BOROWIK SZATAŃSKI - GRZYB SKRAJNIE RZADKI W POLSCE

konto usunięte
  • konto usunięte
Witam . Jestem wędkarzem od kilkunastu lat jednak  znacznie dłużej interesuję się także grzybami - tak ich zbieraniem jak i biologią krajowych gatunków grzybów . Jestem więc jednocześnie wędkarzem i grzybiarzem i zapewniam że  w tym wypadku jedno hobby nie koliduje z drugim . Jako grzybiarz  zbierający  rozmaite gatunki polskich  grzybów - od lat interesuję się pewnym osobliwym i niezmiernie rzadkim grzybem a mianowicie borowikiem szatańskim . Borowik szatański ( pomimo swej nazwy ) nie stanowi dużego zagrożenia dla zdrowia lub życia Polaków a to ze względu na rodzaj toksyn w nim zawartych ( powodują uciążliwe zaburzenia żołądkowo - jelitowe )  a przede wszystkim zaś z powodu niewyobrażalnej rzadkości występowania tego gatunku w Polsce . Borowik szatański to grzyb skrajnie rzadki, do niedawna w Polsce praktycznie niespotykany a stanowisko odkryto niedawno w Górach Kaczawskich oraz prawdopodobnie na Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej . Grzyb ten jest wybitnie ciepłolubny a jako swój biotop upodobał sobie przede wszystkim miejsca pagórkowate i górzyste , charakteryzujące się glebą wapienną w nasłonecznionych , widnych lasach liściastych . Borowik ten mikoryzuje z drzewa,mi takimi jak :dąb , buk , grab a także z leszczyną i lipą . Wziąwszy pod uwagę rzadkość występowania tego grzyba - zastanawiam się dlaczego ten gatunek , nie został do tej pory  na mocy Konwencji Berneńskiej - objęty ścisłą ochroną gatunkową ?Cóż - wszystko wskazuje na to że pomimo 20 - letniego stażu grzybiarskiego - nigdy nie dane mi będzie spotkać tego grzyba w naszych lasach . Jeżeli ktoś ma jakieś spostrzeżenie i uwagi dotyczące właśnie tego wspaniałego , bardzo rzadkiego gatunku grzyba to czekam na wypowiedzi . Pozdrawiam .
Łukasz Hauda
(2010/09/20 10:59)

U mnie na Dolnym Śląsku w okolicach Wałbrzycha grzyb popularnie nazywany "szatanem" (często mylony z prawdziwkiem) występuje bardzo często, dlatego zdziwiłem się, kiedy przeczytałem: "grzyb skrajnie rzadki w Polsce". Chyba, że nie o ten grzyb chodzi.

konto usunięte
konto usunięte
(2010/09/20 11:16)

Jeżeli grzyb o którym Kol pisze , mylony jest z poczciwym borowikiem szlachetnym ( czyli prawdziwkiem ) to zapewne chodzi o goryczaka żółciowego . Ten kształtny , zgrabny grzyb choć nieco przypomina borowiki jest zupełnie odrębnym gatunkiem  - nieco  tylko przypominającym borowika szlachetnego natomiast zupełnie różnego od Boletus Satanas . Goryczak żółciowy jest grzybem niejadalnym z powodu silnie gorzkiego smaku , nie znikającego podczas gotowania i skutecznie psującego smak potrawy nawet niewielką zawartością w przyrządzonym daniu , nie jest jednak grzybem trującym .Borowik szatański wg źródeł naukowych ma smak łagodny , lekko orzechowy . Pozdrawiam

Piotr Krajewski
(2010/09/20 11:35)

Pytałem szwagra i ojca. Faktycznie to już rzadkość. na moich terenach występował kiedyś i to nielicznie w lesie bukowo-grabowym. Było kilka siedlisk ( słoneczne polany), ale tych lasów już nie ma ze względu za pozyskanie drewna w tych miejscach, rośnie tam młody buczak.Pozdrawiam

konto usunięte
konto usunięte
(2010/09/20 11:41)

Ciekawa wypowiedź . Dziękuję za wpis .W istocie - w Polskich lasach coraz mniej jest nie tylko grzybów ale i ....drzew . Sytuacji i "grzybności "lasów nie poprawia również postępująca degradacja środowiska i robienie dzikich wysypisk .Pozdrawiam .

Dawid Wasilewski
(2010/09/20 13:03)

w moich okolicach wcale nie jest taki rzadki, co pojade na grzyby to zawsze kilka sztuk znajde... ale jak ktos wie jak on wyglada to na pewno sie nie pomyli:)

konto usunięte
konto usunięte
(2010/09/20 13:40)

Borowik szatański -ach  cóż to za rzadki grzyb . W Polsce praktycznie nie spotykany z wyjątkiem Gór Kaczawskich i najprawdopodobniej Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej gdzie spotykany jest dość rzadko i nie każdego roku . Odkrycie kolejnego stanowiska tego grzyba wzbudziłoby naprawdę niemałą sensację wśród zawodowych grzyboznawców (mykologów)  oraz amatorów interesujących się grzybami . Naprawdę byłoby to zdarzenie bez precedensu i jedno z najciekawszych odkryć z dziedziny mykologii a konkretnie z zakresu  wielkoowocnikowych grzybów z grupy podstawczaków do której należą także borowiki . W Polsce występuje kilkanaście gatunków borowików - jedne są skrajnie rzadkie ( tak jak ma to miejsce wypadku niesłusznie owianego złą sławą "szatana " ) podczas gdy inne z kolei są dość częste . Do borowików występujących stosunkowo często zaliczyć również można borowiki mające czerwone pory i przez osoby nieobeznane często określane mianem "szatanów "- tj borowika ceglastoporego i borowika ponurego . Zdarza się  że mianem "borowika szatańskiego zwie się rzadkie borowiki rudopurpurowe ( trochę podobne ) , gładkotrzonowe (Queleta ) , borowiki purpurowe ( dość podobne ) lub co dziwniejsze borowiki grubotrzonowe ( mniej  podobne ) oraz co już wyjątkowo kuriozalne - wymierające borowiki korzeniaste . Zresztą  jest wiele gatunków borowików lub pokrewnych , niesłusznie lub błędnie obwołanych mianem "szatana " . Borowik szatański natomiast - nigdzie nie jest ani częsty ani dość częsty ani też dość rzadki - jest po prostu przerażająco rzadki i winien być objęty ochroną gatunkową . Pozdrawiam .

konto usunięte
konto usunięte
(2010/09/20 13:52)

W lubuskich lasach jest "szatanów" sporo, za sporo. Watpliwości łatwo rozwiać, poprostu po ucięciu takiego, wystarczy liznąć lekko nóżkę, gorycz na języku szybko da nam o sobie znać w przypadku szatana. Metoda może śmieszna, ale popularna i w miarę skuteczna. Poza tym, inna moja metoda jest najprostsza, poprostu nie zabieram żadnego grzyba, wobec którego mam nawet najmniejszą wątpliwość.

konto usunięte
konto usunięte
(2010/09/20 14:12)

Kol Mastiff - masz rację goryczak żółciowy , grzyb niezmiernie gorzki i z tego względu niejadalny ( choć nie trujący ) to bardzo pospolity grzyb w naszych lasach . Gatunek ten przez osoby słabo lub całkowicie nie znające się na grzybach często i niesłusznie nazywany jest  "szatanem " . Tymczasem ten nieszkodliwy , niejadalny grzyb niewiele ma wspólnego z prawdziwym borowikiem szatańskim o którym mowa . Ludzie (mówiąc wprost )- nie znający się za grosz na grzybach mianem "szatana " określają niemal  wszystkie grzyby borowikokształtne a nie będące "prawdziwkiem "czy podgrzybkiem  . Stąd też niepochlebną opinią wśród leśnych grzybów cieszy się mający czerwony spód kapelusza  borowik ceglastopory , lub posiadający  pomarańczowożółty hymenofor -  borowik ponury -  który wg najnowszych badań jest nieszkodliwy i smaczny po dokładnym ugotowaniu ( nie sugerować się Wikipedią ).

konto usunięte
konto usunięte
(2010/09/20 14:21)

Borowik Szatański (Boletus Satanas ) to grzyb łagodny , nieco słodkawy  w smaku i wcale nie jest tak silnie trujący jak niektórzy sądzą . Według badań naukowych i obserwacji klinicznych - zatrucie objawia się uporczywymi zaburzeniami ze strony układu pokarmowego ( biegunka , wymioty oraz  osłabienie , pocenie się ) .Ludzie nie mający pojęcia o grzybach - niesłusznie i nadmiernie używają miana "szatan" pod adresem wielu gatunków w niewielkim tylko stopniu związanych z Borowikiem Szatańskim (Boletus Satanas ). Najczęściej tym określeniem bywa nazywany goryczak żółciowy Tylopilus Felleus ( niejadalny , gorzki i psujący smak całej potrawy ) a także rozmaite borowiki takie jak choćby wymienione powyżej ( min borowik ponury , ceglastopory itd ) .

konto usunięte
konto usunięte
(2010/09/20 14:30)

Często występujący grzyb odrobinkę podobny do borowika szlachetnego a niejadalny ze względu na silnie gorzki smak to goryczak żółciowy a nie żaden tam "szatan ".Goryczak żółciowy ( grzyb mylony z prawdziwkiem przez początkujących laików ) substancji trujących nie zawiera .

konto usunięte
konto usunięte
(2010/09/20 15:51)

Góry Kaczawskie ( nigdy tam  nie byłem i raczej nie będę) i prawdopodobnie Wyżyna Krakowsko - Częstochowska to  jak na razie jedyne 2 stanowiska tego grzyba - gdzie bardziej wprawni grzybiarze mogą ewentualnie próbować znaleźć borowika szatańskiego . Temat tylko pozornie nudny i nieciekawy . W rzeczywistości sam borowik szatański to gatunek operujący na granicy mitu i legendy - i dlatego też szalenie interesujący osoby lubiące zbierać lub podziwiać grzyby .

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

załóż konto zaloguj się

konto usunięte
konto usunięte
(2010/09/20 15:57)

Proponuję obejrzeć filmik w języku francuskim - gdzie dokładnie można przyjrzeć się temu grzybowi :http://www.dailymotion.pl/video/xas7lp_boletus-satanas-champimaginatis_tech

konto usunięte
konto usunięte
(2010/09/20 16:00)

http://www.dailymotion.pl/video/xamsbq_boletus-satanas-champimaginatis_tech

konto usunięte
konto usunięte
(2010/09/20 16:25)

Cześć Zrakdęw. Mam nadzieję że tym razem nie usuną Cię za głoszenie własnych poglądów.

Janusz Groszek
(2010/09/21 11:04)

Do czasu kiedy nie zacznie znów innych obrażać pod nowym pseudonimem... Kiedy znów nie wytrzyma i zostanie wyrzucony, to założy sobie nowe konto. Taka jest kolej rzeczy.

konto usunięte
konto usunięte
(2010/09/21 12:32)

Tak mniej więcej ( grzyby wykazują zróżnicowanie  ale jest wiele cech stałych ) wygląda Borowik Szatański - Boletus Satanas . Należy wziąć pod uwagę fakt że większość polskich gleb - jest silnie zakwaszona zaś ten grzyb upodobał sobie gleby wapienne , który w Polsce również nie ma w obfitości .

załóż konto zaloguj się

konto usunięte
konto usunięte
(2010/09/21 12:42)

W tamtym roiku i 2 lata temu znalazłem parę takich osobników. W tym roku nie choc może jest to spowodowane, że nie byłem zbyt wiele razy i nie w tych miejscach gdzie poprzednich sezonów.

konto usunięte
konto usunięte
(2010/09/21 12:47)

Z całym szacunkiem kol.@Roman, ale to juz Twój 11-ty post na temat tego "trujaka". Już wiemy , że jest beeeee i nie będziemy go napewno szamać , ani nawet wycinać. Napewno temat o jadalnych byłby bardziej interesujący, ale też z umiarem, żeby się nie "przejadły". To już podziękujemy, tak? Nawet kota można zagłaskać na śmierć. 

konto usunięte
konto usunięte
(2010/09/21 13:05)

I takie zdjęcie jeszcze znalazłem . Na żywo niestety jeszcze nie widziałem . Jeśli ktoś jest zainteresowany tym niezmiernie rzadkim " trujakiem " ( jak to któryś z panów określił ) niechaj śmiało  pisze . Przy okazji chciałbym dać wyraz swemu zdziwieniu wobec pewnego zjawiska : otóż nie jestem w  stanie dociec co skłania ludzi do kopania , niszczenia grzybów trujących , niejadalnych oraz tych , których nie znają ( na przykład chronionego , jadalnego  szmaciaka gałęzistego często można znaleźć w strzępach )? Czy niszczenie grzybów i poszycia leśnego celem odnalezienia  " kolejnych owocników  prawdziwków " sprawia ludziom jakiś szczególny rodzaj satysfakcji ? Być może tak jest - przyjąwszy że głupota pseudo grzybiarzy to rodzaj nowej perwersji - którą zaspokaja się właśnie poprzez niszczenie środowiska leśnego .Patrz tato grzyb - E to tylko  jakiś tam  trujak , weź go kopnij ....

załóż konto zaloguj się

konto usunięte
konto usunięte
(2010/09/21 13:17)

http://www.youtube.com/watch?v=04OLAgiVu5M

konto usunięte
konto usunięte
(2010/09/21 13:25)

Panie Mastiff - niestety nie zgadzam się z pana zdaniem . Być może znajdzie się ktoś kogo ów temat zainteresuje w równym stopniu jak mnie .Dlatego też uważam temat za aktualny  i "otwarty " . Poza tym - nawet jeśli temat borowika szatańskiego nikogo więcej nie zainteresuje to przecież nic nie stoi na przeszkodzie abym prowadził monolog . Żaden na świecie regulamin ( nawet te śmieszne forumowe  "jarłyki "- nie zabraniają rozmawiać samemu ze sobą .

konto usunięte
konto usunięte
(2010/09/21 13:29)

Jedna uwaga - grzyby się wykręca i zakrywa ściółką grzybnię a nie "wycina" .Chyba  nareszcie wiem skąd się biorą grzyby bez kapeluszy lub obcięte w połowie.

konto usunięte
konto usunięte
(2010/09/21 13:34)

Panie Mastiff - niestety nie zgadzam się z pana zdaniem . Być może znajdzie się ktoś kogo ów temat zainteresuje w równym stopniu jak mnie .Dlatego też uważam temat za aktualny  i "otwarty " . Poza tym - nawet jeśli temat borowika szatańskiego nikogo więcej nie zainteresuje to przecież nic nie stoi na przeszkodzie abym prowadził monolog . Żaden na świecie regulamin ( nawet te śmieszne forumowe  "jarłyki "- nie zabraniają rozmawiać samemu ze sobą .

"Być może zainteresuje...., być może się znajdzie ktoś....". Więc daj kolego innym możliwość, szansę i czas na wypowiedzenie się na ten temat JEŚLI ZECHCĄ. Pewnie, że regulamin nie zabrania, ale proponuję napisanie tego wszystkiego na swoim blogu jeśli masz takie parcie na ten "obszerny" temat. Od tego jest ta możliwość. 

Janusz Groszek
(2010/09/21 21:14)

Faktycznie, można słusznie powiedzieć, że to raczej monolog niż dialog. Mnie również wydaje się, że własne wynurzenia na tematy nie związane bezpośrednio z wędkarstwem lepiej byłoby umieszczać na swoim blogu.

konto usunięte
konto usunięte
(2010/09/22 14:03)

Można też  (a nawet powinno  się ) umieszczać takie tematy w rubryce Hyde Park "Na każdy temat " i właśnie w tymże dziale został umieszczony wątek poświęcony temu niewątpliwie ładnemu choć prawie niespotykanemu grzybowi .

Dodaj wpis