Co grozi za brak karty wędkarskiej na łowisku?

/ 67 odpowiedzi
cinekx


Jako że wątek jest (na bieżąco) to skieruję zapytanie tu .

Czy muszę opłacić roczne składki w swoim okręgu jeśli planuję mały wypad na majówkę (na mazury a jestem z mazowieckiego) z zamiarem powędkowania przez te kilka dni? czy wystarczy pozwolenie wykupione na kilka dni (wykupione na miejscu)i karta wędkarska? Czy muszę mieć opłaconą składkę członkowską ? czy wystarczy samo zezwolenie czasowe ? ostatnie składki płaciłem 4lata temu.

(2011/03/13 07:30)

u?ytkownik221


Na mazurach jest wielu gospodarzy wód tzn gospodarstw rybackich i wód należących do Gospodarstw Rybackich i PZW. Musisz wiedzieć na czyich wodach będziesz łowił, w gospodarstwach rybackich wystarczy posiadanie karty wędkarskiej i można wykupić pozwolenie, a jeśli chodzi o PZW możesz wykupić jako niezrzeszony jednodniówki w cenie 30 zł, zrzeszeni w PZW z innych województw 15 zł za jeden dzień łowienia. (2011/03/13 08:57)

780528


Powiem tak,jeśli to ma być jednorazowy wyjazd w tym roku ,to nie musisz opłacać karty.Wystarczy w odpowiednim dla danego łowiska okręgu wykupić pozwolenie na połów kilkudniowy.I tyczy to się wypraw ,że tak się wyrażę od święta jeśli natomiast miały by być to częstsze wyprawy to polecam opłacić kartę bo są to mniejsze koszty.A brak opłaconej karty lub nie posiadanie jej podczas połowu traktowane jest jako kłusownictwo i odpowiesz wtedy z odpowiednich paragrafów,które dotyczą tegoż występku.A wiąże się to także z zainkasowaniem całego mienia z przestępstwa i kara grzywny.Tak to wygląda po krótce kolego. (2011/03/13 09:00)

ArekCs


Co grozi za brak kary wędkarskiej na łowisku, lecz np w domu jest opłacona składka i wszystko jest tylko przy sobie nie mam. Podobno jest ot traktowane tak jak wogólę by się karty nie miało, że taki przepis nowy?Jakie kary grożą teraz za to? Proszę to sprostować lub rozwinąć za co będę bardzo wdzięczny (2011/05/11 22:35)

u?ytkownik57785


Co grozi za brak kary wędkarskiej na łowisku, lecz np w domu jest opłacona składka i wszystko jest tylko przy sobie nie mam. Podobno jest ot traktowane tak jak wogólę by się karty nie miało, że taki przepis nowy?Jakie kary grożą teraz za to? Proszę to sprostować lub rozwinąć za co będę bardzo wdzięczny




Nie ma co rozwijać. Jest krótka piłka. W najgorszym razie sprawa sądowa i przepadek sprzętu.

(2011/05/11 22:40)

sliwka15


Maciej , chcesz przez to powiedzieć , że jeśli zapomnę wziąć ze sobą dokumentów to jestem traktowany jak zwyczajny kłusownik ? Nie da się donieść dokumentów ani nic z tych rzeczy? (2011/05/11 22:47)

u?ytkownik57785


Maciej , chcesz przez to powiedzieć , że jeśli zapomnę wziąć ze sobą dokumentów to jestem traktowany jak zwyczajny kłusownik ? Nie da się donieść dokumentów ani nic z tych rzeczy?




No niestety tak. Takie kary wprowadził w jakiejś tam nowelizacji ustawy sam pan Minister. PSR ma nakaz natychmiastowej wykonalności tego zalecenia.

(2011/05/11 22:58)

kazik


Jak dobrze zrozumiałem nową Ustawę o Rybactwie Śródlądowym to tak naprawdę można posiadać tylko zezwolenie na wędkowanie i oczywiście kwit na dokonane opłaty na dane wody (oczywiście ci nie zrzeszeni gdzie ich statut nie obowiązuje).

Karta wędkarska już tak obowiązująca nie jest , bo jak np. wędkuje ktoś z zagranicy , Robi opłaty takie jakie są przewidziane dla tych co są nie zrzeszeni  dostaje zezwolenie na wędkowanie , więc może łowić i bez karty bo wyrabiać nie musi . Inaczej się ma dla tych co korzystają z tak zwanych ulg z tytułu przynależności do PZW i opłat całorocznych , wtedy niestety musi mieć i wyrobioną kartę i zezwolenie i opłaty te przewidziane dla takiej grupy wędkarzy .

Co innego jak zapomnimy tylko karty , ale wtedy również zezwolenie i opłaty są najważniejsze i takie zapomnienie może być potraktowane ulgowo . Gorzej jest jak się nie ma zezwolenia , czy opłat , to posiadanie karty nic wtedy nie pomoże . Jak zapomnimy wszystkich dokumentów to już jest inna sprawa , jesteśmy traktowani jak kłusownicy .

Są gospodarstwa prywatne i rybacki gdzie robisz tylko opłatę i możesz wędkować , dostajesz kwit że opłaciłeś i na terenie tego gospodarstwa możesz łowić i bez karty . (2011/05/11 23:37)

pawelz


Kazdy kto chce wedkowac a ma Polskie obywatelswo (poza pewnymi wyjatkami - wiek)
MUSI posiadac karte wedkarska. Ktos kto przyjezdza z zagranicy a nie ma polskiego obywatelstwa jest zwolniony z tego obowiazku. Jesli Polak mieszka za granica i przyjezdza na np. wakacje, tez jest zobowiazany posiadac karte. Tak bylo i nie slyszalem zeby cos sie zmienilo w tym temacie.
Oczywiscie piszemy o wodach skarbu panstwa. (2011/05/12 08:53)

sliwka15


Co grozi za brak kary wędkarskiej na łowisku, lecz np w domu jest opłacona składka i wszystko jest tylko przy sobie nie mam. Podobno jest ot traktowane tak jak wogólę by się karty nie miało, że taki przepis nowy?Jakie kary grożą teraz za to? Proszę to sprostować lub rozwinąć za co będę bardzo wdzięczny




Nie ma co rozwijać. Jest krótka piłka. W najgorszym razie sprawa sądowa i przepadek sprzętu.




No to ładnie.. Kur... to się już powili zaczyna w pale nie mieścić .
Według mnie powinni wydawać pieniądze na pożyteczne rzeczy, mam na mysli stworzenie np bazy danych posiadaczy kart wędkarskich i opłacanych składek, i wtedy można by było sprawdzić na miejscu , przez telefon czy ten ktoś posiada takie dokumenty. (2011/05/12 09:47)

u?ytkownik57785


Co grozi za brak kary wędkarskiej na łowisku, lecz np w domu jest opłacona składka i wszystko jest tylko przy sobie nie mam. Podobno jest ot traktowane tak jak wogólę by się karty nie miało, że taki przepis nowy?Jakie kary grożą teraz za to? Proszę to sprostować lub rozwinąć za co będę bardzo wdzięczny




Nie ma co rozwijać. Jest krótka piłka. W najgorszym razie sprawa sądowa i przepadek sprzętu.




No to ładnie.. Kur... to się już powili zaczyna w pale nie mieścić .

Według mnie powinni wydawać pieniądze na pożyteczne rzeczy, mam na mysli stworzenie np bazy danych posiadaczy kart wędkarskich i opłacanych składek, i wtedy można by było sprawdzić na miejscu , przez telefon czy ten ktoś posiada takie dokumenty.





To się wiąże z założeniem bazy danych każdego wędkarza, zakupem urządzeń łączności, kolejnymi etatami.....Chłopie, żaden wojewoda sobie tym nie będzie mandoliny zawracał i na to kasy miejskiej wydawał. Prościej jest posłać wędkarza do Sądu i rączki czyste. A PSR musi wykonywać, to, co im każą.

(2011/05/12 10:27)

marcino


To jest dziwne bo każdemu zdażyło się zapomnieć dokumentów i powinien być wyznaczony termin aby dostarczyć odpowiednie dokumenty ale sprawę komplikuje rejestr połowu.

Zawsze przed wyprawą sprawdzam czy mam kartę i z tym związane dokumenty aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas kontroli i jako opłacający składki nie być traktowany jako kłósownik . Takie nasze przepisy i trzeba się dostosować aby w spokoju odpoczywać na łonie natury podczas wędkowania.

(2011/05/12 13:07)

nantai


Co grozi za brak kary wędkarskiej na łowisku, lecz np w domu jest opłacona składka i wszystko jest tylko przy sobie nie mam. Podobno jest ot traktowane tak jak wogólę by się karty nie miało, że taki przepis nowy?Jakie kary grożą teraz za to? Proszę to sprostować lub rozwinąć za co będę bardzo wdzięczny




Nie ma co rozwijać. Jest krótka piłka. W najgorszym razie sprawa sądowa i przepadek sprzętu.




No to ładnie.. Kur... to się już powili zaczyna w pale nie mieścić .

Według mnie powinni wydawać pieniądze na pożyteczne rzeczy, mam na mysli stworzenie np bazy danych posiadaczy kart wędkarskich i opłacanych składek, i wtedy można by było sprawdzić na miejscu , przez telefon czy ten ktoś posiada takie dokumenty.





To się wiąże z założeniem bazy danych każdego wędkarza, zakupem urządzeń łączności, kolejnymi etatami.....Chłopie, żaden wojewoda sobie tym nie będzie mandoliny zawracał i na to kasy miejskiej wydawał. Prościej jest posłać wędkarza do Sądu i rączki czyste. A PSR musi wykonywać, to, co im każą.




No to już w ogóle popieprzone, przecież każda sprawa sądowa nie jest gratis. My wszyscy za te wszystkei sprawy bedziemy płacic jako podatnicy (2011/05/12 13:22)

Kamil1806


Mam do was takie pytanie odnosnie kar gdyz ostatnio bylem swiadkiem klutni 2 kolegow ktorzy przekomarzali sie odnosnie karty wedkarskiej a zezwolenia . A moje pytanie jest nastepujace gdyz niestety u nas zezwolenie mozna  wykupic w wedkarskim sklepie i placi sie 210 zl na caly rok czy posiadajac zezwolenie a nie posiadajac karty wedkarskiej jest kara?? Od ok juz 12 lat nie wedkowalem w tym roku zaczynam na nowo i zastanawiam sie po co zdawalem na ta karte wedkarska ... wczesniej warunkiem wykupienia zezwolenia bylo posiadanie karty wedkarskiej a jak teraz ma sie sprawa?? (2011/05/19 15:27)

u?ytkownik57785


Mam do was takie pytanie odnosnie kar gdyz ostatnio bylem swiadkiem klutni 2 kolegow ktorzy przekomarzali sie odnosnie karty wedkarskiej a zezwolenia . A moje pytanie jest nastepujace gdyz niestety u nas zezwolenie mozna  wykupic w wedkarskim sklepie i placi sie 210 zl na caly rok czy posiadajac zezwolenie a nie posiadajac karty wedkarskiej jest kara?? Od ok juz 12 lat nie wedkowalem w tym roku zaczynam na nowo i zastanawiam sie po co zdawalem na ta karte wedkarska ... wczesniej warunkiem wykupienia zezwolenia bylo posiadanie karty wedkarskiej a jak teraz ma sie sprawa??




Troszkę się pogubiłeś w nazewnictwie dokumentów, bo Zezwolenia na Amatorski Połów Ryb weszły od tego roku do kompletu dokumentów wędkarza. Jeśli chcesz wędkować na wszystkich wodach PZW, musisz posiadać Kartę Wędkarską, Zezwolenie z hologramem (od tego roku), oraz Rejestr Połowu Ryb (nie w każdym okręgu PZW). Zezwolenia na Amatorski Połów Ryb wydaje się wraz z dokonaniem opłat za bieżący sezon wędkarski, a w sklepach sprzedawane są zezwolenia na różne wody specjalne, na których obowiązują te dodatkowe zezwolenia na konkretne łowiska. 

(2011/05/19 16:10)

Desert Eagle


Witam. Czy ktoś może podać mi podstawę prawną wobec której muszę poddać się kontroli dokumentów przez Społeczną Straż Rybacką? Na jakiej podstawie chcą dokonać kontroli mojego  plecaka? (2013/05/17 21:53)

MASTINO


Ustawa z dn. 18 kw. 1985 roku o Rybactwie Śródlądowym - Art. 25


Nie wolno strażnikowi SSR dokonywać przeszukania czyjegoś bagażu, plecaków, toreb itp. Może on poprosić o pokazanie ich zawartości (bez ich dotykania) w celu wyeliminowania podejrzenia o kłusownictwo, wędkarz na to zgodzić się może i pokazuje, ale nie musi. Jesli strażnik SSR ma swoje podejrzenia co do tego, wtedy może wezwać PSR lub Policję. 

(2013/05/17 22:23)