Gdzie się udać na egzamin na kartę ?

/ 20 odpowiedzi
Witam! 

Pytanko zamierzam niebawem wyrobić kartę wędkarską do tej pory byłem na przylepę ale chce mieć swój papier aby się nie uzależniać od kogoś.. Mieszkam w Wałbrzychu a zameldowanie wskazuje na powiat świdnicki. Jak ma wyglądać moje podejście do karty? Jakie są koszty egzaminu gdzie o niego się starać, co w razie gdy mi się uda.. 
dobrywedkarz


Po pierwsze musisz pójść do najbliższego w twojej okolicy koła wędkarskiego znaczy jego siedziby lub do skarbnika tego koła, który przeważnie urzęduje w sklepie wędkarskim i powiedzieć, że chcesz wstąpić do PZW i zdać egzamin na kartę wędkarską. On wyznaczy tobie miejsce i termin zdawania na tę kartę a następnie jeżeli zdasz dostaniesz zaświadczenie, że zdałeś i musisz z nim, 10 zł  i zdjęciem legitymacyjnym iść do starostwa powiatowego. Następnie w tym starostwie wypełnisz i dasz wniosek o wydanie karty, dasz do zaświadczenie, że zdałeś, zdjęcie i dowód wpłaty 10 zł w kasie starostwa na kartę wędkarską. Za parę dni będziesz miał do odebrania kartę w starostwie. Będziesz musiał potem iść do skarbnika opłacić składki i dać jedno zdjęcie do legitymacji członkowskiej, którą Ci wydadzą. Po tym wszystkim dostaniesz zezwolenie na połów i możesz łowić. (2015/05/24 19:10)

u?ytkownik155838


Po pierwsze musisz pójść do najbliższego w twojej okolicy koła wędkarskiego znaczy jego siedziby lub do skarbnika tego koła, który przeważnie urzęduje w sklepie wędkarskim i powiedzieć, że chcesz wstąpić do PZW i zdać egzamin na kartę wędkarską. On wyznaczy tobie miejsce i termin zdawania na tę kartę a następnie jeżeli zdasz dostaniesz zaświadczenie, że zdałeś i musisz z nim, 10 zł  i zdjęciem legitymacyjnym iść do starostwa powiatowego. Następnie w tym starostwie wypełnisz i dasz wniosek o wydanie karty, dasz do zaświadczenie, że zdałeś, zdjęcie i dowód wpłaty 10 zł w kasie starostwa na kartę wędkarską. Za parę dni będziesz miał do odebrania kartę w starostwie. Będziesz musiał potem iść do skarbnika opłacić składki i dać jedno zdjęcie do legitymacji członkowskiej, którą Ci wydadzą. Po tym wszystkim dostaniesz zezwolenie na połów i możesz łowić.






 Jaki egzamin jaki termin ? Ja przyszedłem i powiedziałem, że chce zrobić kartę skarbnik od razu zaczynał wypełniać papiery i kazał mi zapłacić za egzamin 40zł na poczcie. Za kawałek tekturki na kartę 10zł.. za legitymacje 5zł złodzieje.. . Zapytał mnie jak wygląda szczupak i to był koniec...
(2015/05/24 19:38)

dobrywedkarz


W Większości kół wygląda to tak jak opisałeś. Ja jednak przedstawiłem jak to teoretycznie powinno wyglądać, jak jest zapisane w prawie. (2015/05/24 19:53)

Mawgano


 i powiedzieć, że chcesz wstąpić do PZW i zdać egzamin na kartę wędkarską.
(2015/05/24 21:39)

Mawgano


 i powiedzieć, że chcesz wstąpić do PZW i zdać egzamin na kartę wędkarską.



Ok. A czy to nie będzie się wiązało z tym ze jak chce do PZW to dodatkowo jakieś opłaty członkowskie się płaci ? 


sorry za powielenie ale nie mogłem edytować poprzedniego wpisu


(2015/05/24 21:40)

u?ytkownik155838


Zapłacisz za:
egzamin - 40zł
karta - 10zł
regulamin RAPR - 5zł
wpisowe 25zł
i legitymacja chyba 5zł

Do tego oczywiście składki zależnie od okręgu.
Takie ceny były u mnie. (2015/05/24 21:48)

Artur z Ketrzyna


 i powiedzieć, że chcesz wstąpić do PZW i zdać egzamin na kartę wędkarską.



Ok. A czy to nie będzie się wiązało z tym ze jak chce do PZW to dodatkowo jakieś opłaty członkowskie się płaci ? 


sorry za powielenie ale nie mogłem edytować poprzedniego wpisu





Jeżeli wstępujesz w szeregi jakiegoś zrzeszenia, to ustawowo jesteś zobligowany do opłacenia składek członkowskich.
Tak więc nie ma mowy o jakimiś dodatkowym obowiązku, a wynikającym z członkostwa.

Jeśli chodzi o PZW składki jakie obowiązują to: Członkowska i okręgowa. Przy zapisywaniu się jednorazowo opłacisz jeszcze wpisowe ok 25 zł, za legitymacje 5 zł.

Co do wyrobienia Karty Wędkarskiej.
To musisz zdać egzamin, z opłaty są zwolnieni uczniowie, studenci opłacają 10 zł, a dorośli 30 zł. (opłaty PZW Olsztyn)
Z zaświadczeniem do Starostwa, wypełniasz wniosek i dołączasz: 1 zdjęcie + opłata 10 zł. (2015/05/25 08:33)

Sith


@Radosław, pamiętaj że nie musisz się zapisywać do PZW, żeby uzyskać kartę wędkarską. Obowiązuje Cię tylko egzamin, a do tego różnie w różnych kołach podchodzą.
Moja Pani ostatnio zdawała, dostała test z pięcioma pytaniami i to wszystko, a kartę na podstawie zaświadczenia, że zdałeś egzamin wydaje starosta odpowiedni do miejsca Twojego zamieszkania.


Były członek PZW (Poskomunistycznego Związku Wydrwigroszy)


Ps
Tu masz wszystkie informacje:
http://www.pzw.org.pl/home/cms/3353/karta_wedkarska (2015/05/25 08:52)

Mawgano


@Sith Dzięki mi właśnie chodziło o starostwo czy to na miejsce zamieszkania czyli tam gdzie będę zdawać egzamin czy starostwo właściwe na miejsce zameldowania.. Takiej precyzyjnej odpowiedzi szukałem.. 

Co do wstąpienia do PZW. No wspomnę o tym tylko co taki PZW może mi zaoferować.. Wiem że zarybiają czasem zbiorniki czyszczą je czy też podają leki na coś co w zbiorniku się pojawiło.. Co do jakichś tam akcji sprzątania itd czy pomocy w zarybianiu to ja tam wolontaryjnie chętnie im pomogę czasem.. nie muszę być w zrzeszeniu ale zobaczę co mi zaoferują. składki to chyba nie jakieś kolosalne pieniądze.. 

Teraz kwestia rocznej opłaty karty która wynosi jakieś 217 zł. Po egzaminie będę musiał jeszcze dokonać tej opłaty czy po prostu odbieram papier i idę na rybki po pierwszym egzaminie ? (2015/05/25 09:51)

Sith


(...) Teraz kwestia rocznej opłaty karty która wynosi jakieś 217 zł. Po egzaminie będę musiał jeszcze dokonać tej opłaty czy po prostu odbieram papier i idę na rybki po pierwszym egzaminie ?


Opłacasz nie kartę, tylko prawo do wędkowania w bezrybnych, przełowionych sieciami wodach PZW.
Poza tym opłata ogranicza się do konkretnego okręgu (ewentualnie ościennych, z którymi zawarto porozumienie), w innych okręgach musisz uiścić odrębną opłatę. Na tym polega złodziejstwo uprawiane przez "Postkomunistyczny Związek Wydrwigroszy".
Posiadając kartę możesz wędkować we wszystkich wodach, pod warunkiem uzyskania zgody właściciela (dzierżawcy), a to niestety kosztuje, ale idąc na przykład na łowisko komercyjne masz pewność złowienia ryby, a w wodach PZW masz pewność "pomoczenia kija".

Były członek PZW (Postkomunistycznego Związku Wydrwigroszy).
(2015/05/25 11:22)

PanSawik


Teraz kwestia rocznej opłaty karty która wynosi jakieś 217 zł. Po egzaminie będę musiał jeszcze dokonać tej opłaty czy po prostu odbieram papier i idę na rybki po pierwszym egzaminie ?


No nie bardzo taka cena.
W OM podobna składka jest dla osób zrzeszonych, a dla pozostałych jak na cały rok to składka pełna w wysokości 600 zł. Pozostałe opłaty dla niezrzeszonych to 70 zł za dzień lub 120 za 3 dni. (2015/05/25 13:29)

Sith


Dokładnie. @Pershing zapewne myślał o składce dla zrzeszonych. Jeśli ktoś chce się "zrzeszyć" i "moczyć kij" w bezrybnych wodach to przecież nikt nie zabrania. Ja wolę łowić tam gdzie są ryby, a jeśli miałbym na zbyciu 200.- zł, to wolałbym wpłacić na fundację TVN Nie Jesteś Sam, niż pasibrzuchom z Zarządu "Gównego" PZW, albo na wirtualne "pseudozarybianie".
Na przykład roczna licencja na wędkowanie w kilku rybnych jeziorach GR Miłosław. Zezwolenie na 10 jezior od 01.04 do 30.11 kosztuje 200.- zł i za te pieniądze mam czystą wodę, nie zatłoczone łowiska i co najważniejsze rybę, której oczywiście nie zabieram, niech dalej sobie rośnie.
http://sklepzookostrzyn.pl/index.php?p=1_32 (2015/05/25 15:19)

Mawgano


Tak generalizując.. To wydaniem karty zajmuje się starostwo powiatowe właściwe dla miejsca zameldowania. No niestety dla większości ludzi miejsce zamieszkania a zameldowania jest tym samym.. Ale nie wszyscy.. To tak dla uzupełnienia tego tematu. 

Miejsca zamieszkania nie musi być miejscem zameldowania.  (2015/06/26 12:10)

Bernard51


Dekret Stalina o meldunku stałym z 1932r po przesiedleniach na Ukrainie, obowiązuje nadal w naszej demokracji- PRL. w Urzędach Powiatowych jeszcze siedzą SB-ki którzy pilnują nawyku o meldunku a nie miejscu zamieszkania. Dobrym przykładem jest Wydział komunikacji,samochodu nie zarejestrujesz nie majac meldunku stałego w danym powiecie, rozporządzenie z okresu Gomułki 1966r. Tusk obiecał znieść meldunek stały w 2016r ale wszystko wskazuje że poplecznicy Macierewicza ,służby, nie dopuszcza do tego. W Unii tylko Polska i Rumunia ma meldunek stały. (2015/06/27 20:11)

Piotr 100574


i zrobił sobie kolega kartę wędkarską ?? (2015/06/28 13:51)

Artur z Ketrzyna


Tak generalizując.. To wydaniem karty zajmuje się starostwo powiatowe właściwe dla miejsca zameldowania. No niestety dla większości ludzi miejsce zamieszkania a zameldowania jest tym samym.. Ale nie wszyscy.. To tak dla uzupełnienia tego tematu. 

Miejsca zamieszkania nie musi być miejscem zameldowania. 

USTAWA
z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym
Art. 7.
5. Kartę wędkarską oraz kartę łowiectwa podwodnego wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb przed komisją egzaminacyjną, o której mowa w ust. 7a. Z obowiązku składania egzaminu są zwolnione osoby posiadające średnie lub wyższe wykształcenie z zakresu rybactwa.

Teraz kwestia rocznej opłaty karty która wynosi jakieś 217 zł. Po egzaminie będę musiał jeszcze dokonać tej opłaty czy po prostu odbieram papier i idę na rybki po pierwszym egzaminie ?

Jak powiedział Sith "Opłacasz nie kartę, tylko prawo do wędkowania" A dokładnie zezwolenie w wodach uprawnionego do rybactwa. Lub wstępujesz do PZW gdzie opłacasz składki członkowskie i otrzymujesz zezwolenie.
Co do wysokości składek w PZW.
To już trzeba patrzeń na stronie danego okręgu. Bo jak składka członkowskie jest jedna na cały kraj. Tak Sładki okręgowe, uprawniające cię do zezwolenia/wedkowania, sa ustalane przez Zarządy Okręgów i mogą się różnić.
Dodatkowo są ustalane ulgi dla uczniów i studentów. A w niektórych przypadkach nawet zwolnieni z opłat i składek, itd. (2015/06/28 15:41)

JKarp


No, no ...JK (2015/06/28 15:45)

Piotr 100574


To jak zdałeś czy nie???? (2015/06/30 21:23)

Artur z Ketrzyna


Ku przestrodze innym. Przy staniej wizycie w Starostwie, dowiedziałem się o przypadkach bezprawnego egzaminowania przez różne podmioty.
To znaczy że nie są do tego uprawnieni a egzaminują i wydaja zaświadczenia które potem nie są honorowane.
Dlatego najlepiej w starostwie zasięgnąć info gdzie można taki egzamin zaliczyć. (2015/07/01 16:43)