Karta wędkarska, a zezwolenie na połów...

/ 9 odpowiedzi
WITAM
A jaka Panowie jest różnica między brakiem karty a brakiem zezwolenia???
Pod jakie kary podlegają?
Jeżeli ja np. mam wykupiona kartę wyłącznie na rzekę wartę i złapią mnie na jeziorze.
Jakiej kary mogę się spodziewać?
Kolego mastiff... jak to jest?
Gruzinek


Nie jestem Mastiff; ale zajmę głos w Twojej sprawie, jeżeli pozwolisz:
Ktoś tutaj czegoś nie rozumie (ja również)...
Nowe przepisy (RARR rozdział III "OBOWIĄZKI WĘDKUJĄCEGO W WODACH PZW") nałożyły na wędkarzy posiadanie oprócz karty wędkarskiej, opłat rocznych, okręgowych itp. nakładają również na wędkarza - obowiązek posiadanie zezwolenia przez uprawnionego do rybactwa (najczęściej O/PZW) na wędkowanie.
Natomiast na łowiskach komercyjnych - prywatnych nie są wymagane żadne dokumenty; poza dowodem wpłaty np. na konto właściciela czy dzierżawcy.
Nie rozumiem też twojego stwierdzenia "opłata na rzekę Wartę". Przecież O/PZW w Poznaniu pobierając od Ciebie składki a wcześniej wydając kartę wędkarską dał równocześnie możliwość połowu na wszystkich swoich wodach a nie tylko rzekę Wartę. Nie dotyczy oczywiście łowisk specjalnych itp.

A odbiegłem od tematu; różnica jest taka, że nie ma żadnej brak jakiekolwiek z tych dokumentów spowoduje to, że będziesz musiał zakończyć połów, strażnicy zabezpieczą Twój sprzęt i sprawa może skończyć się od mandatu do grzywny po rozprawie w Sądzie
(2011/06/22 20:30)

perwer


Za brak zezwolenia na danym łowisku możesz dostać mandat w wysokości 200zł ,możesz tak ze stracić sprzęcik którym łowisz.karta wędkarska jest to pozwolenie które każdy wyrabia w danym kole PZW,jest ważna całe życie (nie musisz zdawac kilka razy ,tylko raz).Odbierasz ja w Urzedzie Miejskim koszt nie wiem ile 30 zł może więcej.Dzieki tej karcie możesz dopiero ubiegać sie o płatne zezwolenie na dane łowisko ,lub okreg.Bez karty nikt Ci pozwolenia nie da.Płacisz w kole PZW ,lub w innej instytucji wymagającej takie pozwolenie kase (czyli wykupujesz pozwolenie) i możesz łapać rybki. Jesli chciałbys łowić na zbiornikach prywatnych ,komercyjnych itd,rzadko jest wymagana karta wędkarska..ale zdarza sie.. (2011/06/22 20:33)

u?ytkownik57785


Karta wędkarska - jest to dokument zezwalający na połów ryb wędką.W praktyce aby uzyskać kartę wędkarską, należy:Przyswoić sobie przepisy ustawy, rozporządzenia do "ustawy o rybactwie" i regulaminu amatorskiego połowu ryb ze szczególnym uwzględnieniem przepisów związanych z ochroną (wymiary i okresy ochronne) i zasadami wędkarskiego połowu ryb.Zdać egzamin ze znajomości ochrony i połowu ryb. Egzamin ten może być składany tylko i wyłącznie przed komisją egzaminacyjną działającą na terenie powiatu właściwego pod względem stałego miejsca zamieszkania zdającego (jest to uregulowane rozporządzeniem do "ustawy o rybactwie" ).Podstawą prawną funkcjonowania dokumentu o nazwie "karta wędkarska" jest ustawa o rybactwie śródlądowym. Karta wędkarska jest uznanym przez prawo świadectwem posiadania wiedzy z zakresu ochrony i połowu ryb a wobec tego stanowi podstawę do ubiegania się o wydanie licencji na połów ryb w wodach należących do Skarbu Państwa. Taką licencją w przypadku wód użytkowanych przez Okręg jest legitymacja członkowska z aktualnymi w danym roku składkami (członkowską i okręgową). Niemal wszystkie wody użytkowane przez Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Wędkarskiego są wodami należącymi do Skarbu Państwa. Okręg użytkuje je na podstawie pozwolenia wodnoprawnego. Wędkarze naszego Związku są praktycznie zobligowani do posiadania karty wędkarskiej, a organizacja ma za zadanie pomóc nowowstępującym w jej zdobyciu. Zezwolenie, jest dokumentem potwierdzającym 
Brak karty wędkarskiej podczas wędkowania, to brak uprawnień i jest to przestępstwo kłusownictwa, natomiast brak dokumentu w postaci Zezwolenia na Amatorski Połów Ryb i Rejestru to wykroczenie zagrożone karą mandatu do 200 zł. Jeśli zostaniesz złapany na wędkowaniu na jeziorze bez zezwolenia, wtedy ryzykujesz przepadkiem sprzętu do wyjaśnienia i obciążony mandatem karnym za połów bez tego zezwolenia.Zgodnie z obowiązującym prawem, gdy osoba łowiąca ryby niezgodnie z obowiązującymi przepisami odmówi przyjęcia mandatu, Państwowa Straż Rybacka i inne uprawnione organy są zobowiązane do zatrzymania sprzętu służącego do połowu ryb oraz dokumentów wędkarskich i skierowania sprawy do Sądu.
 Sąd uznając winę dodatkowo orzeka na rzecz pokrzywdzonego lub uprawnionego do rybactwa przepadek sprzętu, zatrzymanie dokumentów, na co najmniej rok oraz kary dodatkowe w postaci grzywny i nawiązki w wysokości od pięciokrotnej do dwudziestokrotnej wartości przywłaszczonych ryb.
 W razie ukarania Sąd orzeka o podaniu orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości na koszt ukaranego (2011/06/22 20:35)

alejki


Chodzi mo o to ze mam w ksiażeczce znaczek wklejony i pod nim napisane RZEKA WARTA,
w ubieglym roku jak zostalem przylapany bez jakiegokolwiek dok. ( po 15 latach pierwszy raz ) postanowilem wyrobic karte, zdalem egz itp.
Ale dlatego że wędkuje w 90% na warcie wybralem "znaczek" tylko na nią ponieważ byl o polowe tańszy.
czyli karte mam z zezwolenie na polow ryb na Warcie.
Nie wiem czy przeoczyłem, czyli w takim wypadku zostane ukarany mandatem?
a jezeli go nie przyjme zabiora mi sprzęt i sprawa do sądu tak? (2011/06/22 21:18)

perwer


Łukasz mawiają ;głową muru nie przebijesz ,ale wódki sie napijesz. To ja polecam na dzisiejszy wieczór bez wnikania w problemy.
jeśli wykupiłeś pozwolenie na łapanie rybek tylko na warcie,to chcac łowic gdzie indziej musisz zrobić dopłate.Jeśli nie zrobisz konsękwencje takie jak napisaliśmy wyżej. (2011/06/22 21:28)

jurek


To już mówi samo za siebie





alejki
Chodzi mo o to ze mam w ksiażeczce znaczek wklejony i pod nim napisane RZEKA WARTA,
w ubieglym roku jak zostalem przylapany bez jakiegokolwiek dok. ( po 15 latach pierwszy raz ) postanowilem wyrobic karte, zdalem egz itp.
Ale dlatego że wędkuje w 90% na warcie wybralem "znaczek" tylko na nią ponieważ byl o polowe tańszy.
czyli karte mam z zezwolenie na polow ryb na Warcie.
Nie wiem czy przeoczyłem, czyli w takim wypadku zostane ukarany mandatem?
a jezeli go nie przyjme zabiora mi sprzęt i sprawa do sądu tak?
















LUKASZ RADZIEJEWSKI alias alejki

Wędkarz III (260 pkt)

Koło PZW Gorzów 36
dodaj do znajomych napisz

Wędkuje od najmlodszych lat, zarazil mnie mój ojciec. W pewnym okresie życia zaniedbalem wędkarstwo, może nie calkowicie ale jednak. ( studia- wiecie jak to jest :P ) W każdym razie od ok 3 lat wędkuje regularnie i jestem z siebie dumny... Generalnie 90% moich wypraw kończy się na rzece ( Warta ) i jestem zwolennikiem wędkowania gruntowego. Dobra kończę, trzeba się zabrać w końcu do pracy. To tyle...





Czyli krótko mówiąc --- kłusowałeś przez te 15 lat !!!!!!!!!!!!!! (2011/06/23 11:33)

alejki


Przyznaje się że tak. (2011/07/01 11:02)

alejki


Kłusowanie - jednak jest to pojęcie względne, można kłusować:
- sieciami
- z kuszą
- wędką ( to chyba jednak najmniejsze zło ze wszystkich możliwych ) (2011/07/01 11:05)

jurek


Ale bardzo dobrze , że zrozumiałeś to i jest to dobre podejście z Twojej strony ---pozdrawiam (2011/07/01 11:21)