Karaś złocisty jako gatunek nierodzimy

/ 13 odpowiedzi
Nie tak dawno bo 12.08.2012r. pisałem na temat nierodzimych gatunków ryb w naszych wodach : http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,przybysze-w-naszych-wodach,51820 a tu nagle niespodzianka i to jaka. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 listopada 2012r.(Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 grudnia 2012r. Poz. 1355) w sprawie wykazu gatunków ryb uznanych za nierodzime i wykazu gatunków ryb uznanych za rodzime załącznik nr 1 karaś złocisty (Carassius auratus) został uznany za gatunek nierodzimy. Zwątpiłem- pomyłka w rozporządzeniu (złocisty jako srebrzysty- Carassius gibelio) czy też faktycznie tak daleko zaszliśmy, że rozporządzeniem zmieniamy pochodzenie gatunków naszych ryb? Ale z drugiej strony skoro ślimak to ryba- to kto wie, coś w tym jest….


Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

u?ytkownik97760


To Ty mylisz nazwy stąd nieporozumienie. Może objaśnię.

Karaś srebrzysty (Carassius gibelio) (japoniec) - gatunek nierodzimy
Karaś złocisty (Carassius auratus) (złota rybka) - gatunek nierodzimy
Karaś Pospolity(Carassius Carassius) - jest naszym rodzimym gatunkiem:)
(2013/02/14 13:07)

ryukon1975


Tu się kłania prawidłowe nazewnictwo gatunków.:)



Karaś srebrzysty (Carasius auratus gibelio) jest podgatunkiem karasia złocistego (Carassius auratus) pochodzącego z Azji.

Natomiast nasz rodzimy karaś to karaś pospolity (Carassius carassius ). (2013/02/14 13:14)

mateuszwos


W istocie karaś złocisty zwany też "złotą rybką" nie jest naszym gatunkiem rodzimym. Ten na zdjęciu wyżej to bez wątpienia Carassius Carassius czyli karaś pospolity i ten jak najbardziej jest nasz:) Także myślę, że Thundi jasno doprecyzował. (2013/02/14 13:17)

ryukon1975


W istocie karaś złocisty zwany też "złotą rybką" nie jest naszym gatunkiem rodzimym. Ten na zdjęciu wyżej to bez wątpienia Carassius Carassius czyli karaś pospolity i ten jak najbardziej jest nasz:) Także myślę, że Thundi jasno doprecyzował.





F......k :) tak chciałem błysnąć wiedzą a byłem drugi.:)
(2013/02/14 13:28)

Diablo


Żeby to doświadczeni wędkarze takie głupoty wypisywali... (2013/02/14 14:00)

troc


Co i tak nie zmienia faktu, że japońca w tym rozporządzeniu zabrakło, czyli nie jest rybą nierodzimą....w świetle przepisów oczywiście. (2013/02/14 17:23)

ryukon1975


Co i tak nie zmienia faktu, że japońca w tym rozporządzeniu zabrakło, czyli nie jest rybą nierodzimą....w świetle przepisów oczywiście.








Nie zabrakło dlatego że japoniec to potoczna nazwa karasia srebrzystego.
Nazwy potoczne w dokumentach raczej nie występują. (2013/02/14 17:38)

Bernard51


ale zabrakło carassius- dublus, potocznie zwany" dubel" (2013/02/14 18:02)

troc


Co i tak nie zmienia faktu, że japońca w tym rozporządzeniu zabrakło, czyli nie jest rybą nierodzimą....w świetle przepisów oczywiście.








Nie zabrakło dlatego że japoniec to potoczna nazwa karasia srebrzystego.
Nazwy potoczne w dokumentach raczej nie występują.







O rany, karasia srebrzystego zabrakło w tym rozporządzeniu.                 
    W/g Wikipedii: "W polskojęzycznej literaturze ichtiologicznej i akwarystycznej za protoplastę złotych rybek podawano zarówno karasia złocistego, jak i karasia srebrzystego, przy czym przypisywano im różne nazwy naukowe: Carassius auratus auratus (jako karaś chiński, karaś złocisty, złota rybka, podawano też nazwy różnych odmian złotej rybki), Carassius auratus (karaś srebrzysty chiński, złota rybka), Carassius auratus gibelio (japończyk, karaś japończyk i karaś srebrzysty), a nawet Carassius carassius. Częstą praktyką jest przypisywanie złotej rybce naukowej nazwy podgatunku Carassius auratus auratus. W starszych wydaniach złota rybka opisywana była jako gatunek Carassius auratus, "przez niektórych autorów (...) uważana jest za mutanta karasia srebrzystego". (2013/02/14 18:07)

ryukon1975


Może i zabrakło.
Nie chce mi się teraz tego sprawdzać i szukać w ustawach,zresztą to pisali fachowcy albo ludzie którzy zupełnie nie mieli pojęcia o rybach może :

karasia złocistego (Carassius auratus) i podgatunek
karaś srebrzysty   (Carassius auratus gibelio)
ujęli w jednym gatunku?

Możliwości jest wiele a żeby sprawdzić najnowsze ustawy trzeba poświęcić trochę czasu. (2013/02/14 18:17)

Diablo


Może i zabrakło.
Nie chce mi się teraz tego sprawdzać i szukać w ustawach,zresztą to pisali fachowcy albo ludzie którzy zupełnie nie mieli pojęcia o rybach może :

karasia złocistego (Carassius auratus) i podgatunek
karaś srebrzysty   (Carassius auratus gibelio)
ujęli w jednym gatunku?

Możliwości jest wiele a żeby sprawdzić najnowsze ustawy trzeba poświęcić trochę czasu.


Tak jak piszesz.
Karaś srebrzysty to podgatunek karasia złocistego. Równie dobrze można by sie przyczepić że nie ma tam karpia lustrzenia, pełnołuskiego, królewskiego czy innych dziwadeł pochodnych od karpia. (2013/02/14 18:19)

Bernard51


ale zabrakło carassius- dublus, potocznie zwany" dubel"

Może i zabrakło.
Nie chce mi się teraz tego sprawdzać i szukać w ustawach,zresztą to pisali fachowcy albo ludzie którzy zupełnie nie mieli pojęcia o rybach może :

To był oczywiście żart Perwer lub Zionbel to mogą wyjaśnić, lokalnie na każdego karasia  mówi sie "dubel". (2013/02/15 05:07)