Jak łowić sumy-przynęty,sprzęt?

/ 35 odpowiedzi

Witam!


Chciałbym się odwiedzić coś o połowie sumów jakich przynęt używać jaki sprzet,gdzie łwoić itd

Piszę ten wątek w tym dziale ale wiem że suma można łowić na 3 metody(spining,grunt i spławik)

Bardzo bym prosił o porady doświadczonych sumiarzy.



krzysztof151515


według mnie sumy najlepiej łowić metodą gruntową na żywą lub martwą rybę  jeżeli zależy ci na dużym okazie powinieneś założyć na kotwice dużą płoć lub średniego leszcza możemy również użyć dużego krąpia tak do 25 cm lub lina 
jeżeli o mnie chodzi  najwięcej brań sumowych jest na odrze
jeżeli się nastawiasz na dużego suma powinieneś założyć na kołowrotek pleciąke 0,20 i dość sporą kotwice ryby najlepiej biorą w godzinach wieczornych i porannych  :) (2010/04/06 11:47)

Damian M


Na dużego suma!!!  Po pierwsze zainwestuj w sprzęt jeśli chcesz łowić większe sztuki ni 10 kg.Bobrze jest łowić na martwe przynęty lub na wątróbkę z gruntu i oczywiście najlepiej w nocy !!!!! (2010/04/06 12:16)

Damian M


Aha bo sumy to nie płotki są zarąbiście silne i waleczne z łatwością wysuwają żyłkę , dlatego wybierz miejscówkę oddaloną od jakiś wysp i innych przeszkód bo może się tam zaplątać i po sprawie!!! (2010/04/06 12:22)

u?ytkownik32820


Ale z tym może być probem bo sumy raczej się łowi przy przeszkodach (2010/04/06 12:46)

Bombal


mój wujek złowił suma 46 kg (długości nie pamiętam) na żywca. ja osobiście nie złowiłem zadnej większej ryby więc nie mogę ci doradzić xD (2010/04/06 15:45)

luciano


wędzisko do 3m długości + multiplikator . Możesz łowić na żaby , pęk rosówek , wątróbkę itd. (2010/04/06 16:04)

łysym


W życiu nie łowiłem na żabę i nigdy bym tego nie zrobił ale czegoś się dowiedziałem. Całkiem zorientowane grono na tym portalu. Teraz takie pytanie żarcik, a na rozjechane na drodze? (2010/04/06 21:32)

u?ytkownik34525


na rozjechane spokojnie można ..ale tylko rozjechane stomilowska opona,ale tu też sa ograniczenia rozjeżdzania od 30 lutego do 1 kwietnia:) (2010/04/06 21:36)

łysym


No to znowu łapiemy się na okres ochronny suma, eee... do bani z tym łowieniem na żabę. He he
Pozdrowienia (2010/04/06 21:44)

pangaz4


to zależy o jakich sumach mówimy do 10kg do20 czy tych większych? na pewno jeśli chcesz go złowić musisz mieć upatrzone łowisko w którym występują kup mocne wędzisko albo typowo sumowe albo może też być kij do połowów morskich są one równie mocne duży kołowrotek najlepiej z wolnym biegiem  i pojemną szpólą tak by co najmniej weszło ci te  300m żyłki minimum 0,35 albo plecionkę co do przynęt to może być pęczek rosówek  czyli z 10 sztuk na dużym pojedynczym haku lub żywa czy martwa rybka oczywiście w zależności od wielkości ryb które chcesz łowić zakładaj odpowiednich rozmiarów przynęty jeśli liczysz na prawdziwe potwory mogą to być nawet karpie takie kilogram lub półtora życzę powodzenia (2010/04/06 22:46)

u?ytkownik31907


ja poluje na nie 3 metodami zywiec to splawik rosowka lub watroba to grunt no i spining nawet wdzien sie trafiaja ale narazie sznurowadła.. a co do zywca to w rybniku stosuja karpie hehe. ja wole plotki lub karasie ale doze. (2010/04/07 08:21)

u?ytkownik31907


polecam zylke anie plecionke ja nawijam 0.45  plecionka sie nie rozciaga i calo amortyzacje musi spelniac kij z zylka jest inaczej to ona amortyzuje zrywy suma. (2010/04/07 08:23)

konrad_leo


Zabawa z Sumem? To jest to co tygryski lubią najbardziej.
Metoda 1 trupek, rosówka lub wątróbka z gruntu - częste brania ale 95% to drobnica.
Metoda 2 żywiec - rzadsze brania ale znacznie większe okazy. Im większy żywiec tym większy sum ale brania coraz rzadziej.
Metoda 3 spining - nie testowałem.

Kij? wystarczy bez mała tzw PAŁA musi być mocny.
Kołowrotek? chyba najważniejsza część zestawu musi być naprawdę wytrzymały i dobrze wyregulowany.
Żyłka czy plecionka? Ja polecam z doświadczenia plecionkę przy sumie hol często musi być siłowy by oderwać tego potwora od dna :)
PDK (2010/04/07 08:37)

u?ytkownik31907


uwiez mi ze zylka 0.45 lub 0.50. ma niesamowita wytrzymalosc z reszta nowy rekord 102 kg. zlowiony zostal zylka (2010/04/07 11:19)

konrad_leo


Znam wytrzymałość żyłek bo sam na jednej szpulce mam nawiniętą pięćdziesiątkę ale trzeba spojrzeć czasami na to że sum lubi czasami odjechać jakby kołowrotek był na wolnym biegu i tu zależy od łowiska bo żyłki wejdzie znacznie mniej na szpulkę.
Najlepiej nawiń na jedną szpulkę żyłkę a na 2 plecionkę. Przetestuj i wybierz to co alurat tobie pasuje :)
PDK (2010/04/07 12:41)

u?ytkownik32820


ale sum swoimi szczotami może przetrzeć plecionke. (2010/04/12 15:50)

Petrys


Pierwsze co musisz mieć ro na prawdę dobry sprzęt. Według mnie najlepiej na grunt na żywą lub martwą rybkę. Oczywiście najlepiej chodzić na sumy rano i wieczorem, nie zapominajmy, że nowy rekord Polski został złowiony na karpia 33 cm ;) życzę połamania kija na sumie :D (2010/04/12 16:35)

Fransla


Jeśli chodzi o połowy sumów to jestem laikiem.Stąd też moje pytanie: czy do połowu sumów stosuje się jakieś stalowe lub wolframowe przypony jak w wypadku wędkarstwa spiningowego?Jeżeli tak, to jakiej długości? (2010/04/12 22:09)

u?ytkownik34525


kolego Fransla ile ludzi tyle sposobów i opini,ja osobiście używam fluorocarbonu o przekroju 1 mm,długość 1 metr ze wzgledu na zawady i kamienie,łowiąc na płyciznach oczywiście krócej,ale np mój kolega łowi na żylke 50 i nie stosuje zadnych przyponów,a i jemu i mi pare sumów zeszło,głównym powodem spiecia ryby jest hak i krętlik,ja rozróżniam dwa rodzaje suma jeden to sum z prądem ..drugi pod prąd:) tego z prądem nigdy nie udało nam się zatrzymać i jeżeli ktoś łowił sumy takie powyżej 20-30kg napewno podzieli moje zdanie:)zaznaczam że łowimy z brzegu.. kolega łowił kijem 500gram dał za niego jakieś 80 zł u wschodnich sąsiadów i widziałem na własne oczy jak odpryskiwał z niego lakier,druga sprawa to kolowrotek...skręcony hamulec na maksa tak ze nie mozna reka przekrecić a sumy ciągneły,jak czytam czasem te dyrdymały na forach na temat łowienia sumów to pękam ze śmiechu!!!! miałem 40 kg suma na kiju przez pół godziny i powiem tak.... nie mogłem butelki z colą odkręcić tak miałem zmeczone ręce.wiec mam prośbe... nie miałeś nigdy suma to nie pisz głupot forumowiczu,pozdrawiam kolegów (2010/04/12 22:34)

0
Waldi Fish


Tu zobaczysz jak łowić sumy
(2010/04/13 18:02)

u?ytkownik34525


proponuje czytać uważnie posty ,dopiero pózniej je strofować,nikogo tu nie atakuje w przeciwieństwie do ciebie,moje uwagi odnoszą sie opini i porad na forach,natomiast podobnym kijem łowie ja,którego cena nie przekracza 100zł nie pisze o sumikach tylko o dużych sumach których juz w swoim życiu troche miałem,pisząc o odpryskiwaniu lakieru miałem na myśli przybliżenie siły ryby a nie krytykowania sprzetu,który jak dla mnie spisuje sie bardzo dobrze,jezeli chodzi o kije z wyzszej półki to sa to kije stosunkowo lekkie do swoiej mocy ale też bardziej kruche niż te nasze szklane,no skoro już piszemy to może podzielisz sie z nami swoimi doświadczeniami? chetnie poczytam (2010/04/13 18:33)

Waldi Fish


Pax, Pax, vobiscum... (2010/04/14 22:28)