Długość przyponu na rzekę do feedera

/ 9 odpowiedzi
Witam!
Mam pytanie dotyczące długości przyponu na zestawie gruntowym. Mam zamiar łowić leszcze na rzece Warcie w okolicy Poznania. Jaki waszym zdaniem byłby najlepszy przypon?
Jędrula


Wszystko zależy jak ryby pobierają pokarm . Gdy ryby ostro żerują wystarczy 40-50 cm , jeżeli się opierają i biorą słabo to można wyjechać z przyponem grubo ponad metr . Standardowo używam na rzekę przyponów o długości 60-80 cm . (2015/08/16 19:14)

notaki


Dopiszę kilka słów do wypowiedzi Jedruli.
Ryby w rzece zeruja trochę inaczej niż w wodzie stojącej. Zazwyczaj dość gwałtownie chwytaja przynetę i odpływają natychmiast. Jesli poczuja opór zanim ja połkną zobaczysz na feederze szarpniecie i koniec. Wiec trzeba dać im czas wlasnie długością przyponu. Jesli przypon będzie zaś za długi, mogą poczuć hak ( czy się skłuć ) zanim zobaczysz branie.
To trzeba eksperymentalnie dobrac, ale, jak napisał Jędrula , te 60-80 cm zwykle się sprawdza. Generalnie - dobrze dobrana dlugość przyponu powoduje coś w rodzaju samozacięcia w jakiś 60-70 procentach brań. Oczywiscie trzeba dociąć
P.S na ponad metrowym przyponie tnę teraz jak szalony klenie u siebie. Na krótszym przyponie jest tylko szarpnięcie takie, że wedkę chce do wody wciągnąc i tyle ;-) (2015/08/16 20:00)

karol1945


zawsze łowie na odrze i używam przyponów o długości 80-100 cm i wyniki są bardzo dobre (2015/08/16 20:09)

ryukon1975


Dopiszę kilka słów do wypowiedzi Jedruli.

Ryby w rzece zeruja trochę inaczej niż w wodzie stojącej. Zazwyczaj dość gwałtownie chwytaja przynetę i odpływają natychmiast. Jesli poczuja opór zanim ja połkną zobaczysz na feederze szarpniecie i koniec. Wiec trzeba dać im czas wlasnie długością przyponu. Jesli przypon będzie zaś za długi, mogą poczuć hak ( czy się skłuć ) zanim zobaczysz branie.

To trzeba eksperymentalnie dobrac, ale, jak napisał Jędrula , te 60-80 cm zwykle się sprawdza. Generalnie - dobrze dobrana dlugość przyponu powoduje coś w rodzaju samozacięcia w jakiś 60-70 procentach brań. Oczywiscie trzeba dociąć
P.S na ponad metrowym przyponie tnę teraz jak szalony klenie u siebie. Na krótszym przyponie jest tylko szarpnięcie takie, że wedkę chce do wody wciągnąc i tyle ;-)



:) Bajka. Gdyby ryba czuła hak czyli myślała nigdy by jej człowiek na wedkę czy tym bardziej na sieć nie złapał. Ryba praktycznie nia czuje i nie myśli, instynkt samozachowawczy zaś to zupełnie inna sprawa.

(2015/08/17 06:32)

Artur z Ketrzyna





:) Bajka. Gdyby ryba czuła hak czyli myślała nigdy by jej człowiek na wedkę czy tym bardziej na sieć nie złapał. Ryba praktycznie nia czuje i nie myśli, instynkt samozachowawczy zaś to zupełnie inna sprawa.


he he he. Też można t tak nazwać.


Człowiek mimo że jest istotą najbardziej myślącą/rozumną, to jednak daje się nie raz nabrać (nie tylko człowiekowi)  :-) (2015/08/17 08:07)

notaki


Interesujące... bardzo.
Wiec po jaką cholerę te wszystkie zestawy wlosowe skoro hak w przynecie nic a nic nie przeszkadza ?
:-D :-D (2015/08/17 17:12)

Jakub Woś


Moim zdaniem długość przyponu nie wpłynie na to kiedy ryba poczuje opór. W rzece w nurcie przypon i tak jest rozciągnięty. Czy ma metr czy pół ryba od razu wlecze ciężarek.

Ja w wartkim nurcie daję przypon nie dłuższy niż 0,5 metra, żeby mi nie latała przynęta nie wiadomo gdzie w toni. W powolnym nurcie przypon dł 70-80cm (2015/08/17 23:00)

ryukon1975


Interesujące... bardzo.

Wiec po jaką cholerę te wszystkie zestawy wlosowe skoro hak w przynecie nic a nic nie przeszkadza ?

:-D :-D





Zestaw włosowy to tylko i wyłącznie wymysł karpiarzy dlatego że nie da się na hak nabić kulki proteinowej. Nigdy w życiu nie używałem zestawu włosowego i nie widzę takiej potrzeby. Oczywiście jeśli ktoś uważa że rosówka na włosie jest "smaczniejsza" dla ryby jak ta na haku jego wola może wybrać taki zestaw który go uszczęśliwi. (2015/08/18 10:06)

ogtw


Leszcze podczas żerowania w rzece płyną pod prąd. Jeżeli przypon ma 80 cm a leszcz weźmie przynętę do pyska to przepłynie 1,6 metra zanim żyłka się ruszy. W tym czasie człowiek może odmówić jedną zdrowaśkę a kilka leszczy po kolei może brać przynętę do pyska i wypluwać, dlatego ja mam przypon 15 - 20 cm. (to jest moje prywatne zdanie) (2015/08/18 11:08)