Karaś złocisty a karaś srebrzysty

/ 37 odpowiedzi / 2 zdjęć
Przecież Carassius carassius tak jak podaje łacina na stronie to karaś złocisty lub po prostu karaś - tymczasem większość porad i relacji w tym zdjęcie na stronie dotyczy karasia srebrzystego inaczej bękarta lub japońca Carassius gibelio. Są to przecież zupełnie inne gatunki o innym pochodzeniu inaczej żerujące i przeważnie inaczej łowione?
Proponuję to naprawić głównie ze względu na ukłon w stronę dość trudnego do łapania, przepięknego, rodzimego karasia złocistego
Jędrula


Na jakiej stronie i jakie zdjęcie ? (2013/08/21 20:07)

bluehornet


Jondruś - chyba o tę stronę chodzi : http://www.wedkuje.pl/ryby,karas,269

A o to zdjęcie


karaś, ryby, karas, ryba, karasia,karasie rybyKaraś
(carassius carassius L)
Rodzina: (2013/08/21 20:21)

Artur z Ketrzyna


Przecież Carassius carassius tak jak podaje łacina na stronie to karaś złocisty lub po prostu karaś - tymczasem większość porad i relacji w tym zdjęcie na stronie dotyczy karasia srebrzystego inaczej bękarta lub japońca Carassius gibelio. Są to przecież zupełnie inne gatunki o innym pochodzeniu inaczej żerujące i przeważnie inaczej łowione?
Proponuję to naprawić głównie ze względu na ukłon w stronę dość trudnego do łapania, przepięknego, rodzimego karasia złocistego

A jak kolega tego chce dokonać?
Przecież na zebrania nie chodzi, bo to tam trzeba ostro forsować.
W innym przypadku jak zwykle zarybianie tym co tanie, a że szkodzi naszemu naturalnemu ekosystemowi. Nie ważne. Ważne że zaspokoi się mięsiarzy i tych głodnych wrażeń z obcym gatunkiem... (2013/08/21 20:22)

ryukon1975


Przecież tak jest wszędzie nie tylko tu na forum.
Czasopisma "wędkarskie" sprowadziły już dawno obydwa gatunki do jednej nazwy KARAŚ w normach medalowych.
Na stronie okręgu Rzeszów możesz poczytać o zarybieniach karasiem pospolitym tylko jakoś nigdzie go nie można złowić.
Komercha i kasa ryby niech giną. :) (oby w mojej kuchni:)) (2013/08/21 20:38)

u?ytkownik65213


Przecież Carassius carassius tak jak podaje łacina na stronie to karaś złocisty lub po prostu karaś - tymczasem większość porad i relacji w tym zdjęcie na stronie dotyczy karasia srebrzystego inaczej bękarta lub japońca Carassius gibelio. Są to przecież zupełnie inne gatunki o innym pochodzeniu inaczej żerujące i przeważnie inaczej łowione?
Proponuję to naprawić głównie ze względu na ukłon w stronę dość trudnego do łapania, przepięknego, rodzimego karasia złocistego


Bartuś to Ty? (2013/08/21 23:31)

jarek-matus


Jakaś tam osoba która odbierała ten post jako chyba jako złośliwy wysłała mi kilka uwag że się jej tytuł nie podoba - to wyjaśniam że chodziło o forum "karaś" - myślałem że jest to zrozumiałe - może i rzeczywiście tytuł był by lepszy gdyby był "O co chodzi z forum karaś"?

(2013/08/25 14:20)

jarek-matus


Zaskakujecie mnie komentarzami - że oba karasie to "to samo" :-/ - żarty sobie robicie? A ja myślałem że ot tak ktoś świadomy że są to różne gatunki pisze pomimo to na jednym forum o obu karasiach - przez zwykłe niedopatrzenie... a tu proszę? (2013/08/25 14:26)

jarek-matus


to tak jak byście napisali że lin i karp to to samo... :-?

(2013/08/25 14:27)

lynx


Zaskakujecie mnie komentarzami - że oba karasie to "to samo" :-/ - żarty sobie robicie? A ja myślałem że ot tak ktoś świadomy że są to różne gatunki pisze pomimo to na jednym forum o obu karasiach - przez zwykłe niedopatrzenie... a tu proszę?



Chciałem zauważyc, że jeżeli jest inny gatunek to nie może się rozmnazac wzajemnie a jeżeli się rozmnaża to nie jest inny gatunek. Chyba mylicie pojęcia gatunek z odmianą tz. var. / varietas/ (2013/08/25 17:35)

ryukon1975


Zaskakujecie mnie komentarzami - że oba karasie to "to samo" :-/ - żarty sobie robicie? A ja myślałem że ot tak ktoś świadomy że są to różne gatunki pisze pomimo to na jednym forum o obu karasiach - przez zwykłe niedopatrzenie... a tu proszę?



Chciałem zauważyc, że jeżeli jest inny gatunek to nie może się rozmnazac wzajemnie a jeżeli się rozmnaża to nie jest inny gatunek. Chyba mylicie pojęcia gatunek z odmianą tz. var. / varietas/

 


 

 

 

Tylko że karaś srebrzysty mnoży się z wszystkimi karpiowatymi więc można go według tego wziąć za leszcza czy płoć .

(2013/08/25 19:02)

lynx


Zaskakujecie mnie komentarzami - że oba karasie to "to samo" :-/ - żarty sobie robicie? A ja myślałem że ot tak ktoś świadomy że są to różne gatunki pisze pomimo to na jednym forum o obu karasiach - przez zwykłe niedopatrzenie... a tu proszę?



Chciałem zauważyc, że jeżeli jest inny gatunek to nie może się rozmnazac wzajemnie a jeżeli się rozmnaża to nie jest inny gatunek. Chyba mylicie pojęcia gatunek z odmianą tz. var. / varietas/

 


 

 

 

Tylko że karaś srebrzysty mnoży się z wszystkimi karpiowatymi więc można go według tego wziąć za leszcza czy płoć .


Ale się mnoży. Gdybyś chciał rozmnożyc kocice z psem to się nijak nie da ale kota dacowca z persem to nie ma problemu. Jeden jest inny a drugi inny ale to ten sam gatunek tylko inna odmiana. Kozę z baranem Anglicy skrzyżowali dzięki ingerencji genetycznej bo normalnie sie nie da. I o tym piszę. Nie twierdzę, że można go wziąć za leszcza czy piranie. Nie wmawiaj mi tego.
Jeżeli japoniec to nie karas to powiedz mi co on jest? (2013/08/25 21:23)

ryukon1975


Jeżeli japoniec to nie karas to powiedz mi co on jest?

 

 

 

 

 

Japoniec to wynik ludzkich błędów.

PZW samo to przyznało wprowadzając chyba dwa lata temu przepis który każdego złowionego japońca nakazuje zabić (przynajmniej u mnie w okręgu).

(2013/08/25 21:42)

lynx


Jeżeli japoniec to nie karas to powiedz mi co on jest?

 

 

 

 

 

Japoniec to wynik ludzkich błędów.

PZW samo to przyznało wprowadzając chyba dwa lata temu przepis który każdego złowionego japońca nakazuje zabić (przynajmniej u mnie w okręgu).


Bez względu na to czy to pomyłka ewolucji czy błąd ludzi. to on zostanie gdy my dawno rozłozymy się na atomy.
Cytowanie sloganów nie zmieni ewolucji, która jest dużo lepsza w tym co robi niż wszyscy nasi ,, mysliciele".
Dla niej zniknięcie ludzi niewiele by zmieniło a my idziemy na ostre czy japoniec czy nie.
  (2013/08/26 08:01)

ryukon1975


Na ostre nie ma co iść bo japoniec dzięki swym cechom wymknął się kompletnie spod kontroli i nie zmienimy tego. Tak jak nie usuniemy z naszych wód sumika karłowatego choć przepisy do tego dążą. (2013/08/26 08:07)

jarek-matus


Panowie - którzy nie wiecie co to jest "karaś srebrzysty" i różnice między karasiem "złocistym"
poczytajcie o nich i ich sposobach rozmnażania oraz pochodzeniu - choćby z Wikipedii:
- karaś srebrzysty Carassius gibelio: http://pl.wikipedia.org/wiki/Karaś_srebrzysty 
- karaś złocisty, Carassius auratus: http://pl.wikipedia.org/wiki/Karaś_złocisty (2013/08/26 12:18)

jarek-matus


Tu na jednym zdjęciu:
- u góry - bękart/japoniec/karaś srebrzysty
- u dołu - karaś/karaś złocisty
Widać różnice w budowie, kolorystyce płetw, odcieniu (rzeczywiście srebrzysty i złocisty) (2013/08/26 12:31)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

lynx


Panowie - którzy nie wiecie co to jest "karaś srebrzysty" i różnice między karasiem "złocistym"
poczytajcie o nich i ich sposobach rozmnażania oraz pochodzeniu - choćby z Wikipedii:
- karaś srebrzysty Carassius gibelio: http://pl.wikipedia.org/wiki/Karaś_srebrzysty 
- karaś złocisty, Carassius auratus: http://pl.wikipedia.org/wiki/Karaś_złocisty

No i co z tego wynika coś napisał?
Jakby nie matulka wikipedia to gdzie bys nas odesłał?
Myślisz, że ty wiesz co to japoniec a my nie?
Jest taki tytuł wiersza M. Zaluckiego ,,O megalomanio" (2013/08/29 20:36)

lynx


Tu na jednym zdjęciu:
- u góry - bękart/japoniec/karaś srebrzysty
- u dołu - karaś/karaś złocisty
Widać różnice w budowie, kolorystyce płetw, odcieniu (rzeczywiście srebrzysty i złocisty)


Dobrze żeś to podał bo miałem  zabic się z żalu, że nie wiem.
Nie wiem jak u ciebie bo u nas dzieciaki te ryby odróżniaja. (2013/08/29 20:38)

lynx


Aha. Zajrzyj do wikipedii co to gatunek a co to odmiana. (2013/08/29 20:39)

ryukon1975


Tu na jednym zdjęciu:
- u góry - bękart/japoniec/karaś srebrzysty
- u dołu - karaś/karaś złocisty
Widać różnice w budowie, kolorystyce płetw, odcieniu (rzeczywiście srebrzysty i złocisty)


 

Ja zaś proponuję CI sięgnąć do bardziej "zaawansowanego" źródła jak wikipedia i się dowiesz że twój :

"u dołu - karaś/karaś złocisty" - nazywa się KARAŚ POSPOLITY i trzymajmy się prawidłowych nazw bo zginiemy. :) na moim obrazku są akurat odwrotnie :)
9dmr.jpg

 

 

 

(2013/08/29 20:54)

lynx


Tu na jednym zdjęciu:
- u góry - bękart/japoniec/karaś srebrzysty
- u dołu - karaś/karaś złocisty
Widać różnice w budowie, kolorystyce płetw, odcieniu (rzeczywiście srebrzysty i złocisty)


 

Ja zaś proponuję CI sięgnąć do bardziej "zaawansowanego" źródła jak wikipedia i się dowiesz że twój :

"u dołu - karaś/karaś złocisty" - nazywa się KARAŚ POSPOLITY i trzymajmy się prawidłowych nazw bo zginiemy. :) na moim obrazku są akurat odwrotnie :)
9dmr.jpg

 

 

 

Patrz co kto wstawia bo to nie ja wstawiłem. (2013/08/30 19:45)

ryukon1975


Tu na jednym zdjęciu:
- u góry - bękart/japoniec/karaś srebrzysty
- u dołu - karaś/karaś złocisty
Widać różnice w budowie, kolorystyce płetw, odcieniu (rzeczywiście srebrzysty i złocisty)


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiem dlatego odpowiedziałem pod tym blockquoteem który jest wyżej i moja odpowiedź dotyczy się jego autora czyli kolegi jarek-matus.


  (2013/08/30 19:53)

rysiek38


poza cechami zewnetrznymi jjest jeszcze jedna moim zdaniem zasadnicza z wedkarskiego punktu widzenia a mianowicie to że złoty bierze znacznie delikatniej ale to tylko taka moja obserwacja i nie każdy z Was musi ją podzielać (2013/09/01 15:27)

perhfishing


Racja. To nie żaden karaś złocisty tylko pospolity. To jest karaś złocisty: http://s1.zmniejszacz.pl/113/k37__807927.jpg (2013/09/01 16:15)