Jak się zmierzyć z jesiotrem ?

/ 70 odpowiedzi / 5 zdjęć
Witajcie koleżanki i koledzy.
Od pewnego czasu wraz z kolegą kombinujemy na temat wyprawy na jesiotra- oczywiście nie do Kanady a na jakieś łowisko komercyjne gdzie ta ryba jest.Jako że jesiotra znam tylko z opisu na wikipedii zwracam się z pytaniem do bardziej doświadczonych wędkarzy- jak się zmierzyć z tą rybą? Jakie kije, żyłki, zestawy, a przede wszystkim jakie przynęty wchodzą w grę. No i czy jest sens nastawiać się na jesiotra w ramach nocnej zasiadki.
Z góry dziękuję za porady.
pozdrawiam
adamek19969


Oglądając film "Made in Gosławice" nastawiali się głównie na karpie, ale łowili także jesiotry. Łowili karpiówkami, przynęta to kulki i pellet :)http://www.youtube.com/watch?v=_aZ6NUTQ_Oc oglądałem cały film tylko nie pamiętam z jakiej strony (2012/05/26 17:03)

krychu26


uuu kolego wysoka poprzeczka co te nasze jesiotry na wędce wyprawiają to się opisać nie da hehe (2012/05/26 19:03)

chaberek2008


witaj Na jesiotra musi być mocny sprzet jak na dużego karpia -przynęta -kulka proteinowa lub peelet tak ja łowie na feedera- łowisko Ciosenka(woj.łódzkie) komercyjne . . .W tym roku już ładne rekiny połapane choć do jedzenia dla mnie nie za bardzo -fotka ,buzi i do wody . . .pozdrawiam  (2012/05/26 19:40)

withanight88


Trzeba się koło niego położyć i wtedy można się mierzyć. :)) (2012/05/27 09:58)

FLO92


na wodzie PZW bym sie specjalnie na tą rybe nie nastawial bo szanse są mizerne, ale jako odpręzenie na lowisku komercyjnym jak najbardziej (2012/05/27 11:08)

kasztelan15


podejrzewam że plecionka i na hak jakaś padlina. (2012/05/27 11:15)

xxxczokxxx


Trzeba się koło niego położyć i wtedy można się mierzyć. :))



mamy takie samo zdanie miałem pisać kładziesz sie koło niego i sie mierzycie (2012/05/27 11:24)

Iras1975


Trzeba się koło niego położyć i wtedy można się mierzyć. :))



mamy takie samo zdanie miałem pisać kładziesz sie koło niego i sie mierzycie


Nie tak prędko panowie. Najpierw musi go złowić.;)

Jesiotr z komercji to wysoko zawieszona poprzeczka... nie będzie łatwo.

Nie miałem styczności z tymi rybami więc nic nie podpowiem, ale życzę wytrwałości w polowaniu na jesiotry.

:)

(2012/05/27 11:54)

greyhunter


Ja kolego, polecę Ci nie jakąś padlinę ale tłuste, dorodne, zbierane (bo takich jestem zwolennikiem, ewentualnie kopane, w ostateczności kupne) rosówki. Sprzęt dość mocny, gruntowy choć bez przesady... Ja łowię na żyłkę a nie plecionkę ale to już od osobistych upodobań zależy...

 

(2012/05/27 12:24)

u?ytkownik16117


ja łowiłem jesiotry na pęk rosówek zadipowany w śmierdzacym dipie rybnym a konkretnie w Dragon Mega Baits Black Dead Fish lub w atraktorze spiningowym Dragon Shock Bite okoń (też smierdziel) (2012/05/27 14:32)

tomek815


Ja ostatnio złowiłem jesiotra 12 kg na kulkę 18mm(truskawka) i jesiotra 14kg na kulkę pływającą 16mm (krab). Jeśli chodzi o sprzęt to wędka Daiwa Black Widow 3,60 3lbs, kręciołek Okumy a żyłeczka 0,30. Tak więc nie musi to być jakiś bardzo dobry i drogi sprzęt a żyłki/plecionki nie muszą być mega grube żeby wyjąc taką rybkę.
Pozdrawiam i życzę walecznego holu rybki. (2012/05/27 17:06)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

MrCrasny


Trzeba się koło niego położyć i wtedy można się mierzyć. :))


jeśli chciałeś być dowcipny to ci trochę nie wyszło. Jedyne co ci wyszło to słoma z butów. Jeżeli ja zadaję pytanie na forum to oczekuję sensownych porad a nie głupich tekstów.

współczuję ci i pozdrawiam (mimo wszystko) (2012/05/27 23:02)

withanight88


Trzeba się koło niego położyć i wtedy można się mierzyć. :))


jeśli chciałeś być dowcipny to ci trochę nie wyszło. Jedyne co ci wyszło to słoma z butów. Jeżeli ja zadaję pytanie na forum to oczekuję sensownych porad a nie głupich tekstów.

współczuję ci i pozdrawiam (mimo wszystko)


Niestety słoma z butów wyszła Tobie , tytułując swój temat w taki sposób. :)) 
Pozdrawam (2012/06/03 15:56)

u?ytkownik119919


Trzeba się koło niego położyć i wtedy można się mierzyć. :))


jeśli chciałeś być dowcipny to ci trochę nie wyszło. Jedyne co ci wyszło to słoma z butów. Jeżeli ja zadaję pytanie na forum to oczekuję sensownych porad a nie głupich tekstów.

współczuję ci i pozdrawiam (mimo wszystko)


Niestety słoma z butów wyszła Tobie , tytułując swój temat w taki sposób. :)) 
Pozdrawam



"ja zadaję pytanie na forum to oczekuję sensownych porad a nie głupich tekstów."


To najpierw zdobądź się na trud , by zadać sensowne pytanie . Głupie pytanie , głupia odpowiedź . Nie widzę powodów aby rościć pretensje . A teraz dlaczego uważam to pytanie za pozbawione sensu : chcesz złowić jesiotra,ale nie chcesz jechać do Kanady ! Taki kram .... Czy ty wiesz ,że jesiotry to w Polsce ryby wymarłe ,zaś restytucja jesiotra ostronosego - nie miała , nie ma i nie będzie mieć w sobie jakichkolwiek intencji wędkarskich ? Ryby , które zasiedlają łowiska komercyjne  - to nie są żadne jesiotry - tylko krzyżówki ryb jesiotrowatych . Krzyżówka nie jest gatunkiem i nie można takiej ryby nazwać jesiotrem . Są to bestery i alonki albo jeszcze inne krzyżówki. Czasem , choć bardzo rzadko -spotyka się w hodowli sterlety , jesiotry syberyjskie oraz siewrugi , które są gatunkami - a więc i jesiotrami . Natomiast ryby , o których mowa tutaj : to nie są żadne jesiotry - bo jesiotr to  konkretny gatunek  bardzo starej skądinąd ewolucyjnie ryby.  Sprawa dotyczy  najpewniej bestera ( hybrydy samicy bieługi z samcem sterleta ) a nie żadnego i jesiotra . Fakt , że ta ryba zachowuje kształt , nawet tarczki rogowe jesiotrów - nie decyduje jeszcze o tym ,że ta ryba jest jesiotrem . Kiedy dochodzi do krzyżowania się gatunków - konstytucja gatunku ulega rozmyciu . Nie można zatem takiej ryby - obwołać mianem "jesiotra " , bo nim nie jest . Jest hybrydą jesiotrowatych. Wypowiadający się wyżej osobnicy - doradzają , mądrzą się i udają wytrawnych łowców - podczas gdy tak naprawdę nie wiedzą z jaką rybą mają do czynienia . Aby łowić i wyciągać duże , torpedowate cielska z wody ... Żałosne to i niesmaczne. (2012/06/03 17:32)

u?ytkownik32263




To najpierw zdobądź się na trud , by zadać sensowne pytanie . Głupie pytanie , głupia odpowiedź . Nie widzę powodów aby rościć pretensje . A teraz dlaczego uważam to pytanie za pozbawione sensu : chcesz złowić jesiotra,ale nie chcesz jechać do Kanady ! Taki kram .... Czy ty wiesz ,że jesiotry to w Polsce ryby wymarłe ,zaś restytucja jesiotra ostronosego - nie miała , nie ma i nie będzie mieć w sobie jakichkolwiek intencji wędkarskich ? Ryby , które zasiedlają łowiska komercyjne  - to nie są żadne jesiotry - tylko krzyżówki ryb jesiotrowatych . Krzyżówka nie jest gatunkiem i nie można takiej ryby nazwać jesiotrem . Są to bestery i alonki albo jeszcze inne krzyżówki. Czasem , choć bardzo rzadko -spotyka się w hodowli sterlety , jesiotry syberyjskie oraz siewrugi , które są gatunkami - a więc i jesiotrami . Natomiast ryby , o których mowa tutaj : to nie są żadne jesiotry - bo jesiotr to  konkretny gatunek  bardzo starej skądinąd ewolucyjnie ryby.  Sprawa dotyczy  najpewniej bestera ( hybrydy samicy bieługi z samcem sterleta ) a nie żadnego i jesiotra . Fakt , że ta ryba zachowuje kształt , nawet tarczki rogowe jesiotrów - nie decyduje jeszcze o tym ,że ta ryba jest jesiotrem . Kiedy dochodzi do krzyżowania się gatunków - konstytucja gatunku ulega rozmyciu . Nie można zatem takiej ryby - obwołać mianem "jesiotra " , bo nim nie jest . Jest hybrydą jesiotrowatych. Wypowiadający się wyżej osobnicy - doradzają , mądrzą się i udają wytrawnych łowców - podczas gdy tak naprawdę nie wiedzą z jaką rybą mają do czynienia . Aby łowić i wyciągać duże , torpedowate cielska z wody ... Żałosne to i niesmaczne.

A może ty masz pojęcie co oznacza słowo "jesiotr"? Wydaje mi się że nie. Bo jest to tylko nazwa rodzajowa, natomiast dodając np. zachodni, ostronosy czy rosyjski dopiero masz prawidłową nazwę gatunkową "mondralo". (2012/06/03 18:18)

u?ytkownik119919




To najpierw zdobądź się na trud , by zadać sensowne pytanie . Głupie pytanie , głupia odpowiedź . Nie widzę powodów aby rościć pretensje . A teraz dlaczego uważam to pytanie za pozbawione sensu : chcesz złowić jesiotra,ale nie chcesz jechać do Kanady ! Taki kram .... Czy ty wiesz ,że jesiotry to w Polsce ryby wymarłe ,zaś restytucja jesiotra ostronosego - nie miała , nie ma i nie będzie mieć w sobie jakichkolwiek intencji wędkarskich ? Ryby , które zasiedlają łowiska komercyjne  - to nie są żadne jesiotry - tylko krzyżówki ryb jesiotrowatych . Krzyżówka nie jest gatunkiem i nie można takiej ryby nazwać jesiotrem . Są to bestery i alonki albo jeszcze inne krzyżówki. Czasem , choć bardzo rzadko -spotyka się w hodowli sterlety , jesiotry syberyjskie oraz siewrugi , które są gatunkami - a więc i jesiotrami . Natomiast ryby , o których mowa tutaj : to nie są żadne jesiotry - bo jesiotr to  konkretny gatunek  bardzo starej skądinąd ewolucyjnie ryby.  Sprawa dotyczy  najpewniej bestera ( hybrydy samicy bieługi z samcem sterleta ) a nie żadnego i jesiotra . Fakt , że ta ryba zachowuje kształt , nawet tarczki rogowe jesiotrów - nie decyduje jeszcze o tym ,że ta ryba jest jesiotrem . Kiedy dochodzi do krzyżowania się gatunków - konstytucja gatunku ulega rozmyciu . Nie można zatem takiej ryby - obwołać mianem "jesiotra " , bo nim nie jest . Jest hybrydą jesiotrowatych. Wypowiadający się wyżej osobnicy - doradzają , mądrzą się i udają wytrawnych łowców - podczas gdy tak naprawdę nie wiedzą z jaką rybą mają do czynienia . Aby łowić i wyciągać duże , torpedowate cielska z wody ... Żałosne to i niesmaczne.

A może ty masz pojęcie co oznacza słowo "jesiotr"? Wydaje mi się że nie. Bo jest to tylko nazwa rodzajowa, natomiast dodając np. zachodni, ostronosy czy rosyjski dopiero masz prawidłową nazwę gatunkową "mondralo".

Weź się nie ośmieszaj i nie rób z siebie klauna człowieku. Piszesz rzeczy tak oczywiste - chcąc w dodatku zrobić z nich - oświecone teorie. Jesiotr - to jest gatunek , to grupa ryb z gatunku jesiotr . Nie jest jednak gatunkiem żadna krzyżówka.Teraz masz i czytaj  i przestań fanzolić duby smalone. (2012/06/03 20:09)

u?ytkownik32263




To najpierw zdobądź się na trud , by zadać sensowne pytanie . Głupie pytanie , głupia odpowiedź . Nie widzę powodów aby rościć pretensje . A teraz dlaczego uważam to pytanie za pozbawione sensu : chcesz złowić jesiotra,ale nie chcesz jechać do Kanady ! Taki kram .... Czy ty wiesz ,że jesiotry to w Polsce ryby wymarłe ,zaś restytucja jesiotra ostronosego - nie miała , nie ma i nie będzie mieć w sobie jakichkolwiek intencji wędkarskich ? Ryby , które zasiedlają łowiska komercyjne  - to nie są żadne jesiotry - tylko krzyżówki ryb jesiotrowatych . Krzyżówka nie jest gatunkiem i nie można takiej ryby nazwać jesiotrem . Są to bestery i alonki albo jeszcze inne krzyżówki. Czasem , choć bardzo rzadko -spotyka się w hodowli sterlety , jesiotry syberyjskie oraz siewrugi , które są gatunkami - a więc i jesiotrami . Natomiast ryby , o których mowa tutaj : to nie są żadne jesiotry - bo jesiotr to  konkretny gatunek  bardzo starej skądinąd ewolucyjnie ryby.  Sprawa dotyczy  najpewniej bestera ( hybrydy samicy bieługi z samcem sterleta ) a nie żadnego i jesiotra . Fakt , że ta ryba zachowuje kształt , nawet tarczki rogowe jesiotrów - nie decyduje jeszcze o tym ,że ta ryba jest jesiotrem . Kiedy dochodzi do krzyżowania się gatunków - konstytucja gatunku ulega rozmyciu . Nie można zatem takiej ryby - obwołać mianem "jesiotra " , bo nim nie jest . Jest hybrydą jesiotrowatych. Wypowiadający się wyżej osobnicy - doradzają , mądrzą się i udają wytrawnych łowców - podczas gdy tak naprawdę nie wiedzą z jaką rybą mają do czynienia . Aby łowić i wyciągać duże , torpedowate cielska z wody ... Żałosne to i niesmaczne.

A może ty masz pojęcie co oznacza słowo "jesiotr"? Wydaje mi się że nie. Bo jest to tylko nazwa rodzajowa, natomiast dodając np. zachodni, ostronosy czy rosyjski dopiero masz prawidłową nazwę gatunkową "mondralo".

Weź się nie ośmieszaj i nie rób z siebie klauna człowieku. Piszesz rzeczy tak oczywiste - chcąc w dodatku zrobić z nich - oświecone teorie. Jesiotr - to jest gatunek , to grupa ryb z gatunku jesiotr . Nie jest jednak gatunkiem żadna krzyżówka.Teraz masz i czytaj  i przestań fanzolić duby smalone.

Ja z siebie robię klauna? Hmm... Ciekawe... Pierw przeczytaj co sam napisałeś. Zresztą dla ułatwienia zaznaczyłem. Jesiotr jak i np. bester nie są KONKRETNYMI, DANYMI gatunkami. Pierwsze to określenie rodzaju a nie właściwego gatunku bo NIE MA GATUNKU JESIOTR, są tylko np. jesiotr zachodni czy jesiotr ostronosy. I to jest właściwa NAZWA GATUNKOWA. Natomiast drugie określenie to nazwa krzyżówki dwóch gatunków.  Poza tym znów masz nowe konto Bury, najczęściej banowany pseudouserze tego forum? Oj nie ładnie, nie ładnie. (2012/06/03 21:10)

u?ytkownik119919




To najpierw zdobądź się na trud , by zadać sensowne pytanie . Głupie pytanie , głupia odpowiedź . Nie widzę powodów aby rościć pretensje . A teraz dlaczego uważam to pytanie za pozbawione sensu : chcesz złowić jesiotra,ale nie chcesz jechać do Kanady ! Taki kram .... Czy ty wiesz ,że jesiotry to w Polsce ryby wymarłe ,zaś restytucja jesiotra ostronosego - nie miała , nie ma i nie będzie mieć w sobie jakichkolwiek intencji wędkarskich ? Ryby , które zasiedlają łowiska komercyjne  - to nie są żadne jesiotry - tylko krzyżówki ryb jesiotrowatych . Krzyżówka nie jest gatunkiem i nie można takiej ryby nazwać jesiotrem . Są to bestery i alonki albo jeszcze inne krzyżówki. Czasem , choć bardzo rzadko -spotyka się w hodowli sterlety , jesiotry syberyjskie oraz siewrugi , które są gatunkami - a więc i jesiotrami . Natomiast ryby , o których mowa tutaj : to nie są żadne jesiotry - bo jesiotr to  konkretny gatunek  bardzo starej skądinąd ewolucyjnie ryby.  Sprawa dotyczy  najpewniej bestera ( hybrydy samicy bieługi z samcem sterleta ) a nie żadnego i jesiotra . Fakt , że ta ryba zachowuje kształt , nawet tarczki rogowe jesiotrów - nie decyduje jeszcze o tym ,że ta ryba jest jesiotrem . Kiedy dochodzi do krzyżowania się gatunków - konstytucja gatunku ulega rozmyciu . Nie można zatem takiej ryby - obwołać mianem "jesiotra " , bo nim nie jest . Jest hybrydą jesiotrowatych. Wypowiadający się wyżej osobnicy - doradzają , mądrzą się i udają wytrawnych łowców - podczas gdy tak naprawdę nie wiedzą z jaką rybą mają do czynienia . Aby łowić i wyciągać duże , torpedowate cielska z wody ... Żałosne to i niesmaczne.

A może ty masz pojęcie co oznacza słowo "jesiotr"? Wydaje mi się że nie. Bo jest to tylko nazwa rodzajowa, natomiast dodając np. zachodni, ostronosy czy rosyjski dopiero masz prawidłową nazwę gatunkową "mondralo".

Weź się nie ośmieszaj i nie rób z siebie klauna człowieku. Piszesz rzeczy tak oczywiste - chcąc w dodatku zrobić z nich - oświecone teorie. Jesiotr - to jest gatunek , to grupa ryb z gatunku jesiotr . Nie jest jednak gatunkiem żadna krzyżówka.Teraz masz i czytaj  i przestań fanzolić duby smalone.

Ja z siebie robię klauna? Hmm... Ciekawe... Pierw przeczytaj co sam napisałeś. Zresztą dla ułatwienia zaznaczyłem. Jesiotr jak i np. bester nie są KONKRETNYMI, DANYMI gatunkami. Pierwsze to określenie rodzaju a nie właściwego gatunku bo NIE MA GATUNKU JESIOTR, są tylko np. jesiotr zachodni czy jesiotr ostronosy. I to jest właściwa NAZWA GATUNKOWA. Natomiast drugie określenie to nazwa krzyżówki dwóch gatunków.  Poza tym znów masz nowe konto Bury, najczęściej banowany pseudouserze tego forum? Oj nie ładnie, nie ładnie.

Jesiotr to gatunek ryby , bester to krzyżówka ryb  z rodziny jesiotrowatych . Żadna krzyżówka nie jest gatunkiem . Jesiotr ostronosy , zachodni , sterlet , bieługa , kaługa , siewruga , jesiotr syberyjski , rosyjski , biały , szyp itd - to wszystko gatunki ryb z rodziny jesiotrowatych czyli  (jak nie przymierzając ) - jesiotry . Nie jest jednak jesiotrem mieszaniec , hybryda - ponieważ nie jest ona  gatunkiem ryby !!!! To tylko chciałem wyjaśnić ,ale ty i tak tego nie zajarzysz .Ni , w ząb , ni cholery. Ciągle powtarzasz coś o "nazwie gatunkowej " - tylko ,że ty nie masz pojęcia co to w ogóle oznacza. Ja o chlebie ty o niebie . Ledwo co się dobrałeś do jakiegoś atlasu i myślisz ,że jak zasuniesz termin " nazwa gatunkowa" - to przeforsujesz te swoje błędne teorie.
(2012/06/03 21:48)

MrCrasny


Nie jestem ichtiologiem, nie znam podgatunków ryb, łacińskiego nazewnictwa itp. Nieznajomość owa nie koliduje z moim poszanowaniem natury i rybostanu wód w Polsce.
Moje pytanie na początku nie było  bez sensu i głupie, bo sformułowanie "zmierzyć się" zawiera w sobie szacunek dla potencjalnego przeciwnika którym mam nadzieję będzie.....ryba z gatunku "jesiotrowatych". Jeżeli kolega Withanight88 uważa że jestem burakiem tytułując posta w ten sposób to niech wie że uważam go za gówniarza, szczyla, młokosa (niech sobie wybierze jedno z określeń), który nie zasługuje w moich oczach na miano człowieka cywilizowanego z którym można prowadzić wartościową dyskusję i który w dodatku popełnia koszmarne literówki. Dlaczego inni użytkownicy, łącznie z Blakiem Carringtonem zdobyli się na rzeczowe wypowiedzi które przeczytałem z ochotą? Bo są ludźmi na poziomie.
Dziękuję wszystkim za rzeczowe wypowiedzi i niech moderator zamknie ten wątek.

Pozdrawiam kolegów wędkarzy. (2012/06/03 22:48)

u?ytkownik32263




To najpierw zdobądź się na trud , by zadać sensowne pytanie . Głupie pytanie , głupia odpowiedź . Nie widzę powodów aby rościć pretensje . A teraz dlaczego uważam to pytanie za pozbawione sensu : chcesz złowić jesiotra,ale nie chcesz jechać do Kanady ! Taki kram .... Czy ty wiesz ,że jesiotry to w Polsce ryby wymarłe ,zaś restytucja jesiotra ostronosego - nie miała , nie ma i nie będzie mieć w sobie jakichkolwiek intencji wędkarskich ? Ryby , które zasiedlają łowiska komercyjne  - to nie są żadne jesiotry - tylko krzyżówki ryb jesiotrowatych . Krzyżówka nie jest gatunkiem i nie można takiej ryby nazwać jesiotrem . Są to bestery i alonki albo jeszcze inne krzyżówki. Czasem , choć bardzo rzadko -spotyka się w hodowli sterlety , jesiotry syberyjskie oraz siewrugi , które są gatunkami - a więc i jesiotrami . Natomiast ryby , o których mowa tutaj : to nie są żadne jesiotry - bo jesiotr to  konkretny gatunek  bardzo starej skądinąd ewolucyjnie ryby.  Sprawa dotyczy  najpewniej bestera ( hybrydy samicy bieługi z samcem sterleta ) a nie żadnego i jesiotra . Fakt , że ta ryba zachowuje kształt , nawet tarczki rogowe jesiotrów - nie decyduje jeszcze o tym ,że ta ryba jest jesiotrem . Kiedy dochodzi do krzyżowania się gatunków - konstytucja gatunku ulega rozmyciu . Nie można zatem takiej ryby - obwołać mianem "jesiotra " , bo nim nie jest . Jest hybrydą jesiotrowatych. Wypowiadający się wyżej osobnicy - doradzają , mądrzą się i udają wytrawnych łowców - podczas gdy tak naprawdę nie wiedzą z jaką rybą mają do czynienia . Aby łowić i wyciągać duże , torpedowate cielska z wody ... Żałosne to i niesmaczne.

A może ty masz pojęcie co oznacza słowo "jesiotr"? Wydaje mi się że nie. Bo jest to tylko nazwa rodzajowa, natomiast dodając np. zachodni, ostronosy czy rosyjski dopiero masz prawidłową nazwę gatunkową "mondralo".

Weź się nie ośmieszaj i nie rób z siebie klauna człowieku. Piszesz rzeczy tak oczywiste - chcąc w dodatku zrobić z nich - oświecone teorie. Jesiotr - to jest gatunek , to grupa ryb z gatunku jesiotr . Nie jest jednak gatunkiem żadna krzyżówka.Teraz masz i czytaj  i przestań fanzolić duby smalone.

Ja z siebie robię klauna? Hmm... Ciekawe... Pierw przeczytaj co sam napisałeś. Zresztą dla ułatwienia zaznaczyłem. Jesiotr jak i np. bester nie są KONKRETNYMI, DANYMI gatunkami. Pierwsze to określenie rodzaju a nie właściwego gatunku bo NIE MA GATUNKU JESIOTR, są tylko np. jesiotr zachodni czy jesiotr ostronosy. I to jest właściwa NAZWA GATUNKOWA. Natomiast drugie określenie to nazwa krzyżówki dwóch gatunków.  Poza tym znów masz nowe konto Bury, najczęściej banowany pseudouserze tego forum? Oj nie ładnie, nie ładnie.

Jesiotr to gatunek ryby , bester to krzyżówka ryb  z rodziny jesiotrowatych . Żadna krzyżówka nie jest gatunkiem . Jesiotr ostronosy , zachodni , sterlet , bieługa , kaługa , siewruga , jesiotr syberyjski , rosyjski , biały , szyp itd - to wszystko gatunki ryb z rodziny jesiotrowatych czyli  (jak nie przymierzając ) - jesiotry . Nie jest jednak jesiotrem mieszaniec , hybryda - ponieważ nie jest ona  gatunkiem ryby !!!! To tylko chciałem wyjaśnić ,ale ty i tak tego nie zajarzysz .Ni , w ząb , ni cholery. Ciągle powtarzasz coś o "nazwie gatunkowej " - tylko ,że ty nie masz pojęcia co to w ogóle oznacza. Ja o chlebie ty o niebie . Ledwo co się dobrałeś do jakiegoś atlasu i myślisz ,że jak zasuniesz termin " nazwa gatunkowa" - to przeforsujesz te swoje błędne teorie.

Mój ostatni post w "rozmowie" z tobą. Nie pisałem NIGDZIE ŻE BESTER TO GATUNEK. Dla potwierdzenia podkreślam co zawarłem w poprzednim poście. Jak tego już nie czaisz to wybacz, nie jesteś partnerem do rozmowy dla mnie. Szanuję swój czas i nie polemizuję z ludźmi "myślącymi inaczej". (2012/06/03 22:54)

Iras1975


Nie wnikam jaki ten jesiotr... ostronosy, tęponosy czy może tepogłowy lub bezmózgi. Chętnie bym się z nim zmierzył na talerzu.

Jadł ktoś może? Smaczny jest?;)

(2012/06/03 22:59)

u?ytkownik119919









Rodzina ryb jesiotrowatych obejmuje poszczególne gatunki ... Każdy gatunek ryby jesiotrowatej  (czyli jesiotra)  ( jak słusznie zauważyłeś ) ,  posiada swoją nazwę gatunkową ... Bester , alonka i inne , którym nie nadano nazwy - to krzyżówki gatunków a jeśli nie są one odrębnym gatunkiem - to nie można ich nazwać "jesiotrem " a co najwyżej  "jesiotroidem" (hybrydą ) . Bester to nie jest gatunek  ryby z rodziny jesiotrowatych  - ponieważ żadna krzyżówka nim nie jest a co najwyżej - mieszańcem genów , poszczególnych gatunków. Wygląda na to ,że doszliśmy wreszcie do porozumienia .Tak , bez cienia wątpliwości - jest to krzyżówka jesiotrowata ,ale nie jesiotr . Tego określenia w kontekście mieszańców -  można używać  tylko potocznie i w dodatku  błędnie . (2012/06/04 17:11)

dealer081


Nie wnikam jaki ten jesiotr... ostronosy, tęponosy czy może tepogłowy lub bezmózgi. Chętnie bym się z nim zmierzył na talerzu.

Jadł ktoś może? Smaczny jest?;)



witam kolego nie wiem czy to byl,jesiotr czy bester,ale przyznaje byla to znakomita rybka,coprawda 20zl za kg u nas gosciu bierze ale warto bylo. (2012/06/04 19:04)

basiasia


Przepraszam panie Carrington.
Czytam od góry pana wpisy i nie mogę się powstrzymać od pytania:
Co to jest "Bester" ? Bo to jest chyba coś, co jest tylko panu znane, może pan przybliżyć światu definicje tego określenia? Mam nadzieje  że to nie jest tak, że pan nie wie, albo że coś pan słyszał ale nie wie jak się pisze, albo że sie pan pomylił kilka razy z rzędu. (2012/06/04 19:08)

u?ytkownik119919


Przepraszam panie Carrington.
Czytam od góry pana wpisy i nie mogę się powstrzymać od pytania:
Co to jest "Bester" ? Bo to jest chyba coś, co jest tylko panu znane, może pan przybliżyć światu definicje tego określenia? Mam nadzieje  że to nie jest tak, że pan nie wie, albo że coś pan słyszał ale nie wie jak się pisze, albo że sie pan pomylił kilka razy z rzędu.



Bester to ryba powstała z krzyżowania genów   dwóch gatunków  ryb jesiotrowatych ( bester . Jest to ryba HODOWLANA , UZYSKANA SZTUCZNIE  w wyniku skrzyżowania samicy bieługi (Huso huso) z samcem sterleta (Acipenser ruthenus) . Bester osiąga większe rozmiary niż sterlet i nadaje się do hodowli stawowej - będąc pod tym względem  znacznie wydatniejszy niż jego naturalni , wolno rosnący  pobratymcy .Bester jak wiele krzyżówek - jest bezpłodny . Ryba ta jak większość mieszańców  wykazuje  pewne biologiczne dewiacje , które nazywa się cechami heterozyjnymi .Zjawisko heterozji zazwyczaj polega na wybujałości   ( takie odchylenia można zauważyć  np : u muła w postaci dużej odporności na mróz i duży wysiłek beztlenowy , u krzyżówek jabłoni odpornych na mróz i suszę , czy obfite owocowanie takich drzew  , u karpia - w przypadku , którego to heterozja objawia się wygrzbieceniem , silniejszą budową trzonu ogonowego , szybkim wzrostem , silniejszą konstrukcją szkieletu i przyczepów mięśni . U bestera  , heterozja -  objawia się znacznie wyższą odpornością  na żyzność zbiornika , poziom materii organicznej - na którą niezmiernie wrażliwi są jego naturalni pobratymcy , żyjący w wodach bardzo czystych , ( o bardzo niskim poziomie substancji biogennych , budulcowych ). Odporność tej  ryby na warunki ekologiczne hodowli ( które nie są zbyt dobre dla ryb niehybrydowych czyli poszczególnych GATUNKÓW ryb z rodziny jesiotrowatych ) ,  wiąże się do pewnego stopnia z  fizycznymi różnicami w budowie . Na przykład większa gęstość i liczba wyrostków filtracyjnych niż u jesiotrów  - wiąże się z tym  ,że bester jest częstym gościem żwirowni i stawów komercyjnych, gdyż dobrze znosi takie warunki właśnie z powodu danych różnic .    Bester jest rybą uzyskaną , urobionych przez podlców tego świata  a powstał dlatego ,że  jest idealną rybą hodowlaną dającą tzw roczny przyrost (  czyli ilość jaką można wyłowić co jest głównym celem hodowców). Mieszaniec ten   zatracił cechy związane z cyklem życiowym i rozrodem ryb jesiotrowatych  , które w większości są anadromiczne ( dwuśrodowiskowe ) . (2012/06/04 19:30)