Co odgryzło martwą rybkę?

/ 22 odpowiedzi
Witam serdecznie. Na nocnej zasiadce miałem dziwne zdarzenie. Wędka spławikowa, a przynęta martwa płotka. Branie w nocy wyglądało tak, że spławik raptownie schował się i od razu wyszedł na powierzchnię. Odczekałem chwilę z nadzieją, że ryba będzie kontynuować ale nic na to nie wskazywało więc postanowiłem ściągnąć zestaw. Zdziwienie moje było ogromne kiedy zamiast martwej płotki na haczyku było tylko połowa jej. Ogon i połowa rybki została odgryzione, a głowa z resztą ciała została.Branie było szybkie i energiczne.Jaka to ryba mogła dokonać ? Czy ktoś z was miał podobne zdarzenie?
Bernard51


Jeżeli na rzece, starorzeczu mógł byc to kleń, przypadków takich miałem wiele. (2015/07/27 07:26)

Jakub Woś


Jak zostały odgryzione to prawdopodobnie przez rybę z zębami. Na myśl przychodzi mi szczupak (2015/07/27 07:34)

tstaros


Nie sądzę aby kleń zdołał przegryźć rybę na pół, tez raczej bym stawiał na szczupłego. (2015/07/27 08:01)

ryukon1975


Przychylę się do odpowiedzi Bernarda. Opis brania typowo kleniowy, szczupak nie bierze tak gwałtownie na martwą rybkę jak uderzy przykładowo w żywca. Jeśli go "poniesie" bez problemu przegryzie trupka, ktoś kto łowił klenie na martwą rybkę wie jak ona czasem wygląda po braniu. Oczywiście to tylko przypuszczenia, w stu procentach pewności raczej nikt nie odpowie na to pytanie. (2015/07/27 08:13)

Jędrula


K leń bez problemu przegryza żywca w połowie , duże klenie potrafią sobie poradzić z naprawdę ze sporymi uklejami czy kiełbiami . Szczupak też ale słusznie podpowiada Krzysiak . Zapomnieliście o jeszcze jednej rybie z potężnymi zębami gardłowymi , o karpiu . Duże karpie też chętnie podnoszą martwe rybki z dna , aczkolwiek karp według mnie jest raczej na końcu tej układanki . (2015/07/27 08:24)

u?ytkownik165777


Witam . No to jestem zaskoczony , nie wiedziałem że kleń ma takie umiejętności . Łowiąc w Odrze miałem dużo takich krótkich ,energicznych brań po których martwa rybka była mocno pokiereszowana , albo w połowie obgryziona . Wspólnie z bardziej doświadczonym kolegą wytypowaliśmy kilku ,,podejrzanych'' z węgorzem na czele , a z tym kleniem to by się zgadzało bo na tym odcinku rzeki jest go mnóstwo .

(2015/07/27 09:17)

ogtw


Jest bardzo prawdopodobne że to brzana. Widziałem kilka takich przypadków w miejscach, w których żerowały brzany. Nie znam podobnych przypadków w miejscach, gdzie brzana nie występuje. (2015/07/27 11:11)

zlyyy31


kilka lat temu lowiac na jeziorku Moczytko niedaleko miejscowosci Trzcianka mialem na nocce podobne brania gdy lowilem sandacze na martwa rybke bardzo mnie to nurtowalo wiec przezbroilem jedna z wedek w przypon stalowy powlekany i dwie male kotwiczki dwa zaciecia puste a w trzecim jest! zwijam ale jakiegos wielkiego oporu nie widze podciagam podnosze a w swietle latarki ukazuje sie wielki rak blotny ok15cm wiec rybkom glowy obcinaly raki w inne miejsca jak rzucalem juz bran nie bylo tylko w pewnym miejscu.Innym razem jak lowilem to tylko delikatnie splawik nurkowal i tak swiecil tylko ledwo pod woda lekko sie przesowal po zacieciu rybka byla pozbawiona oczu i miala nadciety ogonek. (2015/07/27 13:34)

jerry3374


Chcę dodać, że zaistniała sytuacja miała miejsce na niewielkiej żwirowni. To nie była rzeka i nie ma tam raków. (2015/07/27 17:57)

tstaros


...czyli kleń raczej odpada? Jakie drapieżniki tam występują? Są węgorze? (2015/07/27 22:35)

78darekb


Ja stawiam na szczupaka mialem juz nie raz na spinning co prawda ale delikatne brania duzych ryb duzy szczupak nie zawsze atakuje ostro z impetem
(2015/07/28 11:31)

ogtw


Dałbym sobie palec odgryźć, że to nie był szczupak. (2015/07/28 15:57)

jerry3374


Z ryb drapieżnych występują: sum, węgorz, sandacz, szczupak, okoń, boleń mała ilość, kleń mała ilość. (2015/07/28 17:57)

Artur z Ketrzyna


Rozmyślać można co się chce.Foto masz tej rybki? (2015/07/28 19:33)

pstrag222


obstawiam klenia lub bolenia (2015/07/28 20:20)

Eryk S


Ja bym obstawil zarlacza białego :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-i na pewno bym się tam nie kapal (2015/07/28 23:07)

Bernard51


Nie sądzę aby kleń zdołał przegryźć rybę na pół, tez raczej bym stawiał na szczupłego.

To żle sądzisz a praktyki masz jeszcze mniej.....
(2015/07/29 11:03)