Kolec jeżozwierza

/ 32 odpowiedzi
witam kolegów

byłem dzisiaj nad wodą i łowiłem na bata brało mi dość fajnie w pewnym momencie podszedł do mnie wędkarz siedzący nie daleko aby zapytać się na co biorą i tak sobie pogadaliśmy o rybach ale nie o to chodzi otóż ten pan mi powiedział że powinienem zmienić spławik ( a łowiłem na kolec z jeżozwierza którego mam już chyba z 15 lat) bo jak przyjdzie kontrol  to mogę mieć problem

czy to prawda???????
mienta


tak to prawda kolce jeżozwierza są zabronione  (2011/03/22 20:58)

u?ytkownik57785


Tak, to prawda. Kolec jeżozwierza jest niczym kość słoniowa. Musisz mieć udokumentowane legalne jego pochodzenie, ponieważ jeżozwierze są pod ścisłą ochroną na całym świecie. Nawet z ZOO przypadkowo nie możesz zabrać takiego kolca, chyba, że dyrektor tego ZOO Ci go sprzeda wystawiając na to paragon/fakturkę.. (2011/03/22 21:08)

konik777


a co mi grozi za łowienie na mój ulubiony spławik (2011/03/22 21:11)

arus


Witam. Panowie z tego co wiem to tylko sprzedaz kolca jest nie zgodna z prawem ale samo posiadanie czy uzywanie do połowu kolca czy kosci słoniowej to bzdury. Prosze o podstawy prawne. (2011/03/22 21:16)

u?ytkownik57785


a co mi grozi za łowienie na mój ulubiony spławik




Napewno wysoka kara finansowa. Znalazłem coś takiego w internecie:

Funkcjonariusze Oddziału Celnego Towarowego I, Urzędu Celnego III "Port Lotniczy" w Warszawie udaremnili przemyt rekordowej ilości kolców jeżozwierza afrykańskiego, będącego na światowej liście gatunków chronionych. 
Zatrzymany towar został ujawniony w jednej z wielu przesyłek nadanych z Nigerii. Jak się okazało w paczce znajdowało się ponad 10 kg kolców jeżozwierza afrykańskiego z gatunku "Spina Hystrix Cristata", będącego na światowej liście gatunków chronionych konwencją CITES. W wyniku czynności kontrolnych warszawscy celnicy stwierdzili, iż "egzotyczny pakunek", którego adresatem była jedna z polskich firm nie posiada wymaganych dokumentów, niezbędnych do sprowadzenia tego typu obiektów gatunków chronionych. 
Jak pokazuje doświadczenie, w takich przypadkach kolce z pewnością nie były legalnie zbierane na afrykańskich sawannach lecz były wyrywane z zabijanych przez kłusowników zwierząt. Po zasięgnięciu opinii eksperta okazało się, iż kolce jeżozwierza są używane do produkcji spławików, powszechnie chwalonych za swoją jakość niemal przez wszystkich wędkarzy. Według ustaleń z zatrzymanych 10 kg. kolców można wykonać około 6 tysięcy spławików, których cena na polskim rynku wynosi od 5 do kilkunastu złotych. 
Według wstępnych szacunków wartość zatrzymanego towaru wynosi około 1695 zł. Nie jest to kwota duża jednak na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż do zgromadzenia takiej ilości kolców przemytnicy musieli zabić kilkadziesiąt jeżozwierzy. Pozostaje jedynie zadać pytanie: czy jest sens aby ginęły kolejne zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt, tylko dla zaspokojenia przyjemności wędkarzy? 

(2011/03/22 21:20)

u?ytkownik57785


Należy mieć  pozwolenie na obrót artykułami wykonanymi ze zwierząt bądź roślin zagrożonych wyginięciem, ktoś taki, kto chce tym handlować hurtowo powinien o takowe wystąpić, a kopie zezwoleń muszą trafić także do sklepów oferujących ten towar. 
Na mocy ratyfikowanej przez Polskę Konwencji Waszyngtońskiej o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Gatunkami Zwierząt i Roślin Zagrożonych Wyginięciem, jeżozwierz jest pod ścisłą ochroną. Wszystko co z niego mogłoby być wytworzone podlega całkowitej kontroli. 
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, właścicielom sklepów oferujących bez zezwolenia spławiki z kolców jeżozwierza grozi nawet kara do pięciu lat więzienia. (2011/03/22 21:28)

u?ytkownik36310


Opcje według mnie są 2. Jedna prawdopodobna druga mało. Przychodzi strażnik. Normalny człowiek. Sprawdza dokumenty i siatkę, pogada o rybach, o zbiornikach, pogodzie, pójdzie dalej. Druga. Przyjdzie człowiek który ma nierówno pod sufitem. Sprawdzi dokumenty, rejestry, pozwolenia na łowienie w okręgu, pozwolenia na posiadanie świetlików o długości 3 cm i średnicy nie większej niż 0,76473676747273767637 cm, przy czym zmierzy Ci je suwmiarką, dalej sprawdzi czy siatka ma miękkie sznurki czy twarde, potem każe zaprezentować wypychacze, odhaczacze po 34 rodzaje, a w czasie jak Ty będziesz chował wszystkie papiery do walizki (jak pójdzie w tym kierunku to za rok bedziemy musieli nosić ze sobą teczkę bo tyle tego jest) on sprawdzi Twoją skrzynkę wędkarską i wędki, czy oby napewno nie masz nigdzie kolca jeżozwierza, i zdrapie lakiery z wszystkich spławików sprawdzając z czego są wykonane.  (2011/03/22 21:31)

u?ytkownik57785


Czyli tak jak wspomniałem, posiadając taki spławik z kolca, musisz udokumentować legalność jego pochodzenia, tak jak kości słoniowej. Kwitek ze sklepu. Inaczej kłopoty. A PSR na to zwraca uwagę. (2011/03/22 21:33)

u?ytkownik57785


Opcje według mnie są 2. Jedna prawdopodobna druga mało. Przychodzi strażnik. Normalny człowiek. Sprawdza dokumenty i siatkę, pogada o rybach, o zbiornikach, pogodzie, pójdzie dalej. Druga. Przyjdzie człowiek który ma nierówno pod sufitem. Sprawdzi dokumenty, rejestry, pozwolenia na łowienie w okręgu, pozwolenia na posiadanie świetlików o długości 3 cm i średnicy nie większej niż 0,76473676747273767637 cm, przy czym zmierzy Ci je suwmiarką, dalej sprawdzi czy siatka ma miękkie sznurki czy twarde, potem każe zaprezentować wypychacze, odhaczacze po 34 rodzaje, a w czasie jak Ty będziesz chował wszystkie papiery do walizki (jak pójdzie w tym kierunku to za rok bedziemy musieli nosić ze sobą teczkę bo tyle tego jest) on sprawdzi Twoją skrzynkę wędkarską i wędki, czy oby napewno nie masz nigdzie kolca jeżozwierza, i zdrapie lakiery z wszystkich spławików sprawdzając z czego są wykonane. 




Gruba przesada, popadanie w paranoję. Jest zabroniony taki kolec, bo gatunek zwierzęcia jest pod ścisłą ochroną nawet Konwencji Genewskiej, tak jak wiele produktów pochodzących od wielu gatunków zwierząt. Zrób sobie gałkę zmiany biegów w aucie z kości słoniowej, albo rogu nosorożca, to masz problemy, jesli nie udokumentujesz legalności ich pochodzenia. 

(2011/03/22 21:38)

arus


Pierwsze słysze i jeszcze raz zapytam kto i na jakiej podstawie zabroni mi posiadania kolca jeżozwierza ? (2011/03/22 21:39)

u?ytkownik57785


Pierwsze słysze i jeszcze raz zapytam kto i na jakiej podstawie zabroni mi posiadania kolca jeżozwierza ?




Konwencja Genewska w sprawie ochrony zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Posiadac możesz, ale musisz udowodnić jego legalne pochodzenie, zakup.



(2011/03/22 21:42)

u?ytkownik57785


http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/bydgoszcz;policja;na;tropie;splawikow;z;jezozwierzy,100,0,235620.html (2011/03/22 21:43)

Xawery


po prostu nie wolno stosować ani posiadać spławików z kolca jeżozwierza,bo jest on pod ochroną, najlepiej dowiedz sie o tym w swoim okregu pzw (2011/03/22 21:46)

arus


Maćku cały czas piszesz o obrocie a nie o posiadaniu . Jesli piszesz koledze że może  być ukarany za posiadanie to na jakiej podstawie ? I przez kogo ? (2011/03/22 21:49)

GRZENIO75


Ku....a ale się można naciąć.Sam mam kilka kupionych "X"lat temu w sklepie którego już niema.Różnej wielkości.I co teraz?Na śmietnik tak zajebiste spławiczki?!Pojęcia nie miałem.17 kwietnia mam zawody.Miałem użyć kolca.Ale by była jazda!!!Ja pier..... (2011/03/22 22:03)

u?ytkownik57785


Maćku cały czas piszesz o obrocie a nie o posiadaniu . Jesli piszesz koledze że może  być ukarany za posiadanie to na jakiej podstawie ? I przez kogo ?



Arek, no napisałem, ze na podstawie prawa Ustawy Konwencji Genewskiej i Waszyngtońskiej o Ochronie Zagrożonych Gatunków Roslin i Zwierząt, ściganym przez Policję i PSR. Na mocy ratyfikowanej przez Polskę Konwencji Waszyngtońskiej o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Gatunkami Zwierząt i Roślin Zagrożonych Wyginięciem, jeżozwierz jest pod ścisłą ochroną a wszystko co z niego mogłoby być wytworzone podlega całkowitej kontroli.
Sprzedawcom grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

(2011/03/22 22:07)

u?ytkownik57785


Również na podstawie powyższej Konwencji przedstawię Ci sytuację: przychodzi klient do zakładu złotniczego i przynosi kawałek kości słoniowej, prosząc o zrobienie z niego jakiegoś wyrobu. Obowiązkiem złotnika jest zanotowanie danych osobowych klienta, powiadomienie Organów Ścigania (Wydział Przestepczości Gospodarczej) o zaistniałym fakcie. Policja zabezpiecza tę kość słoniową, domagając się od jej własciciela świadectwa posiadania. Każdy wyrób z kości słoniowej lub np. rogu nosorożca jest ewidencjonowana w naszym kraju, na podstawie zapisu właśnie tej Konwencji.  (2011/03/22 22:16)

u?ytkownik29933


Nie wszystkie jeżozwierze są pod ścisłą ochroną niektóre plenią się jak króliki w Kalifornii i trzeba je wybijać.Policja też nie jest w stanie sprawdzić czy kolec pochodzi od jeżozwierza chronionego czy nie muszą być badania .Czy ktoś widząc małą kupę wielkości kupy wróbla jest w stanie jednoznacznie stwierdzić że zrobił tą kupę wróbel czy sikorka a może kowalik.  Czy po włosie dojdziesz czy to psa czy kota czy myszy jest?Po zapachu to jedynie teściową można poznać i to na kilometr ;D (2011/03/22 22:37)

konik777


Ku....a ale się można naciąć.Sam mam kilka kupionych "X"lat temu w sklepie którego już niema.Różnej wielkości.I co teraz?Na śmietnik tak zajebiste spławiczki?!Pojęcia nie miałem.17 kwietnia mam zawody.Miałem użyć kolca.Ale by była jazda!!!Ja pier.....

Grzesiu no to sobie połowiłiśmy NA TE KOLCE a są naprawdę niezłe może znajdę gdzieś paragon fiskalny o ile w tamtych latach były jak go kupowałem trochę to wszystko jest pokopane (2011/03/23 16:04)

u?ytkownik57785


Nie wszystkie jeżozwierze są pod ścisłą ochroną niektóre plenią się jak króliki w Kalifornii i trzeba je wybijać.Policja też nie jest w stanie sprawdzić czy kolec pochodzi od jeżozwierza chronionego czy nie muszą być badania .Czy ktoś widząc małą kupę wielkości kupy wróbla jest w stanie jednoznacznie stwierdzić że zrobił tą kupę wróbel czy sikorka a może kowalik.  Czy po włosie dojdziesz czy to psa czy kota czy myszy jest?Po zapachu to jedynie teściową można poznać i to na kilometr ;D




Przecież to logiczne, że spławiki się robi z kolców tych jeżozwierzy, które dlatego właśnie są pod ochroną! Wyrżnęli je prawie w pień własnie dla ich kolców, bo innych gatunków jeżozwierzy kolce na spławiki się nie nadają. 

(2011/03/23 16:42)

konik777


tak szczerze mówiąc poszperałem po necie trochę i nigdzie nie znalazłem że nie można łowić na ten spławik wszędzie tylko o przemycie i nielegalnym handlu nigdzie też nie przeczytałem że ukarali jakiegoś wędkarza za łowienie tym że spławikiem a nawet posiadanie przecież jedna zakazany jest handel a zabrać lub ukarać to faktycznie na jakiej podstawie przecież nie handluję tylko wędkuję tym spławikiem 
można to trochę porównać z posiadaniem fortepianu lub pianina kiedyś też robili klawisze z kości słoniowej teraz już nie i co kogoś ukarali lub zabrali mu to pianino lub fortepian gra na nim dalej czyli ja mogę dalej łowić  (2011/03/25 14:47)

konik777


Akto mi udowodni, że moj zywiec /karaś płotka czy inne / pochodza z lowiska a nie ze sklepu czy rzeczki obok.

wiec nie mozna juz przyniesc karasia kupionego w sklepie, isc na jakas rzeczke i zlowic uklejki czy inne ryby.

Kolego mariusz2657, jeśli prawo Cię nie interesuje to może lepiej by było łowić na prywatnych łowiskach. Przepisy są po to by nam ułatwić łowienie tylko trzeba je przeczytać :-)

co do tych przepisów to na pewno nam nie ułatwiają ciągle coś wymyślają i nie zawsze idzie to w parze z dobrym rozsądkiem
a co do żywca nam zabraniają przywozić ryby z innego zbiornika lub sklepu (karasia) a nie ma ustawy o zakazie handlowaniu karasiem i  w sklepie będzie prowadzona sprzedaż a co nie jest zabronione jest dozwolone
tak więc kolega miał tu racje nikt nie udowodni wędkarzowi że nie złowił na podrywkę karasia i trzyma go w siatce czy w sadzyku nawet może wpisać go w rejestr i co można mu zrobić ? (2011/03/25 15:28)

konik777


jak usunąć ten post o żywcu bo nie tu powinien być przepraszam (2011/03/25 15:52)

u?ytkownik57785


tak szczerze mówiąc poszperałem po necie trochę i nigdzie nie znalazłem że nie można łowić na ten spławik wszędzie tylko o przemycie i nielegalnym handlu nigdzie też nie przeczytałem że ukarali jakiegoś wędkarza za łowienie tym że spławikiem a nawet posiadanie przecież jedna zakazany jest handel a zabrać lub ukarać to faktycznie na jakiej podstawie przecież nie handluję tylko wędkuję tym spławikiem 

można to trochę porównać z posiadaniem fortepianu lub pianina kiedyś też robili klawisze z kości słoniowej teraz już nie i co kogoś ukarali lub zabrali mu to pianino lub fortepian gra na nim dalej czyli ja mogę dalej łowić 



Mówisz i masz.............

Adam B. wystawił na Allegro pianino. Teraz ma kłopoty. Grozi mu nawet 5 lat więzienia. Wszystko z powodu kości słoniowej, z której wykonano nakładki na klawisze. To nie jedyny taki przypadek w Polsce.
  Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do żywieckiego Sądu Rejonowego. Mężczyzna wystawił na Allegro stare pianino firmy P.F. Welzel Breslau. Instrument miał na klawiszach nakładki z kości słoniowej. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kość słoniowa była bardzo często używana do wyrobu klawiszy w fortepianach i pianinach. Na takich właśnie instrumentach grali najwięksi wirtuozi.
Prokuratura zarzuciła Adamowi B., że sprzedając pianino z elementami wykonanymi z kości słoniowej naruszył prawo Unii Europejskiej z zakresu ochrony gatunków dziko żyjących zwierząt i roślin i obrotu nimi. Mężczyzna nie miał bowiem wymaganego przez prawo zaświadczenia wydawanego przez Ministra Środowiska. Zgodnie z ratyfikowaną przez Polskę konwencją CITES, obrót m.in. kością słoniową jest u nas zakazany. Istnieją przepisy, które dopuszczają zwolnienie z tego zakazu - wtedy, jeśli kość słoniowa została pozyskana przed 1947 rokiem. Adam B. chcąc więc zgodnie z prawem sprzedać pianino, musiałby mieć dokumenty poświadczające, kiedy została pozyskana kość słoniowa, z której wykonano nakładki na klawisze.

I z drugiej rury..........

Wystawienie do sprzedaży pianina na jednej z internetowych aukcji zakończy się dla 30- letniej mieszkanki Józefowa postępowaniem karnym. W oferowanym przez kobietę pianinie policjanci z referatu do walki z przestępczością gospodarczą, otwockiej komendy zidentyfikowali elementy z kości słoniowej. 
Zgodnie z obowiązującą Konwencją Waszyngtońską, od 30 lat wszelkie wyroby z kości słoniowej objęte są całkowitym zakazem handlu.
O tym, że mieszkanka Józefowa umieściła w Internecie ogłoszenie o sprzedaży pianina, policjantów referatu do walki z przestępczością gospodarczą w Otwocku, poinformował jeden z funkcjonariuszy KSP. To on szczegółowo przyjrzał się złożonej przez 30- latkę ofercie. Nie byłoby w ogłoszeniu może nic szczególnego, gdyby nie fakt, że w pianinie wszystkie klawisze wykonane zostały z kości słoniowej. A zgodnie z obowiązującą również w Polsce Konwencją Waszyngtońską, handel między innymi kością słoniową i wszelkimi wykonanymi z niej przedmiotami bez dokumentów świadczących o ich legalnym pochodzeniu, od 30 lat jest całkowicie zabroniony.
Ta niewiedza dla mieszkanki Józefowa zakończy się postępowaniem karnym. Zgodnie z prawem, za oferowanie, zbycie lub nabycie przedmiotów podlegających w/w ochronie, lub wystawianie ich publiczne, w celach zarobkowych, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

I z trzeciej.........


Marek Musiał z Biernej koło Żywca chciał sprzedać pięć fortepianów. Jego instrumenty zostały zarekwirowane przez policję. Powód: ratyfikowana przez Polskę konwencja waszyngtońska CITES, która zakazuje obrotu kością ...
Marek Musiał z Biernej koło Żywca chciał sprzedać pięć fortepianów. Jego instrumenty zostały zarekwirowane przez policję. Powód: ratyfikowana przez Polskę konwencja waszyngtońska CITES, która zakazuje obrotu kością słoniową.
Marek Musiał żyje z renowacji fortepianów i pianin. Kilka lat temu kupił stare instrumenty od prywatnych osób. Odnowił je i wystawił w salonie w Warszawie. Fortepianami zainteresowała się policja. Musiał dowiedział się, że grozi mu od 3 miesięcy do pięciu lat więzienia, a instrumenty będą dowodem w sprawie przeciwko niemu. Szans na ich odzyskanie nie ma żadnych.

Chciałeś o fortepianach i masz, a spławiki, cóż........nie znalazłem o ukaraniu za spławik u wędkarza jeszcze niczego w necie, ale zawsze mozesz być pierwszy :), spławik zostanie zarekwirowany przez policję i zatrzymany na około 3 miesiące jako dowód rzeczowy, następnie zostanie zamówiona ekspertyza biegłego w sprawie stwierdzenia pochodzenia, dochodzenie dotyczące nabycia spławika a potem wokanda. Dziękuję, nie tańczę.


(2011/03/25 15:58)

konik777


witam panie Maćku
 czytałem o tych pianinach i doszedłem do wniosku do puki ich nie sprzedawali to na nich grali problem pojawił się jak sprzedawali bo zakaz o handlu a nie o używaniu i tak samo może być ze spławikami do puki łowię to wszystko może być w porządku a jak będę chciał sprzedać to może być problem tu się zgodzę (2011/03/25 16:18)