Jakie ryby do stawu ?

/ 41 odpowiedzi
Witam wszystkich użytkowników. Mam problem mianowicie jakie ryby wrzucić do stawu takiego 20 x15 m . Mam zamiar wmontować filtry napowietrzające aby rybki nie złapała przyducha ani śnięcie. Czy do tak filtrowanego stawu można wrzucić pstrągi potokowe? Czy opłaca się wrzucić jednego szczupaka w celu aby nie było za duzo drobnicy i aby nie karłowaciały rybki? Jakie jeszcze mogę rybki wpuścić. Dodam że ryby codziennie dostają dużo jedzenia i z tym nie ma problemu. Proszę o pomoc i cierpliwość, ponieważ jest to mój 1 post ;) Pozdrawiam
rafal05


Codzinnie dostają dużo jedzienia, tak ? Ale dostają go tyle, że zjadają po chwili czy  zalega on na dnie ? Nie znam się, ale pstrągi według mnie potrzbuja czystej płynącen wody. Ja do stawiku wpuściłbym na pewno lina, naszego karasia, płoć, jak drobnicy będzie sporo to jakiegoś szczupaka. Dążyłbym do stworzenia im środowiska, jak najbardziej naturalnego. (2012/06/21 21:50)

bonek18


Jeszcze napisz kolego jaka głębokość tego stawku. Pstrągi potokowe potrzebują dużo tlenu i w stawie raczej długo nie pożyją, Także ta rybka odpada. Podstawową rybką jest na pewno karaś srebrzysty jak i złocisty. Są bardzo wytrzymałe. Do tego Linek, płoć,wzdręga, szczupak, karp.
Te rybki z powodzeniem powinny się utrzymywać przez cały rok. Jeszcze w zależności od głębokości, ponieważ zimą woda zamarznie i ilość tlenu spadnie. Na taki zbiornik to pompa musi być duża aby natlenić taki stawek. Z dokarmianiem też nie można przesadzać. Białą rybę możesz dokarmiać kukurydzą,jakimś ziarnem czy co tam posiadasz. Najlepiej sypać w jedno miejsce i sprawdzać czy jest zjedzone.(uwiąż puszke do patyka i przejedz po dnie jeżeli wyłowisz ziarno to lepiej nie sypać. (2012/06/21 23:03)

sapeta


Proponuję wpuścić karasia kilka samców szczupaka .liny ale żadnego pstrąga bo zdechnie bez swieżej wody żadnego suma ani karpia bo  zamuli wode i będzie woda zimniejsza co spowoduje że inne gatunki nie wytrą się w przyszłości. (2012/06/21 23:18)

darecki1979



Kolego taj jak pisali przedmówcy proponuje : karas, lin, płoć, karp na pewno jakiś szczupak okonie pewnie po jakimś czasie same się znajdą jak już ich nie ma :D
Dodatkowo pomyślał bym na jakąś tołpyga (1-2 szt) w kwestii czyszczenia dna stawu oraz jakiś amur jeżeli masz problem z zielskiem.
(2012/06/22 10:43)

pawlo698


Na pewno wpuściłbym kilka linków, karasi złocistych, płoci i wzdręg, szczupaka może dwa :)  (2012/06/23 10:24)

MianekPL


Ja bym wpuścił trochę linów, karasi, płotek i może amura :) i karpia :) (2012/06/23 10:34)

endriu1994


Jeżeli bym zaczynał zarybiać od zera to wpuścił bym :
Karpie
Liny
Amury
Nigdy karasi,płotek,i drapieżnika też tylko śladową ilość,
ja popełniłem błąd i musiałem wyłapać wszystkie szczupaki ponieważ kaleczyły ryby.
A co do białej ryby to zależy od preferencji ja wole łowić karpie ,liny amury a nie ciągle bawić się z drobnicą.
W zeszłym sezonie miałem na stawku ok 30 sztuk karpia po  2,5 kg nauczyłem go na kukurydze i w wolnym czasie zakładałem 2 ziarna kuku na włos i branie pewne.
Zabawa przednia i ręce czyste,prawie jak na kulki. (2012/06/23 10:52)

z@mela


 to  bedzie staw  rekreacyjny czy hodowlany ?? jak hodowlany to karpie i  amury ( habasy chińskie  , paszaki  itp)

 natomiaST  jesli staw   ma służyć  rekreacji  czyli  do lowienia normalnych  ryb czasem  sie wykompac to i woda powinna byc w miare czysta  więc  chinole odpuść  bo bedziesz mial   mogilnik a nie staw  heh   tak więc 
  podstawa  to drobnica  jakies kielbie  slonecznice  bo te rybki nie konkuruja o jedzenie  z prawie zadnymi  rybami    nastepnie   płocie wzdręgi  bo te  fajnei widać  pod powierchnią  karas pospolity  no i oczywiscie  drapieżnik   szczupak  albo okonie  z tym ze  jak beda  to okonie  to mniej  rybek sie  rozmnoży  bo  paski  skutecznie wybiją  wylęg . (2012/06/23 11:41)

Jacek20


Hej. Przepraszam że tak długo nie odpisywałem ale nie mogłem..
Staw ma 2,5- 3m głębokości  . A co do szczupaka to sie boje ze mi ryby pokaleczy.. mam duzo karasi.. ale jednak obawa jest ze mi karpia będzie kaleczył, albo w gorszym przypadku wcinał ;].
Na tak mały stawek szczupaka się opłaca wpuścić? I jak rozpoznać samca szczupaka?
Staw ma służyć celom rekreacyjnym, ale w nim się nie będę kąpał :)
Narasta mi troche trawa na brzegi stawku dlatego puszcze z 1 Amura.
Co myślicie o tym aby puścić 1 amura i 1 szczupaka z tych bardziej ,,niebezpiecznych ryb'' :) (2012/06/25 20:31)

kazikuk


 po jednej rybie to mozesz sobie do wanny wpuscic kolego nie zartuj sobie ;)))))Jezeli nie wpuscisz szczupaka to ryba Tobie skarlowacieje jezeli sie boisz to wpusc szczupaki dopiero po roku to bedą za male zeby atakowac wieksze ryby od siebie amur no pewnie z biegiem czasu stawik zrobi sie troszke plytszy i zacznie zarastac moczarką lub innym dziadostwem takze warto Pozdrawiam (2012/06/26 17:37)

tomczyk001


Wrzuć do stawu: Karpie, nasze karasie, płoć, 2 tołpygi, 2 amury, Liny i 1 szczupłego i pare okoni ;) (2012/06/26 18:02)

u?ytkownik123041


Witam a ja jestem troszkę innego zdania niż poprzednicy twoj staw nie jest zbyt duży może być tu problem z karasiami jeżeli chcesz hodować karpie liny i amury spoko ale wiem z doświadczenia że karasie bardzo szybko się rozmnażają w ciągu roku nawet 3-4 razy mialem 2 w stawie choć nie wiem skąd się wzieły teraz jest ich bardzo duzo okolo 200 szt. malutkie jak i średniej wielkości jest mowa o karasiach srebrzystych oczywiście. Zjednej strony tych ryb bedziesz mial coraz wiecej chodzi o karasie a z drugiej gdy bedzie juz ich duzo moze zabraknąć miejsca na takie ryby jak karp czy lin te ryby moga czuć się przyduszone i może brakować im tlenu więc rób jak uważasz możesz wpuscić oczywiście drapieżnika (np.szczupaka). (2012/06/26 19:07)

z@mela


ja tam mialem nauczke z  karpiami   w 2 stawach  do jednego wposcilismy kroszek karpia  staw okolo 0,8 hektara   gloebokosc od 1m do  3m  i  tak  te prosiaki  ryły   ze     malo co sie tam tarło  woda jakas syfiasta   z roslinami slabo   i musialem  te paszaki  wytempic  wywapnowac   i na nowo wszystko   roslinki    i zarybianie od podstaw  a dzis piekny stawek  woda   czysta   tylko raz  w roku tygodniowy zakwit a pozniejprzejzystosc okolol metra  w  stawie  bez przeplywu to dobry wynik    kupe drobniocy szmelcu  okonie    garbusy   30staki   szczupaki  hymm w zeszlym  roku 127cm  ziomek zlowil na zywca   leszcze  moj najwiekszy 61cm  a  wposcilem ich doslownie  8 sztuk  karasie po 40cm  sie trafiają   plocie  35   to z palcem w .....  wzdręgi  30+  na czerwone robale  walą . Podstawa to brak karpia  amura   sumika  karlowatego i tołpygi i innych  wynalazków. (2012/06/26 22:34)

neron87


A ja na swój sposób mam bardzo małe oczko jakieś 10x5 m. I ryb mam full :) poczytajcie troszkę o moim oczku a dowiecie się że dla chcącego nic trudnego :)

http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4711

Pozdrawiam :) (2012/06/26 22:44)

Jacek20


A co myślicie żeby wpuścić suma ? (2012/06/26 23:39)

neron87


gdybyś poczytał uważnie mój wątek wiedziałbyś że też mam u siebie suma.... (2012/06/26 23:45)

Jacek20


Noo Neron bardzo ładne oczko, podziwiam. Ja mam naturalnie wykopane bez folii :)
A rybki czym dokarmiasz? (2012/06/26 23:46)

DareczekBBB


no myślę ze lin, amur, karaś, płoci, leszcza, tołpyga, szczupak a jakby ranił rybki to na padlinę węgorza ;) ale to tylko moje zdanie bo stawu nie  posiadam ale jeżeli chodzi o wędkowanie to spędzam przeważnie nad stawami , zalewami, które funkcjonują bardzo dobrze i rybki też są ;) pozdrawaim (2012/06/27 13:06)

Jacek20


Co na padlinę węgorza? (2012/06/30 16:05)

Jacek20


Witam ponownie :) Miał bym pytanie odnośnie ,,tataraku''. Wyrwałem kilka korzeni z innego stawu i nie wiem jak go posadzić w swoim stawie, czy mógł by mi ktoś doradzić jak go zasadzić żeby się za mocno nie rozrósł na cały staw? Oraz jak go posadzę na płytkim to czy będzie rósł na głębokim czy już nie :) (2012/07/03 21:07)

hanss914


Zdecydowanie nasz karaś złocisty lin przede wszystkim. szczupak amur no i wzdręga,fajne rybki. a karp? ja bym nie wpuszczał na razie. (2012/07/04 10:39)

galopeusz5


Ja osobiście myślę tak - wpuść tam oczywiście nasze kochane liny , jakiegoś małego szczupaczka , amury , karpie , płoć , karasia , i może jeszcze leszcza  (2012/07/04 21:44)

zybik14


Koledzy ,Ja mam staw 50X30 z przepływem, wpuściłem tylko karpia i krasnopiórę. Teraz jak łowię,(po dwóch latach) jest karaś japończyk,zwyczajny,szczupak,ładny lin,płoć ostatnio trafił się okoń a nawet kleń. i co tu mówić o zarybianiu. (2012/07/07 16:51)

zybik14


Tatarak posadż na wysokości lustra wody. na głębinę nie pujdzie.Unikaj pałki ta staw zawali migiem. (2012/07/07 16:55)

Szczypek95


napewno lin i karaś jak masz mozliwosc to leszcza i płotki, szczupaka bym narazie nie wkaładał bo narobi bałaganu... i nie karm tak tych ryb bo woda bedzie kwaśna  (2012/07/08 13:15)