nie używałem :), następne kołowrotki kupiłem już bez wolnego biegu i tak już będzie zawsze.... :), po za tym nim prostsza konstrukcja tym mniej awaryjna ;) (2014/08/22 12:57)

RuchPalikota2


Kołowrotka z dobrym wolnym biegiem nie kupisz poniżej 100 zł :D Kupiłem za 130 zł Jaxona i hamulce nie działają po 0,5 sezonu...O wolnym biegu już nie mówię-(prawdopodobnie jest sama dźwignia i tyle hahaha :D ) (2014/08/27 13:25)

notaki


Panowie.. przydatnośc wolnego biegu to jedna sprawa, a cena to druga.
Kazdy łowi na co chce i jak chce, a cała dyskusja pt. który lepszy to nic innego jak rozważania o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy.

A co do ceny - niestety - ten z wolnym biegiem jest bardziej skomplikowany i jesli ma byc bezawaryjny - myslę , ze warte rozważenia modele zaczną się niestety gdzies od  mniej więcej 200 zł. ( choć znów nie to ładne co naprawde ładne, ale to co się komu podoba :D ) (2014/08/27 19:30)

dawid-olesinski


Witam Mam pytanie odnośnie kołowrotków. Zamierzam kupić kołowrotek karpiowy w rozmiarze 6000 z wolnym biegiem do 100 zł. Wybrałem 2 modele: Konger carbomaxx 460 carp feeder Oraz jaxon red carp 6000 Ktłry z nich będzie według was lepszy? Piszcie także inne propozycje takich kołowrotków. Bardzo was proszę o pomoc. (2017/11/20 15:41)

tdyszyt


Cześć, ja uwżywam w tym roku wlaśnie Jaxona Red Carpa ale seria 600 i musze stwierdzic, że się nie zawiodłem ludzie odradzaja Jaxona ale za ten budżet maprawde bardzo dobra jakość kołowrotki bardzo mocno eksploatowane od wczesniej wiosny aż do teraz deszcze, upały przymrozki błota i caly czas wszystko działa bez zarzutu szczególnie oporowe nie wywaliło sie jak np w kołowrotkach mikado :p. Polecam (2017/11/20 15:53)

tdyszyt


widze błedy w polskich znakach chyba moj huawei nie ogarnia aplikacji xd (2017/11/20 15:53)

dawid-olesinski


Nie wiesz może coś o kongerze. Z wyglądu wydaje mi się solidniejszy. (2017/11/20 16:07)

klusek652


Ja moge polecić kołowrotek mistrall karp max. Dałem za niego 75zł.
  (2017/11/20 19:52)

lynx


Nie jest zbędny. Jak feder postawisz w pion, włączasz wolny bieg i sygnalizator zamocowany na wędzisku daje znać. Przy innych metodach też jest potrzebny. Tylko musi być dobrze uregulowany bieg i chamulec. (2018/01/08 21:12)

lynx


Zgadzam się tanie kołowrotki z wolnym biegiem długo nie pochodzą. (2018/01/08 21:19)