Kiedy się zaczyna łowić z gruntu ?

/ 27 odpowiedzi
Witam
Jestem początkującym wędkarzem ale nie młodym :) i ostatnio szykując wędki do sezonu ,kolega mówi że z wiosny nie łapie sie z gruntu,np.na koszyczek zanętowy, tylko na spławików kach, bo ryba po zimie blisko brzegu się trzyma .
Czy to prawda?
nigdy nie słyszałem o takiej zasadzie.
Tak sie zastanawiam, skoro siedzi przy brzegu to może z gruntu przy brzegu można łowić?

podpowiedzcie coś ,bo sam nie wiem.
bobus86


czesc.po czesci ma racje,ze ryba jest blizej brzegu.dlaczego?plytsze miejsca najszybciej sie nagrzewaja z tad tez ryby sa blizej brzegu na plytszych wodach i splawikowka napewno bedzie dobra metada ale grontowki rowniez :) (2012/02/27 13:35)

kris4444


czyli można z gruntu łapać, ale lepiej bliżej brzegu?

mam jeszcze jedno pytanie , mam wędkę tzw.feder z drgającą szczytówką, można ją używać na spławik ? jak dobierać szczytówkę, bo są 3 w zestawie L , MH a tej trzeciej nie pamiętam, o co tu chodzi z tymi oznaczeniami? ta wędka jest do 100gr wyrzutu, na co ją można użyć? (2012/02/27 14:40)

Chrzanek


Pewnie ze możesz używać jak nie masz innej wedki, załóż najsztywniejsza szczytówkę i heja nad wodę. (2012/02/27 15:06)

MaN90


Zaczynamy łowić jak tylko znika lód, ja czekam do 1 marca i ruszam na miętusa na noc :) (2012/02/27 15:15)

kris4444


wlasnie która to jest najsztywniejsza, L ,MH,czy trzeciej nie pamiętam :)
ja też chce ruszyć jak najszybciej, w sobotę byłem  nad wodą lód jeszcze 20 cm ma

widziałem gości, sypali coś na lód ,żeby szybciej popuścił :) mi to wyglądało na wapno, albo sól ,chociaż sól nie bardzo, bo zasolą wodę i ryba chyba z tego miejsca pójdzie,tak mi sie wydaje (2012/02/27 15:51)

MaN90


pewnie chodzi o light, medium, heavy, do łowienia z gruntu, ja osobiście nie używam feedera do łowienia na spławik bo często ryby spadają mi z haczyka (2012/02/27 16:02)

Gary85


...jak kolega chce sprawdzic ugiętość wszystkich trzech  szczytówek ,proponuje wziąść wszystkie do rączki - chwycić je kciukiem i palcem wskazującym za ostatnie szczytowe koluszka ( ułożone obok siebie nie w ''kupie'') i mocno trzymając unieść do góry . Wtedy bedziesz widział która ma największe ugięcie , która średnie a która najmniejsze . I tak ta która ma największe ugięcie jest najczulsza a ta z najmniejszym ugięciem jest najsztywniejsza ...POZDRAWIAM (2012/02/27 16:07)

u?ytkownik104372


Ja zawsze mialem lepsze wyniki jak lapalem z gruntu na poczatku wiosny i pod koniec jesieni. Splawiczek najlepszy na lato w moim przypadku,lowilem na wodzie stojacej. Im zimniej tym dalej od brzegu.Pozdrawiam:) (2012/02/27 16:22)

u?ytkownik91569


Twardość szczytówki rozpoznać możesz po kolorze, na jaki pomalowany został koniec szczytówki: najdelikatniejsze do lżejszych zestawów mają kolor zielony, średnie żółty, najtwardsze czerwony. (2012/02/27 16:28)

u?ytkownik77866


czyli można z gruntu łapać, ale lepiej bliżej brzegu?

mam jeszcze jedno pytanie , mam wędkę tzw.feder z drgającą szczytówką, można ją używać na spławik ? jak dobierać szczytówkę, bo są 3 w zestawie L , MH a tej trzeciej nie pamiętam, o co tu chodzi z tymi oznaczeniami? ta wędka jest do 100gr wyrzutu, na co ją można użyć?

spławik nie jest aż tak wymagający nie będzie się skarżył na tą wędkę  (2012/02/27 16:38)

HeadAche


Twardość szczytówki rozpoznać możesz po kolorze, na jaki pomalowany został koniec szczytówki: najdelikatniejsze do lżejszych zestawów mają kolor zielony, średnie żółty, najtwardsze czerwony.

 To raczej zasadą nie jest bo przy moim federku najtwardsza jest czerowan, średnia zielona a mięka żółta. Najlepiej sprawdzić tak  jak kol. gary napisał.

Bardzo wczesną wiosną przeważnie łowie z gruntu przy samym brzegu i efekty lepsze niż na spławiczek.

(2012/02/27 16:45)

tstaros


Kolego Kris, na Twoim miejscu unikałbym łowienia na spławik feederem. Nawet jak nałożysz najtwardszą końcówkę, to będzie ona zbyt miękka i będą spinały Ci się ryby. Coś tam pewnie złowisz, ale skuteczność nie będzie taka dobra jak w wędce dostosowanej do metody spławikowej.

(2012/02/27 17:33)

kris4444


rozumiem, mam wędkę teleskopową,20-50g i tą mam na spławik, chciałem dodatkowo drugą wędkę na spławik przerobić,  mam tego wspomnianego feedera Makido Golden Lion  i jeszcze mam karpiówkę  Makido Taschibana carp 3,25lbs, 
którą lepiej zrobić na spławik a która na grunt ?
Taschibana miała być na grunt , a Golden myślałem o spławiku, ale teraz już sam nie wiem ,

jak to poskładać do kupy ? (2012/02/27 18:47)

u?ytkownik95465


Witaj. Ja bym nie cudował tylko zrobił bym feedera na grunt - zgodnie z jego konstrukcyjnym przeznaczeniem a karpiówke zrobił bym na spławik. Wędziska tzw. "z drgającą szczytówką" nie nadają się jako spławikówka poniewarz są tak skonstruowane aby sygnalizować brania ryb właśnie wspomnianym drganiem szczytówki. Prędzej wędka spławikowa nada się na grunt niż gruntówka na spławik. Mam nadzieję że pomogłem. A jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości to pytaj śmiało chętnie odpowiem.Metoda gruntowa to moja mocna strona :) (2012/02/27 20:55)

bobus86


czyli można z gruntu łapać, ale lepiej bliżej brzegu?

mam jeszcze jedno pytanie , mam wędkę tzw.feder z drgającą szczytówką, można ją używać na spławik ? jak dobierać szczytówkę, bo są 3 w zestawie L , MH a tej trzeciej nie pamiętam, o co tu chodzi z tymi oznaczeniami? ta wędka jest do 100gr wyrzutu, na co ją można użyć?

mozesz jej uzyc do splawika jak najbardziej.a te oznaczenia to napewno ciezar wyzutowy lub czulosc,ja osobiscie uzywam wiosna do polowu z gruntu najdelikatniejszej.dlaczego?ryby nie sa tak aktywne jak latem i biora bardzo delikatnie i ostroznie dlago stosujemy zestawy bardzo delikatne.ktos tam ci pisal ze 100 gr masz zalozyc w zadnym wypadku nie zobaczysz dobrze brania.takie szczytowki sie zaklada na mietusa ale nichce nikogo krytykowac ani sie klucic kazdy ma swoje sposoby ja ci napisalem swoj.bardzo delikatnie lowie wczesna wiosna (2012/02/27 21:42)

kris4444


koledzy czyli tak,  feedera robie na grunt, skoro do tego jest przeznaczony, zaś karpiówkę zrobię na spławik

teraz zapytam o żyłki , na spławik mam żyłkę  0,18  (4,5kg) zaś na grunt mam żyłke 0,25 (8 kg) i plecionkę na przypon do 7kg ,
czy dobrze dobrałem takie przekroje? czy może ta na grunt za słaba ?
do zestawu na grunt chce dać rurkę anty splątaniową  z koszyczkiem zanętowym 30gr ,poten stoper ,kretlik i przypon z haczykiem i własnie jakiej długości dać ten przypon ,20-30cm ?
Jaki haczyk zawiązać na koniec ? nie chciałbym mieć za dużego potem, kolega mówi że 7-6 będzie w sam raz

Przy łowieniu z koszyczkiem ,na haczyk mozna zakładać kulki proteinowe, czy powino sie stosować,to co w zanęcie, robaki,kukurydza ?
pytam bo jeśli można kulki, to wtedy muszę mieć przypon włosem,tak? (2012/02/27 22:30)

xxxczokxxx


koledzy czyli tak,  feedera robie na grunt, skoro do tego jest przeznaczony, zaś karpiówkę zrobię na spławik

teraz zapytam o żyłki , na spławik mam żyłkę  0,18  (4,5kg) zaś na grunt mam żyłke 0,25 (8 kg) i plecionkę na przypon do 7kg ,
czy dobrze dobrałem takie przekroje? czy może ta na grunt za słaba ?
do zestawu na grunt chce dać rurkę anty splątaniową  z koszyczkiem zanętowym 30gr ,poten stoper ,kretlik i przypon z haczykiem i własnie jakiej długości dać ten przypon ,20-30cm ?
Jaki haczyk zawiązać na koniec ? nie chciałbym mieć za dużego potem, kolega mówi że 7-6 będzie w sam raz

Przy łowieniu z koszyczkiem ,na haczyk mozna zakładać kulki proteinowe, czy powino sie stosować,to co w zanęcie, robaki,kukurydza ?
pytam bo jeśli można kulki, to wtedy muszę mieć przypon włosem,tak?



powiem ci tak żyłke masz dobrą ale przypon powinien być cięki i jak najmniej widoczny czyli ja dałbym przypon 0.16 max i kolor jak najbardziej wtapiający sie w wode aby nie był zbyt widoczny czym mniej widoczny tym lepiej i przy spławiku jak coś masz kasy to daj żyłke taką 6 kg okolice tego bo 4.5 na główną to dość mało długoszć przyponu to myśle że 30 cm do spławikowej metody zaś gruntowej koło 50 minimum (2012/02/28 00:20)

sidorrr


kolego na grunt żyłka 0,25 spokojnie  moze być ale ten przypon to na twoim miejscu zrobiłbym też z żyłki a nie z plecionki i długość minimum 30cm,rurka okey koszyczek okey i kretlik tez okey.pozdro

(2012/02/28 21:50)

sidorrr


a jeżeli chodzi o haczyki to zależy na jaką przynete bedziesz łowił wczesna wiosną proponuje ci robaczki dla mnie sprawdzone haczyki to owner chinta i owner iseama (2012/02/28 22:00)

darek300


Witam, to czy zylka 0.25 bedzie dobra na grunt to zalezy na jaka rybe sie nastawiasz? Bo na wiosenne karpie to pewnie tak a plocie i leszcze to ona tylko odstraszy. Na wiosenna gruntowke polecam koledze zylke glowna 0.18 do feedera i przypon 0.12-014. Haczyk 12-14 na nim pinka i biale robaczki. (2012/02/28 22:42)

kris4444


mam na stanie taką żyłke Dragon Maxima Match&feeder 0,18,  4,7 kg , to dać tą na tego feederka czy ta 0,25 do 8 kg,
sam już nie wiem

(2012/02/29 07:52)

sidorrr


kolego jak posiadasz tą żyłeczke 0,18 feederową to wczesną wiosną możesz ja smiało założyc jaka żyłke głowną w zupełności ci wystarczy jeżeli masz wybór miedzy 0,25 a 0,18 to załóż teraz 0,18 pozdrawiam (2012/02/29 08:07)

kris4444


dzięki, tak zrobię (2012/02/29 08:30)

korektor98


Zależy to czy trzymają się brzegu od głębokości łowiska, bo płytka woda szybciej się nagrzewa, ale łowić gruntówką można nawet jak ledwo co lód zejdzie.  (2012/03/04 19:42)