Karp i sumy w stawie

/ 8 odpowiedzi
Witam mam swój staw 30x15m i głębokości 1,5m. Miałem w nim mnóstwo karasi i ktoś mi polecił by wpuścić suma i wpuściłem 10, 2 lata temu.W tym roku wpuściłem 86 karpi różnej wielkości. No i tak 1metr od brzegu na dnie położyłem płyte na którą sype ziarno. Dawniej jak życiłem spławik to moment było branie. Teraz już nie ma brań tak często więc karasi już nie ma tyle. Więc mam zamiar zarzucić zestaw na kulke proteinową bo mam zamiar wypróbować tą metode. I teraz nie wiem czy zestaw położyć na tej płycie i czekać, czy rzucić pod tatarak na drugiej stronie stawu.? Dodam że dno jest gliniaste.I mam zamiar na tą płyte nasypać przężyta i zanęty truskawkowej na karpia no i zestaw na kulki. A no i ta płyta jest tam od dawna i od czadu ją wyciągam i ziarna nie ma to ryby jedzą.Jak radzicie ? Prosze o zrozumienie bo dopiero zaczynam metode na kulki proteinowe.
Haryyy5


ktoś Ci źle, bardzo źle doradził z tym sumem. To jest wielka, bardzo żarłoczna ryba. 10 sumów na takim małym zbiorniku wyżre Ci wszystko. Zresztą już pewnie większość zjadły. Sum ma dosyć duży roczny przyrost do tego przy takich warunkach gdzie mnóstwo karasi i mocno nagrzewająca się woda to pewnie jeszcze szybciej rosną. Obstawiam że z karasiem się już z grubsza rozprawiły, teraz czas na mniejsze karpie. Mówiąc krótko masz przerąbane. (2015/06/24 12:15)

michal310798


Na jesień mam zamiat spuści wode i wyłapać te sumy . A co do karpi to jak ? (2015/06/24 12:18)

Haryyy5


skoro masz miejsce gdzie wrzucasz zawsze ziarno to moim zdaniem tam powinieneś zarzucić zestaw. Jest to naturalne miejsce gdzie ryby żerują. I raczej nie kulki tylko założyć kilka ziaren kukurydzy czy czym tak je karmisz i tak spróbować. Albo dodać im do diety kulki proteinowe lub inne duże przynęty selektywne które ryby będą mogły znaleźć wśród normalnego jedzenia żeby się przyzwyczaiły. Jak karpie nie znają kulek to mogą ich nie pobierać bez wcześniejszego przyzwyczajenia. (2015/06/24 12:26)

Haryyy5


problemem może być natomiast to że ta płyta jest tak blisko brzegu. większe ryby są nie ufne i mogą nie podpłynąc tak blisko przy Tobie. najlepiej zmienić miejsce karmienia na takie w którym ryby będą się czuły bezpieczniej. (2015/06/24 12:28)

michal310798


Ale chce wypróbować nową metode na kulki (2015/06/24 12:32)

michal310798


A co do sumów to jak wyłapać ? (2015/06/24 12:36)

zoobukowiec


normalnie, jak na suma, polecam założyć na grunt wątróbkę z mocną, 30 kg plecionką, bo tak jak moi przedmówcy mówili, sum bardzo szybko rośnie w normalnych warunkach, a co dopiero w stawie, gdzie tylko otworzył paszczę, same mu wpływały, tak jak mówiłem, na wątróbkę ;) (2015/06/30 11:02)