Ciężar główki jigowej

/ 4 odpowiedzi
Witajcie,
wiem, że na forum jest dużo takich tematów, ale moje pytanie dotyczy konkretnego przypadku. A mianowicie:
łowię na stawach o różnej głębokości, w jednym miejscu końcu jest około 2 metrów a w drugim nawet 15. Są to różnego rodzaju glinianki i stare żwirownie.
Stosuję gumy saveage gear
8cm o wadze(bez uzbrojenia) 5g; zalecana wielkość haka to 3/0
10cm o wadze(bez uzbrojenia) 8,5g; zalecana wielkość haka to 4/0

I teraz moje pytanie jaki ciężar główek zastosować? Pytam, bo mam uzbrojone przynety 10cm w główki 8 gramowe. Zauważyłem, że większość małych szczupaków atakuje moja przynete jak już prawie mam ją wyciągać z wody. Ostatnio na spiningu miałem tak dwa razy, a inny wędkarz na przeciwko na spławik na robaka co chwile wyciągał male szczupaki mimo, że w ogóle nie chciał, a ja na spining nie mogłem nic złowić.
Rozumiem, że na wiosnę szczupaki stoją na płytkiej wodzie gdzie jest ona najcieplejsza. Tam tez łowię, ale czy te główki nie są za ciężkie? Z drugiej strony  przy lżejszych główkach przynęta moze nie będzie pracować prawidłowo?
Dzięki za jakieś wskazówki.
Draq


Będzie pracować prawidłowo, zależy jak nisko zejdziesz z wagą główki. Do Cannibali 10cm używałem 5-7gr, choć teraz wiosną kierowałbym się w stronę lekkich główek i założyłbym 5g. Szczupaki jeszcze nie atakują agresywnie, więc trzeba gumę prowadzić dość wolno, a ciężko to zrobić gdy główka jest ciężka, opad przynęty musi być jak najdłuższy. No i pokusiłbym się o większe przynęty. (2015/05/09 10:56)

konger11


Czyli można by się pokusić o stwierdzenie, że na wiosnę stosować lżejsze główki a na jesień cięższe? Oczywiście mówiąc w dużym uproszczeniu (2015/05/09 11:03)

Draq


W wędkarstwie nie ma reguł. Jesienią też bywają dni kiedy to szczupaki nie mają chęci do współpracy więc trzeba im zagrać przed nosem i też zakładam lekkie główki np. do przynęt 16-19cm daję bardzo lekkie główki np. 7 czy 9g aby jak najbardziej wydłużyć opad. Trzeba też poświęcić sporo czasu na testy danych przynęt - trzeba sprawdzić to jak pracują pod określonym obciążeniem, np. przy zbyt lekkiej główce niektóre przynęty gasną w opadzie. (2015/05/09 12:15)

konger11


OK, dzięki :) (2015/05/11 09:30)