Nawijanie nowej żyłki na kołowrotek

/ 19 odpowiedzi

  • konto usunięte

Witam. Kupiłem sobie nowy kołowrotek i żyłkę. Mój wujek - wędkarz doradził mi, żebym przed nawinięciem żyłki na kołowrotek na całą szerokość szpuli nawinął dwie warstwy filcu - ponieważ wtedy żyłka będzie się lepiej nawijać na szpulę i będzie się lepiej układała na szpuli. Czy dobrze mi doradził??? - proszę o pomoc. I druga rzecz - mianowicie, jakiego węzła użyć do nawijania żyłki na kołowrotek - samo zaciskającego się, czy może z dwóch węzłów overhand??? Pomóżcie...
rysiek38


jak masz 2 szpule to nawin nowa bez podkadu-dowiaz stara i dowin do konca a nastepnie przewin na ruga szpule calosc wtedy ta stara bedzie podkladem w odpowiedniej ilosci (2009/01/18 14:44)

u?ytkownik6337


Nie rozumiem, czyli mam na nową szpulę nawinąć nową żyłkę i na nową żyłkę nawinąć starą i potem nawinąć je na drugą szpulę????? I jak ta stara żyłka ma być podkładem??? Sory, ale nic nie kumam :/ A co z tym filcem i z węzłami????? (2009/01/18 17:48)

rysiek38


stara zylka bedzie wtedy zamiast tego filcu a wezly ja robie petle zaciagajaca a zylki polacz np tak jak przypony i bedzie dobrze (2009/01/18 18:08)

kalmar


ja robię samozaciskowy :) tylko zakładam tak, aby przy zwijaniu żyłki na szpulę, żyłka szła w przeciwną stronę aniżeli wyszła przez pętlę :) - ale tłumaczenia zawsze są nieczytelne :) obejrzyj węzły w internecie i wybierz sobie :) ten węzeł ma to mniejsze znaczenie bo raczej nie zdarza się aby ze szpuli zeszło tyle żyłki by straciła ona przyczepność na niej :) pozdrawiam :) (2009/01/18 18:55)

u?ytkownik6337


Hehe :)) Te tłumaczenie, to akurat zrozumiałem, ale czy ta żyłka skierowana w przeciwną stronę coś daje, jakieś "lepsze efekty" niż odwrotnie????? (2009/01/18 19:02)

rysiek38


nie zrozumiales bo jak dasz w te sama to bedziesz mial ciezko zaczac nawijac- w przeciwna to znaczy zylka z petli kuz sie zaciagnie jak zaczniesz zwijac (2009/01/18 22:11)

u?ytkownik6337


Aha, przepraszam... :/ Rzeczywiście, dziękuję za pomoc i porady. Mam nadzieję, że kołowrotek i żyłka przyjdą w tym tygodniu (mama nadzieję, ze jak najszybciej :)) Pozdrowienia i "Połamania kija" :D (2009/01/18 23:01)

kalmar


prawa fizyki (2009/01/19 09:09)

rysiek38


ludzie maja cos z zaby-jedni kumaja a jedni rechocza ;-)) (2009/01/19 09:11)

u?ytkownik5494


Tak to jest ten węzeł, ja takich używam od lat i cała rodzina wędkarzy tak robi. a co do filcu to nie mam zielonego pojęcia. Wypróbuję i może jest lepszy.
Pozdrawiam i połamania (2009/01/19 17:47)

Kiris


Podkładka z filcu, oprócz tego, ze zmniejsza ilość żyłki, którą trzeba nawinąć aby wypełnić szpulę ma przede wszystkim zapobiegać przyspieszonej utracie właściwości żyłki. Mokra żyłka zawsze trochę się rozciąga i później kurczy. Aby zapobiedz nadmiernym naprężeniom w środku zwoju używa się podkładu z filcu. Nie jest złym pomysłem stosowanie starej, grubszej żyłki jako podkład. Pozdrawiam (2009/01/19 19:42)

u?ytkownik6337


Bo ważne jest też moim zdaniem, żeby żyłka miała trochę bardziej "miękko" na spodzie szpuli i moim zdaniem powinna się trochę lepiej układać, ale to tylko moje zdanie... (2009/01/20 14:42)

u?ytkownik5494


Popieram Cię
Pozdrawiam i połamania (2009/01/20 15:46)

ekoolo


Kanapka nie kombinuij,bo przekombinujesz:)))Posłuchaj się starych wyjadaczy:) (2009/01/20 18:57)

rysiek38


doradzilem ci zylke po tak nawiniesz tyle ile trzeba i bedzie dobrze ja to fakt stosuje mikki podklad ale ty mysle jeszcze nie masz na tyle wyczucia by wiedziec ile go dac pod dana zylke-ekoolo ma racje (2009/01/20 20:24)

rysiek38


sorki za p (2009/01/20 20:26)

krzkwi5


HEJ NAJLEPIEJ DWA WĘZŁY I TO WTAKI SPOSÓB ŻEBY CI SIĘ NA SZPULI ZAKLESZCZYŁY I NI OBRACAŁY A FILC NO NIE WIEM JA TEGO NIE STOSUJĘ I WSZYSTKO JEST OK ,JEST TYLKO DOBRY SPOSÓB ŻEBY PO NAWINIĘCIU ŻYŁKA NIE SKRĘCAŁA SIE I PROSTO SIĘ UKŁADAŁA NA WODZIE ,MUSISZ NA KOŁOWROTEK NAWIJAC KRĘCAC KOŁOWROTKIEM NAWIJAJAC SZPULE UMIESCIŁ TAK ŻEBY SWOBODNIE SIĘ ODWIJAŁA WYPROSTOWANA ZYŁKA,SZPULA Z ŻYŁKĄ NIE MOŻE LEŻEC NA ZIEMI I TAK NAWIJAĆ NA KOŁOWROTEK BO WTEDY NA BANK BĘDZIESZ MIEĆ POSKRECANĄ ŻYŁKE
POŁAMANIA KIJA (2009/03/09 14:53)

u?ytkownik9527


Witaj. Dorzucę kilka rad, bo i mnie kiedyś pomogły uniknąć nerwów. Po pierwsze, nawijaj żyłkę nakołowrotek w tym samym kierunku, w którym schodzi ze szpuli. Dzięki temu zmniejszysz podatność na splątania. Po drugie, wypełnij kołowrotek żyłką tak, by odległość skraju nawoju od krawędzi szpuli kołowrotka wynosiła 2 milimetry (to ułatwia schodzenie żyłki z kołowrotk, czyli dłuższe i rzuty przy większej precyzji). Po trzecie, żyłka powinna się nawijać w stanie napięcia. Praktycznie wygląda to tak, że między szpulką a kołowrotkiem umieszczasz książkę, a żyłkę przepuszczasz pomiędzy zamkniętymi okładkami.
Powodzenia! (2009/03/09 15:39)