Jelec powyżej 30 cm?

/ 13 odpowiedzi

  • konto usunięte

Jelec
Witam i zwracam się do Was z pytaniem: Czy ktoś spotkał się z jelcem powyżej 30 cm długości? Skąd takie pytanie-otóż wybrałem się dziś bardzo rekreacyjnie nad Drwęcę z tyczką i postanowiłem obłowić piaszczystą rynnę, nie chcę zanudzać szczegółami (ot, skromne nęcenie dociążonymi białymi robaczkami). Efekty w postaci ładnych płoci i krąpi, jednak po dwóch godzinach brania się zmieniły i po małej modyfikacji zestawu udało mi się złowić kilkanaście jelców dochodzących do 18-20 cm i tu najciekawsze, po kilku niezaciętych gwałtownych braniach na wędce zagościła większa rybka. Jeszcze podczas holu myślałem, że mam do czynienia z kleniem-jakież było moje zdziwienie, gdy na powierzchni pojawił się (z całą pewnością ) słusznych rozmiarów jelec... Niestety przy podbieraniu z wysokiej burty, gdy już chwyciłem rybkę-wyśliznął się i zrywając "zmęczony "przypon wrócił do wody. Nie mam "miarki w oku", ale porównując z szerokością mojej dłoni musiał mieć grubo ponad 35 cm. Chwyciłem go za skrzelami, a do ogona pozostały ok. 2,5-3 szerokości dłoni! Szukałem w necie i podobno jelec u nas dorasta do 30cm, chociaż np. w brytyjskich wodach dochodzi do 40 i więcej. Ciekawe..., jak dotychczas nie spotkałem się z opisem tak dużego przedstawiciela tego gatunku. A może ktoś z was słyszał coś na ten temat?
rysiek38


witaj !! Tinca - calkiem mozliwe , tez mam na koncie ukleje i jazgarza ponad 25 a niby takich niema a jelec jest przecierz wieksza rybka (2009/04/16 00:14)

u?ytkownik3921


Witaj Rysiu! Szczerze mówiąc zachodzę w głowę i szukam w necie innych wiadomości na ten temat, ale nic szczególnego nie znalazłem. Gdybym wcześniej nie złowił kilkunastu mniejszych i na dodatek nie miał ryby w ręku, nawet nie zdawałbym sobie sprawy, że taki "potworki" zamieszkują moją ukochaną Drwęcę ;-) W "WW" jelca nie ma nawet w tabeli rekordów. Ciekawe, czy ktoś jeszcze się odezwie na ten temat. (2009/04/16 00:25)

tomustad


Tak są takie jelce w Polsce, udokumentowany jest 400 gramowy z Radwi. Obecnie nie ma tabel rekordów tej ryby ponieważ często była mylona z młodym i małym boleniem.Pozdrawiam Tomek;-) (2009/04/16 00:52)

u?ytkownik3921


Dzięki! Właśnie znalazłem podobne wiadomości. A więc jednak!!! Sam już sobie nie wierzyłem ;-) (2009/04/16 00:57)

u?ytkownik1805


Dawniej takie jelce trafiały się na Pilicy ,przed powstaniem zalewu sulejowskiego.Wówczas ich nie mierzyłem,ale napewno nie które miały dobrze po wyżej 25 cm. Kiedyś nie bardzo wiedziałem czy to są jelce czy małe certy. Niestety było to jakieś 30-ści lat temu. Jak takie były to i pewnie są do dzisiaj. Pozdrawiam. (2009/04/16 09:07)

slawomir66


Witaj Grzegorz. Mogą być jelce ( u mnie potocznie BIEGAS) tej wielkości. Trafiały się takie kilka lat wstecz w Pilicy pod Spałą lub na rafie w m. Inowłódz. Potwierdzam tym samym wpis "longina". Ale tak jak napisałem kilka lat wstecz i czy dzisiaj są jeszcze takie nie wiem gdyż już dawno nie trafiłem jelca. Wyglądały przednio jak piękne śledzie. A powiem więcej łowiłem nad zal. sulejowskim ukleje, które swymi rozmiarami też mnie oczarowały. Pozdrawiam. (2009/04/16 16:18)

grek


Ja też w tym roku złowiłem kilka jelcy ,ale tu uwaga bo-na spining!Tak własnie!Obrotówki i woblerki.Miały od 20 do30cm.Było to dwa tygodnie temu na Widawce(rejon ujścia Strugi).Po złowieniu kilku zorientowałem się że one się trą i dałem im spokój.Miejsce typowe do tarła dla nich(szybki nurt,kamienie i trochę roślin) (2009/04/16 20:53)

u?ytkownik52132


Witaj.odpowiadając na twoje pytanie to powiem ci że są u nas duże jelce.Mi trafiają się sztuki powyżej 30 cm.wszystkie jelce które złowiłem trafiły się na suchą muchę.w tym tygodniu na mój profil wrzucę fotki to sobie zobaczysz.wiem natomiast że trafiają się i większe okazy nawet powyżej 35 cm.nasza rzeka jest świetnym miejscem do życia dla takich ryb.jest kamieniste dno dla pstrąga i lipienia ale i piaszczyste dla jelca,klenia i jazia.a jeśli chodzi o rzekę to jest to Wierna. woj świętokrzyskie.część rzeki jest górska a część nizinna i właśnie na nizinnym odcinku roi się od jelca.szkoda tylko że na niektórych odcinkach nie da się rzucić muchówką wtedy to naprawdę trafiłby się piękny okaz.wiec jak nic przyjeżdżaj nad Wierną.....  (2011/10/17 08:49)

brt3


Mój ubiegłoroczny rekord z Pilicy to 34 cm.To moja największa ryba z tego gatunku. (2011/11/09 16:24)

WLAD666


Jelec 32 cm na żywca. (2013/12/13 21:05)

WLAD666


Jelec 32 cm na żywca z kora. (2013/12/13 21:06)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

WLAD666


Myślałem że ktoś się nabierze hehehe;) toż to rapa(boleń) bandzior! (2013/12/13 22:23)

oldboy


Bez przechwałek mogę powiedzieć, że specjalizuję się w połowie tych rybek (jelców). Ostatnio złowiłem swoją "życiówkę" w tym gatunku w Grabi k. Talara - 27 cm(!). Poniżej link do mojego wątku z fotką:
https://forum.wedkuje.pl/f/powrot-po-latach/871914/0
  (2017/08/31 22:52)